שתף קטע נבחר

חרדים מגיעים למיון בלשכות. אבל האם הם יגויסו?

גורם במשרד הביטחון מנסה להגן על החלטת הממשלה להכשיר את הפטור לחרדים וטוען: "מאז פקיעת חוק טל, 1,500 נערים חרדים עברו מיון בלשכות הגיוס. הכנסת תחליט אם הם ישרתו". בחודש הבא: 30 חיילים חרדים נוספים יצטרפו לחיל הים

עוד לפני החלטת הממשלה אתמול (א') להכשיר את הפטור לחרדים משירות צבאי במסלול עוקף בג"ץ, התקשו בצה"ל לגייס תלמידי ישיבות בקצב העולה על כמה מאות בשנה. פקיעת "חוק טל" באוגוסט האחרון הייתה אמורה לשנות את המציאות, אבל מאז ועד היום לא חוקקה הכנסת חוק חלופי. בשל כך הוקפאה תוכנית של אגף כוח אדם בצבא (אכ"א) לגיוס נרחב של חרדים. בהיעדר חוק חדש, גיוס כזה גם לא נראה באופק.

 

כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

בעבר הגיעו חרדים ללשכות הגיוס רק כדי לקבל את הפטור "תורתו אומנותו" (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
בעבר הגיעו חרדים ללשכות הגיוס רק כדי לקבל את הפטור "תורתו אומנותו"(צילום: יובל חן)

 

במשרד הביטחון הדפו את הטענות שהעלו גורמים פוליטיים, לפיהן החלטת הממשלה התקבלה במסלול עוקף בג"ץ שאמור להכשיר פטורים נוספים לחרדים. גורם במשרד טען שמאז ביטול חוק טל בכל זאת הגיעו ללשכות הגיוס כ-1,500 נערים חרדים בני 16 ו-17. הם עברו את הליך המיון הכולל אבחון פסיכוטכני ובדיקות רפואיות לצורך קביעת הפרופיל. עם זאת, כלל לא בטוח שמישהו מהם אכן ישרת בצה"ל בסופו של דבר.

 

הפטור לחרדים - כתבות נוספות ב-ynet:

 

לדברי הגורם, בעבר בני נוער כאלו הגיעו ללשכות הגיוס רק כדי לקבל את פטור "תורתו אומנותו" באופן מיידי, ולמעשה את הנערים הללו - בנוסף לכ-2,000 נוספים שיזומנו בשמונת החודשים הקרובים - ניתן יהיה לגייס לצה"ל מאוגוסט 2013 ואילך.

 

"אם אותם 1,500 יגויסו או לא - את זה הכנסת תחליט בחוק החדש שתחוקק", אמר הגורם. "באוגוסט פקע החוק וכך גם ההסדרים הקודמים שהיו, לכן התלבטנו איך אנחנו לא מחרבים את הפרויקט הנהדר הזה עם החרדים. הרגשנו שעם הפסקת גיוסם לשירות לאומי, אנו שופכים את התינוק עם המים, ולכן גיבשנו את החלטת הגישור המצומצמת, שאפשרה לנו להמשיך בשימור המנגנון. ההחלטה אומרת למעשה, שמי שהצבא לא מוצא שהוא יכול להתגייס - מופנה לשירות לאומי. כך יהיה עד אוגוסט שנה הבאה או עד לחוק חדש - מה שיבוא קודם. מדובר בבני 22 עם ילדים או בני 26 שהסיכוי שיגויסו לצה"ל הוא אפסי. האלטרנטיבה היא לא בין שירות צבאי לאזרחי אלא בין שירות אזרחי לכלום".

 

תאריך היעד: אוגוסט 2013 או חוק חדש. מה שיבוא קודם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תאריך היעד: אוגוסט 2013 או חוק חדש. מה שיבוא קודם(צילום: AFP)

 

100 חרדים בחיל הים

על רקע סערת הפטור מגיוס נודע ל-ynet שבחודש הבא יתגייסו לחיל הים 30 חיילים חרדים. בכך יעלה מספר החרדים המשרתים בחיל ב-2013 לכ-100,

בהם עשרה בשירות קבע – חמישה קצינים וחמישה נגדים.

 

בשלוש השנים האחרונות קלט החיל צעירים חרדים באופן סדיר, רובם משרתים במקצועות טכניים כגון טכנאי טורפדו בצוללות ומלגזנים, ובחיל שוקלים להרחיב את היצע המקצועות לחרדים גם לנהגי משאיות וחובשים. חלק מהמשרתים לקחו חלק במבצע "עמוד ענן", כשסייעו בהכשרת הכלים הימיים שתקפו ברצועת עזה.

 

הקבוצה שתיקלט בחודש הבא תתגייס לשירות בן שנתיים בתנאים קפדניים של שירות "גלאט כשר", הכולל הפרדה מבנות ושיעורי תורה יומיים.

 

גורם בכיר בחיל הים טוען שמבדיקה שבוצעה בחיל, מתוך מאות חרדים ששירתו בו והשתחררו, יותר מ-90 אחוז השתלבו אחר כך בהצלחה בשוק העבודה האזרחי.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 09/12/2012 22:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לשכת הגיוס בתל השומר. גיוס חרדים נרחב לא נראה באופק
צילום: ירון ברנר
מומלצים