שתף קטע נבחר

בנק ישראל: עמוד ענן לא השפיע על המשק

בוועדה המוניטרית מסכימים: המבצע בעזה לא ישפיע על קצב הצמיחה הנוכחי והעתידי של המשק, שצפוי להמשיך לעמוד על 3% לשנה. כמו כן, לא היתה השפעה על שער השקל או על הבורסה, ועלויות הלחימה לא יפגעו משמעותית בתקציב

בוועדה המוניטרית של בנק ישראל שוררת הסכמה כי למבצע עמוד ענן לא היו השלכות מרחיקות לכת על המשק הישראלי. כך עולה מפרוטוקול הדיונים שקדמו להחלטה שהתקבלה בסוף החודש שעבר,להשאיר את הריבית במשק על רמה של 2%

 

במהלך הדיון עלה נושא ההשפעות של המבצע ברצועת עזה על כלכלת ישראל. חברי הוועדה ציינו פה אחד כי המבצע לא ישפיע על קצב הצמיחה הנוכחי והעתידי של המשק, שצפוי להמשיך לעמוד על 3% לשנה. כמו כן, הייתה הסכמה כי למבצע לא היו השפעות על שער המטבע הישראלי או על הבורסה וכי עלויות הלחימה יצריכו אמנם תוספת חד פעמית לתקציב הביטחון אך לתוספת זו לא תהיה השפעה משמעותית על תקציב המדינה.

 

עוד צוין, כי בשלב זה נראה כי החזרי החוב של ממשלת ישראל בתחילת 2013 יהיו נמוכים יחסית. לכן, למעבר לתקציב זמני בעקבות הקדמת הבחירות לינואר 2013 לא צפויה להיות השפעה ממתנת על המשק.

 

בוועדה הסכימו גם כי מוקדם עדיין לבחון את ההשפעות של ההחלטה המשמעותית האחרונה של בנק ישראל בנוגע לשוק הדיור - הגבלת המשכנתאות לשיעור מסוים מערך הדירה.

 

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, שעוסקת בקביעת שער הריבית החודשי, מורכבת משישה חברים: נגיד בנק ישראל, המשנה לנגיד, היועץ המוניטרי המיוחד לנגיד ושלושה חברים שאינם מבנק ישראל - ראובן גרונאו, רפי מלניק ואלכס צוקרמן. חברי הוועדה מקבלים החלטות בהצבעה כאשר במקרים של שוויון, לנגיד בנק ישראל יש זכות להצבעה נוספת ומכריעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית שנפגע בראשל"צ במהלך המבצע
צילום: אבי מועלם
מומלצים