שתף קטע נבחר

ביקורת בארה"ב: דווקא עכשיו מצרים מקבלת F-16

העסקה נחתמה עם מובארק, ומורסי יזכה לעוד 20 מטוסי קרב חדשים. הרפובליקנים זועמים: הם לא הוכיחו דמוקרטיה. הממשל מתגונן: מצרים בעלת ברית, זו טעות להציב תנאים

ארצות הברית תספק למצרים 20 מטוסי קרב מסוג F-16 כחלק מעסקת סיוע בסך מיליארד דולר. ארבעת המטוסים הראשונים יועברו למצרים ב-22 בינואר לאחר שייבדקו בבסיס פורט וורת', כך אמר אתמול (יום ב') מקור צבאי אמריקני לרשת החדשות פוקס.

 

 

העסקה נחתמה ב-2010, בתקופת כהונתו של חוסני מובארק, וכעת נוכח המהומות במצרים יש התוהים אם ראוי לשלוח מטוסי קרב למדינה, שכבר יש לה צי של 200 מטוסים.

 

ב"פוקס" ציטטו מומחה במדיניות חוץ מאחד ממכוני המחקר שאמר: "אם המהומות במצרים יזלגו לעימות עם ישראל, תמצא עצמה ארצות הברית בעמדה מביכה אם תספק את מטוסי הקרב האלה לקהיר. נוכח מצבו הבעייתי של התקציב האמריקני, משלמי המסים בארה"ב כבר אינם אמורים להיות ספקי הנשק העיקריים של מצרים".

 

מטוס F-16. "זורקים כסף על מצרים" (צילום: AP) (צילום: AP)
מטוס F-16. "זורקים כסף על מצרים"(צילום: AP)

 

יו"ר ועדת בית הנבחרים לענייני חוץ, הרפובליקנית אילנה רוס-לטינן, תהתה אף היא: "ממשלת האחים המוסלמים טרם הוכיחה שהיא שותפה לדמוקרטיה כפי שהבטיחה. ממשל אובמה פשוט רוצה לזרוק כסף על מצרים".

 

לעומתה אמר דובר של הפנטגון, וסלי מילר: "היחסים בין ארה"ב למצרים בהיבט ההגנה מהותיים מבחינה אסטרטגית זה יותר משלושים שנה. המשלוח הראשון בינואר משקף את מחויבותה של ארה"ב למודרניזציה של צבא מצרים".

 

בחודש שעבר הסביר בכיר במחלקת המדינה, אנדרו שפירו, מדוע העסקה תתבצע כמתוכנן: "הממשל מאמין שהצבת תנאים לסיוענו למצרים היא גישה שגויה. למצרים חשיבות מכרעת במזרח התיכון והיא בעלת ברית ותיקה של ארה"ב.

 אנו נסמכים עליה לקידום האינטרסים שלנו באזור, כולל השלום עם ישראל, עמידה בפני האתגר מאיראן, מאבק במסתננים ותמיכה בעיראק".

 

נשיא מצרים מוחמד מורסי אמנם נסוג בו מהצו שפרסם שהרחיב את סמכויותיו, אולם חוקה חדשה עודה תלויה ועומדת במדינה השסועה בין תומכיו, תומכי האחים המוסלמים המעוניינים ביישום השריעה, לבין מתנגדיו. אתמול מורסי אף החליט להתיר לצבא לעצור מפגינים, אך הדגיש שזהו צעד זמני בלבד. בשבת אמור להתקיים משאל העם מעורר התסיסה על החוקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למצרים כבר יש 200 מטוסי קרב
צילום: AP
נשיא מצרים מורסי
צילום: AP
מהומות בקהיר בשבוע שעבר
צילום: EPA
מומלצים