שתף קטע נבחר

פעילי שמאל עוכבו בחברון - ויפוצו ב-15,000 שקל

שלושה פעילים בארגון "יש דין" הגיעו ב-2008 לחברון כדי לגבות עדות מפלסטיני, ועוכבו לחקירה למשך 6 שעות בטענה שעברו על צו שטח צבאי סגור. הפעילים הגישו תביעה אזרחית נגד המשטרה בגין "כליאת שווא" ולבסוף הושגה פשרה

יותר מ-800 שקל עבור שעה בתחנת המשטרה: בית משפט השלום בירושלים נתן אתמול (א') תוקף של פסק דין להסדר פשרה בין שלושה פעילי ארגון השמאל "יש דין" למשטרה, שבמסגרתו ישולמו להם 15,000 שקל. השלושה הגישו תביעה אזרחית נגד משטרת חברון שבה נטען כי עוכבו לשווא למשך שש שעות בתחנה בעיר.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet 

 

בתביעה שהגישו תחקירן הארגון מוהנד ענאתי ומתנדבות הארגון רחל חיות ומאיה רוטשילד, נטען כי הם עוכבו בתחנה רק בשל היותם פעילי הארגון. עוד נטען בתביעה כי השלושה עוכבו מבלי שנחשדו בעבירה כלשהי ושהם לא הזיקו או הפריעו לאיש. הארגון טען כי הסיבה לעיכוב הייתה "ככל הנראה, מדיניות בלתי-מוצהרת של משטרת חברון, שלא לאפשר נוכחות אנשים המזוהים עם ארגוני זכויות אדם או ארגוני שלום במרחב".

 

שלושת הפעילים הגיעו באוגוסט 2008 לחברון כדי לגבות עדות מרועה צאן פלסטיני שטען כי זמן קצר קודם לכן הותקף על-ידי מתנחלים. לטענת הפעילים, בעת צעידתם באזור הם פגשו פקד ממשטרת חברון שצעק לעברם כי כבר ביקש מהם לעזוב את המקום. הפקד התייחס לפגישה מוקדמת עם הפעילים, שבה הם הסכימו לעזוב את האזור שלגביו הוצא צו שטח צבאי סגור.

 

בתביעה טענו שלושת הפעילים כי בפגישה השנייה לא היה בידיו של הפקד צו שמורה על שטח צבאי סגור באזור ומכיוון שלא הוצג בפניהם צו כזה, הם סירבו לעזוב את המקום. קצין המשטרה הודיע לשלושה שהם מעוכבים לחקירה בגין "התנהגות העלולה להפר את שלום הציבור" משום שהם גורמים לפרובוקציה.

 

"בלי מים ראויים לשתייה"

הפעילים עוכבו לחקירה והובאו כאמור למשטרת חברון ולטענת התביעה "הוחזקו שם למשך שש שעות ללא סיבה, שלא כחוק ושוחררו רק בשעת לילה מאוחרת. במהלך שהותם שם הם זכו ליחס משפיל כשבין היתר לא ניתנו להם מים ראויים לשתייה, עד שאחת הפעילות התייבשה והפעיל עבר

 חיפוש גופני ללא סיבה".

 

שלושת פעילי "יש דין" הגישו תביעה אזרחית עם דרישה לפיצוי בסך 100,000 שקל וטענו לכליאת שווא ולהפרת זכותם לחופש התנועה וחופש הביטוי וכן לפגיעה קשה בחירותם ובכבודם. הצדדים הגיעו כאמור לפשרה שקיבלה תוקף של פסק דין בבית המשפט. במסגרת פסק הדין נקבע כי התביעה תימחק אך המשטרה תפצה כל אחד מהפעילים ב-5,000 שקל.

 

המתנדבות חיות ורוטשילד מסרו ל-ynet בתגובה להחלטה כי הן אמנם יפוצו "על כליאת השווא שנעשתה אך ורק בשל זהותנו ונוכחותנו, אך למאות פלסטינים לא עומדות ההגנות הללו. נמשיך לפעול עד אשר יוכבדו זכויות כל אדם בכל מקום".  

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 16/12/2012 23:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקצין טען שמדובר בשטח צבאי סגור. חברון (ארכיון)
צילום: יואב זיתון
מומלצים