שתף קטע נבחר

בנט, צא מהסרט

החיוך הכובש והאנימציה החביבה מהסרטון שרץ ברשת הם רק תחפושת רעננה לקיפאון המדיני המוביל לסכנה. בסרט של בנט אנחנו לא נפרדים מהפלסטינים, אלא נשארים ביחד

כמה מתעתע המראה הצעיר והחיוך הכובש של נפתלי בנט וכמה מסוכנת האנימציה החביבה שלו. בחודשים האחרונים תופס תאוצה ברשת הקליפ של יו"ר מפלגת הבית היהודי שמציע "תוכנית הרגעה" לסכסוך הישראלי-פלסטיני. עשרות אלפי לייקים ושיתופים קיבל הקליפ, שמבקש לשמר את המציאות הקיימת כיום בשטחים ולהלביש את הקיפאון המדיני בתחפושת רעננה.

 

אבל הסכסוך בינינו לבין הפלסטינים מורכב בהרבה מהקליפ של בנט ולא מספק סיבה להירגע. הסרט של בנט פותח בקביעה שלעולם לא נפתור את הסכסוך עם הפלסטינים. הגיוני לא? אז זהו, שממש לא. העובדה שהסכסוך טרם נפתר לא מוכיחה דבר לגבי העתיד. באותה המידה שרק לפני מספר שבועות נחתו טילים לראשונה על תל-אביב וירושלים, כך קיימת גם האפשרות לשים קץ לסכסוך בהסדר. בכל מקרה, ההנחה של בנט ש"מה שהיה הוא שיהיה" מנותקת מהמציאות.

 

תוכניתו של נפתלי בנט 

  

עוד בערוץ הדעות של ynet:

שלי רעה / זיו תדהר

עופר עיני מאיים על הפרנסה שלי בפלאפון / רועי נאור

 

הסרט של בנט עוסק בביטחון. התוכנית שלו מניחה שאם נתקדם לעבר הסכם מדיני עם הרשות הפלסטינית, תחזור האלימות לשטחי הגדה המערבית ואפילו תביא טנקים איראניים לישראל. דרך ירדן, לא פחות. הניסיון מלמד שהאיומים הביטחוניים הגדולים ביותר צמחו דווקא מתוך צעדים חד-צדדיים. הסכמי שלום שנחתמו מול מצרים וירדן מצליחים לעמוד בפני אתגרים רבים במשך עשרות שנים. צעדים חד-צדדיים, כמו שמציע בנט, מחריפים את הסכסוך ומזמינים את הצד השני לנקוט צעדים משלו. כך היה בנסיגות החד-צדדיות מלבנון ומעזה שנענו באלימות מצד ארגוני הטרור. כך היה בהרחבת הבנייה בהתנחלויות, שעליה השיבו הפלסטינים בפנייה לאו"ם. הסכמים בין הצדדים הם הבסיס היחיד לביטחון אמת.

 

בנט מוסיף ומזהיר שהסדר מדיני יסכן את משק המים בישראל ויציף אותנו בפליטים ממדינות ערב. על חלוקת המשאבים הטבעיים באזור כבר נכתבו טיוטות רבות, וממילא בעידן של טכנולוגיות התפלה מתקדמות כבר לא צריך לשפוך דם במלחמות על מים. מצד שני, אם ניכנס כולנו לסרט של בנט ולא נחלק את השטח, נצטרך להמשיך להיות אחראים למצב של כל מי שיושב בו. אם לא נחלק בינינו את הקרקע ואת המשאבים, ניאלץ לחלוק אותם.

 

בסוגיית הפליטים, טוען בנט שכאשר תקום מדינה פלסטינית היא "תוצף" בפליטים שיסתננו לישראל. מה שמוזר הוא שדווקא במצב הנוכחי, בהיעדר גבולות קבע, יכולים מיליוני הפלסטינים תושבי הגדה להסתנן לישראל בקלות יחסית. בכלל, לא ברור ממתי הדאגה שלנו היא אם יהיו פליטים פלסטינים בעזה, שכם וברמאללה. אין ספק שנפתלי בנט מתבלבל: הסכנה גוברת בהיעדר הסכם - ולא בעקבותיו.

 

והנה מגיעים לפתרון של בנט: סיפוח השטחים. כאילו הדבר לא נשקל ונפסל על-ידי כל ממשלה מאז 1967. בנט מציע לספח את שטחי C בגדה המערבית, ולתת לפלסטינים לשלוט בשטחי-A ו-B. נשמע סביר? רק בסרט של בנט. בפועל לא מדובר בהפרדה אמיתית בינינו לבין הפלסטינים, אלא ביצירת מובלעות ערים וכפרים של מיליוני פלסטינים המוקפים בהתנחלויות ובערים יהודיות. כבישים נפרדים לנו וכבישים נפרדים להם. בסרט של בנט אנחנו לא נפרדים מהפלסטינים, אלא נשארים ביחד. כמו זוג שכבר מת להתגרש, אבל כל צד מעדיף למות לפני שיגיש את הגט.

 

מי יכול להאמין שניהנה משקט ביטחוני, יציבות דמוגרפית ושגשוג אם רק נשמור על המצב הקיים? לשם כך, חייבים פתרון אמיתי ולא מתווה לניהול הסכסוך. כל מי שחי את המציאות הישראלית בחודש האחרון מבין זאת. בנט, מצדו, מעדיף שכולנו נחיה בסרט.

 

הכותב הוא מנכ"ל תנועת "קול אחד" הפועלת לקידום פתרון שתי מדינות לשני עמים 

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסכנה טמונה בהמשך המצב הקיים. נפתלי בנט
צילום: עופר עמרם
צילום: נדב גלאון
פתרון אמיתי ולא סרט. טל הריס
צילום: נדב גלאון
מומלצים