שתף קטע נבחר

צילום: טל שחר
אורי קופר

יש היגיון בשיגעון / על שיטת המשחק של גרסיה

השאלה שאוסקר נשאל הכי הרבה פעמים מאז שהגיע היא מדוע מכבי ת"א משחקת עם שלושה קשרים אחוריים. התשובה היא שכך הוא יכול להפעיל את אלירן עטר בצורה הטובה ביותר. הבעיה היא שלצהובים אין תוכנית חלופית ולכן הם לא רצים קדימה. "הכל מקצועי", המדור השבועי

לפני שלושה שבועות קיפץ אוסקר גרסיה בין השלוליות הקטנות במסדרון הצר שמוביל ליציאה מהאצטדיון ברמת השרון. אחר־כך הוא נעמד מתחת למחסה והתחיל לענות על שאלות. כמה דקות קודם לכן הקבוצה שלו, מכבי תל אביב, ניצחה 3:4 אחרי מהפך מרשים, אבל אוסקר התבקש לענות, כרגיל, על השאלה למה פתח עם שלושה קשרים אחוריים.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

זו הייתה הפעם המי יודע כמה שאוסקר שמע את השאלה הזו, אבל הפעם הייתה לו תשובה. "גם ברצלונה משחקת ככה", הוא אמר. כל הנוכחים הרימו גבה.

 

אוסקר גרסיה. תסמכו עליו, הוא יודע מה הוא עושה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אוסקר גרסיה. תסמכו עליו, הוא יודע מה הוא עושה(צילום: ראובן שוורץ)

 

כך עובדת השיטה של מכבי תל אביב (איור: אורי קופר) (איור: אורי קופר)
כך עובדת השיטה של מכבי תל אביב

 

בשמיעה ראשונה התשובה של אוסקר הייתה הזויה במיוחד, פליטת פה, אבל המאמן הספרדי לא מנותק מהמציאות. הוא יודע טוב מאוד שלמהראן ראדי אין את היצירתיות של אנדרס אינייסטה ושחסן אבו־זייד לא מנהל משחק - ויסלח לי הברצלונאי על ההשוואה - כמו צ'אבי. הכוונה של אוסקר הייתה שגם ברצלונה משתמשת בהרבה שחקנים במרכז כדי להניע כדור בסבלנות עד שתימצא הפירצה הנכונה. הוא רק רצה להבהיר שלהחלטות שלו יש סיבה, יש היגיון.

 

מה ההיגיון במשחק עם שלושה קשרים במרכז - זו השאלה שמלווה את מכבי ת"א בחודשיים האחרונים. היא נשאלת לפני כל משחק, במהלך כל משחק ובסיום כל משחק. איך יכול להיות, שואלים כולם, שאוסקר הוא האדם היחיד שמאמין שזו שיטת המשחק הנכונה ביותר לקבוצה שלו? לשאלה הזו יש תשובה. אוסקר לא מנסה להכעיס בכוונה, מאחורי ההחלטות שלו מסתתר קו מחשבה ברור. קו שבמרכזו נמצא אלירן עטר.

 

בכל המשחקים האחרונים שלה מצליחה מכבי לעשות את אותה פעולה מוצלחת, שכוללת כדור ארוך לעטר, קרוב יחסית לשער היריב בצד שמאל. כמעט כל המהלכים המסוכנים של מכבי מתחילים בפעולה הזו, שמביאה גם לכך שעטר מוביל, ובגדול, את טבלת מלך השערים.

 

תקצירים ב-ynet ספורט:

 

במשחק האחרון מול בית"ר ירושלים הרוטינה הזו בלטה במיוחד. שוב ושוב הצליח עטר לקבל כדור לשטח, בדיוק למקום שהוא אוהב. לא משנה מה אלי כהן ניסה לעשות, עטר הצליח לקבל את הכדור בעמדה נוחה יחסית. גם השער שלו במשחק הזה הגיע מאותו מהלך. והיכולת של מכבי להוציא אותו אל הפועל תלויה באותם שלושה קשרים מדוברים.

 

אלירן עטר בפוזה אופיינית השנה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אלירן עטר בפוזה אופיינית השנה(צילום: ראובן שוורץ)

 

הרעיון הוא לא לתת לעטר - השחקן המאיים ביותר בקבוצה - את הכדור מאחור, אלא במקום ממנו הוא יכול לסכן את השער במהלך אחד. כדי שזה יקרה צריכים להתרחש שלושה דברים: א. הקשרים המרכזיים של מכבי צריכים להזמין לחץ כדי לדלל את איזור המחיה של עטר. ב. עטר יעשה את התנועה ללא כדור בזמן. ג. ראדי או גל אלברמן צריכים להשתחרר מהלחץ ולהיות מיושרים עם הפנים קדימה כדי למסור לו את הכדור הארוך במדויק. עטר עושה את מה שנדרש ממנו והמשחק עם שלושת הקשרים עוזר לפעולות הנוספות לקרות.

 

ברגע שמכבי מניעה כדור עם שלושת הקשרים ובתוספת של שחקן הגנה (בדרך־כלל איתן טיבי - בגלל זה נלחמו עליו בקיץ), היא מעבירה את כובד המשחק למרכז. הנעת הכדור המסודרת, שבלי שלושה קשרים מתאימים לא הייתה אפקטיבית, מביאה לכך שעם סבלנות, עוד מסירה ועוד מסירה, ראדי או אלברמן יהיו, בסופו של דבר, פנויים לשתיים או שלוש שניות ויוכלו להתיישר לכיוון הנכון ולשחרר בחופשיות יחסית ובתזמון קפדני את המסירה המדויקת. עטר יעשה את השאר. והוא עושה.

 

גונסאלו גרסיה. הוא דווקא לא נהנה יותר מדי משיטת המשחק (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
גונסאלו גרסיה. הוא דווקא לא נהנה יותר מדי משיטת המשחק(צילום: ראובן שוורץ)

 

גונסאלו גרסיה הוא לא מסוג השחקנים שיכולים לשחק בקישור באופן שמכבי משחקת. הנטיה הטבעית שלו היא לצאת קדימה, עם הכדור ברגליים או באמצעות ניסיון מסירה מתוחכם, בכל רגע. זו הסיבה שאוסקר לא שמח לצוות אותו בעמדה הזו ואבו זייד זוכה לדקות משחק. אם כך, היגיון ומחשבה ולא התעקשות סתמית, כמו שנדמה לפעמים, הם המנחים של אוסקר, אבל פעולה שיש מאחוריה מטרה אינה בהכרח הפעולה הנכונה. על כך יעידו הבעיות של מכבי.

 

עוד טורים של אורי קופר:

 

בעוד עטר פורח לצד שלושת הקשרים של אוסקר, השיטה מלווה בבעיות. העיקרית שביניהן: למכבי אין תוכנית ב'. כל עוד היא משחקת בדרך הזו, הקבוצה די מנוטרלת. הקשרים עסוקים בהנעת הכדור, החלוץ המרכזי (נניח קולאוטי) סובל מחוסר בקבלת כדורים בעמדה נוחה והצד הימני כמעט ולא קיים. אוסקר קיווה שגונסאלו יספק לו את אותה תוכנית ב', אבל הקשר עשה סוג של שביתה איטלקית כששיחק בצד ימין ומכבי קצת תקועה בחדגוניות.

 

איתן טיבי. לא סתם הוא נבחר לתפקיד הבלם בקיץ (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
איתן טיבי. לא סתם הוא נבחר לתפקיד הבלם בקיץ(צילום: ראובן שוורץ)

 

המטרה של אוסקר, ואפילו יותר מכך של ג'ורדי קרויף, לקראת חלון ההעברות שנפתח בקרוב היא לספק לקבוצה את אותה תוכנית ב'. את הדרך הנוספת לפרוץ הגנות. הרי בסופו של דבר המאמנים האחרים יבינו שצריך להתמקד באותה פעולה חוזרת על עצמה. אולי זה אפילו יקרה הערב (ב', 20:50, תקציר ב-ynet ספורט) בקריית אליעזר, אם אריק בנאדו יהיה חכם מספיק. ואז, אם מכבי תמשיך באותה הדרך, הצהובים ימצאו עצמם בבעיה רצינית.

 

לכן, קרויף ואוסקר חמים על ערן זהבי יותר מעל כל שחקן אחר. זהבי יכול להיכנס למערך של מכבי כאחד משלושת הקשרים במרכז מכיוון שכמו ראדי, ובניגוד לגונסאלו, הוא מצוין בהנעת הכדור. אבל לזהבי יש עוד יתרון. הוא גם מסוגל, מאותה עמדה במרכז, להראות יצירתיות ולצאת קדימה לפעולות התקפיות. בנוסף אליו, או אל שחקן דומה, מכבי תנסה להביא שחקן יוצר לאחת מעמדות ההתקפה - באמצע או בימין.

 

קרויף וגרסיה. ינואר יהיה חודש קריטי, ולא בגלל התוצאות על הדשא (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
קרויף וגרסיה. ינואר יהיה חודש קריטי, ולא בגלל התוצאות על הדשא(צילום: יובל חן)

 

מדובר בחלון ההעברות הקריטי ביותר עבור מכבי ת"א מזה שנים. אם קרויף ואוסקר ייכשלו בניסיון להנחית פה את השחקנים הנכונים, השיטה תיתקע או שהם יצטרכו לשנות אותה. אם יצליחו, מכבי לא רק תיקח אליפות, אלא גם תעשה זאת בגדול. אז, אף אחד לא ישאל את אוסקר על שלושה קשרים אחוריים, אלא על חיזוק לקראת ליגת האלופות.

 

לתגובות והצעות: ori-c@yedioth.co.il

 

למעקב בטוויטר: CoopSport

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אוסקר גרסיה
צילום: אורן אהרוני
אריה מליניאק
מומלצים