שתף קטע נבחר

אושר: ים תטיס ישמש כמאגר אחסון גז

שר האנרגיה אישר לאחסן גז טבעי במאגר שבמרחק כ-26 ק"מ מהחוף. המטרה: להפוך אותו ל"מחסן גז אסטרטגי" שישמש את המדינה בעיתות חירום או במקרה כשל אספקה ממאגר תמר

שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו העניק רישיון אחסון גז טבעי במאגר ים תטיס. המהלך יהפוך את מאגר הגז המתכלה במקום, לרבות מבנה מרי B, ל"מחסן גז אסטרטגי" בו תשמש המדינה בעיתות חירום או במקרה של כשל אספקה ממאגר תמר. עם השלמת האחסון יוכלו לקוחות חדשים לנצל את הגז הטבעי לצרכיהם ומבלי להיות תלויים במגבלות הולכה שקיימות כיום. כך דיווח היום (ב') משרד האנרגיה והמים.

 

עוד על גז טבעי - בכלכלה ירוקה

 

אחסון הגז שם, כמו גם הגדלת קיבולת ההזרמה המתוכננת מ-40 ל-60 אלף יחידות אנרגיה בשעה (MMBTU) , ותוספת הגז הטבעי שתסופק למשק, יגדילו את החיסכון הכולל למשק בשנים 2015-2015. על פי הערכות משרד האנרגיה, מדובר בחיסכון של כ-2.5 מיליארד שקל, זאת בהשוואה לשימוש בסולר ולחיסכון של 1.3 מיליארד שקל בשימוש בגז הנוזלי (LNG) שמיובא מחו"ל.

 

בעלי הרישיון יישארונובל אנרג'י (47%) וקבוצת דלק (53%), אולם הבעלות על הגז תהיה בידי המדינה, כך שהענקת רישיון אחסון לשותפות ים תטיס תהיה בכפוף לתנאים שייקבעו בו, ובין היתר שימוש בשירותי אחסון גם על ידי ספקים אחרים (Third Party Access). 

 

מאגר מרי B נמצא כ-26 ק"מ מהחוף. ממשרד האנרגיה נמסר, שהאחסון יתבצע באמצעות דחיסה של גז למאגר, כאשר כמות הגז תיקבע בהתאם לצריכה.

 

"מאגר מרי B יהווה מחסן אסטרטגי מרכזי, אשר יגביר את אמינות אספקת הגז הטבעי לישראל, ויעניק גיבוי משמעותי למשק במקרה של תקלה בתמר", אמר לנדאו.

 

"באמצעות הגדלת קיבולת הגז, תתאפשר גמישות תפעולית לצרכנים, ותובטח אספקה סדירה ואמינה של גז טבעי לתחנות הכוח ולתעשייה. בכוונתנו להמשיך לפעול להגדלת היקף אספקת הגז הטבעי למשק, בין היתר באמצעות הקמת נקודות קבלה נוספות למאגר תמר כמו גם למאגרים אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
קידוח גז טבעי (תמונת המחשה)
צילום: רוני שיצר
מומלצים