שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לאה איני וירמי פינקוס מועמדים לפרס ספיר

  לצדם מועמדים לפרס מפעל הפיס לספרות בלה שייר על ספר הביכורים "מט ילדים", סמי ברדוגו על ספרו "הילד האחרון של המאה" ושמעון אדף על הרומן "מוקס נוקס"

  מפעל הפיס הכריז היום על המועמדים לרשימה הקצרה לפרס ספיר לספרות, שנבחרו על ידי חבר השופטים בראשותה של היו"ר פרופסור גבריאלה שלו. הרשימה כוללת חמישה מועמדים: בלה שייר על ספרה "מט ילדים", וסמי ברדוגו על ספרו "הילד האחרון של המאה" (הוצאת הקיבוץ המאוחד); שמעון אדף על ספרו "מוקס נוקס", לאה איני על ספרה "סוסית", (הוצאת כנרת זמורה-ביתן), וירמי פינקוס על ספרו "בזעיר אנפין", (הוצאת עם עובד). בפרס ספר הביכורים זכתה איילת גונדר-גושן על ספרה "לילה אחד, מרקוביץ'". בעבור איני וברדוגו, זוהי המועמדות השנייה לפרס ספיר.

   

 1. הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

   

  השנה החליט מפעל הפיס להגדיל את גובה פרסי המשנה, וכל אחד מן המועמדים לפרס ברשימה הקצרה והזוכה בספר הביכורים, יקבלו פרס כספי בגובה של 40 אלף שקלים, במקום 25 אלף בשנים הקודמות. הזוכה הראשון, שיוכרז במהלך חודש ינואר 2013, יקבל פרס כספי בגובה 150 אלף שקלים, וספרו יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת שיבחר. כמו כן, רוכש מפעל הפיס מהדורה בת 500 עותקים של חמשת המועמדים הסופיים ומספר הביכורים, ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

   

  מנימוקי השופטים: "'הילד האחרון של המאה' מאת סמי ברדוגו הוא קובץ סיפורים קצרים נטורליסטיים על דמויות במרחב פריפרי של מהגרים ובני מהגרים, הנתונים במצבים שונים של מצוקה. הרומן כתוב היטב, באופן מהודק, מעורר הזדהות, אשמה סוציולוגית וחמלה ללא סנטימנטליות או מוסרנות". 

   

  "'סוסית' מאת לאה איני הוא פנטזיה סוריאליסטית, אגדית וקנטרנית, החותרת תחת חלוקות מקובלות של מגזר ומסורות חברתיות. זהו טקסט לירי מבריק הנע בין הנוקב למשעשע".

   

  "'מוקס נוקס' מאת שמעון אדף הוא סיפור חניכה פואטי להפליא המחבר בין שפה והוויה. המספר משרטט מרחב חברתי-תרבותי של דיכוי והתנגדות לסמכות (אב) דרך מרחב לשוני זר ובלתי מפוענח (הלטינית)".

   

  "'מט ילדים' מאת בלה שייר מאגד שלוש נובלות האורגות בדקות וברגישות

  עולמות של ילדות והגירה, החושפים אכזריות, ניכור ועליבות שמתוכם מבליחים רגעי חסד. זהו ספר בשל ורגיש, ובשלוש הנובלות שלו ישנן דמויות שרוצות חיים אחרים".

   

  "'בזעיר אנפין מאת ירמי פינקוס הוא יצירה הכורכת את שילוב היסוד הקומי והטרגי של הבורגנות הצעירה - המתח בין קשיי היום-יום לחלומות על בילוי בעולם קסום, המתנפצים מול האסון המצפה בפתח".

   

  "ספר הביכורים 'לילה אחד, מרקוביץ'' מאת איילת גונדר-גושן הוא רומן מבריק ואירוני בעל מודעות לשונית דקה, ובעל חוש 'לציטוט' היסטורי רלוונטי העוסק בימי העלייה הבלתי לגאלית ערב מלחמת העולם השנייה, וביחסי הממסד הארץ ישראלי המתגבש עם ההוויה האירופית היהודית".

     

  לפני כחודש פורסמה הרשימה הארוכה לפרס ספיר לספרות, הכוללת 12 מועמדים שמתוכם נבחרו חמשת הסופיים. כל אחד מהמועמדים ברשימה הארוכה, יקבל מענק של 20 אלף שקלים.

   

  פרס ספיר לספרות נוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה. זוהי השנה ה-12 שבה יחולק הפרס. בשנה שעברה זכה הסופר חגי ליניק על ספרו "דרוש לחשן" (הוצאת הספריה החדשה).


 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאה איני. מועמדת על ספרה "סוסית"
  צילום: איריס נשר
  בלה שייר. מועמדת על ספר הביכורים "מט ילדים"
  צילום: לורטה לוקס
  סמי ברדוגו. מועמד על ספרו "הילד האחרון של המאה"
  צילום: אביגיל עוזי
  שמעון אדף. מועמד על ספרו "מוקס נוקס"
  צילום: אביגיל עוזי
  צילום: Nellu Cohn
  ירמי פינקוס. מועמד על ספרו "בזעיר אנפין"
  צילום: Nellu Cohn
  לאתר ההטבות
  מומלצים