שתף קטע נבחר

יו"ר האחיות: "מוכנות לשבות גם עד הבחירות"

נוכח המבוי הסתום עם האוצר, מחריפה נציגת האחיות את הטון ומאיימת: "נשבות עד שייענו תביעותינו". לדבריה, "אם בנתב"ג היו שובתים - תוך שעה היו פותרים את הבעיות". אחיות קופת חולים כללית שבו לשבות לאחר חמישה ימי הפוגה

משבר האחיות ממשיך להחריף גם ביממה ה-17: אמש שבו לשבות אחיות קופת חולים כללית לאחר חמישה ימי הפוגה. במקביל הסתיים עוד ליל דיונים של האוצר עם נציגי האחיות ללא תוצאות. הקרע בין הצדדים רק מחמיר, והבוקר (ד') הבהירה אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות: "אם בנתב"ג היו שובתים - תוך שעה היו פותרים את הבעיות. רק אתמול שמענו על התוספות לעובדי נמל אשדוד. לא נשתוק, אנחנו מוכנות לשביתה ארוכה. גם עד אחרי הבחירות".

 

 

אחיות שירותי בריאות כללית הצטרפו למעשה שוב לעמיתותיהן השובתות בבתי החולים. כל תחנות טיפת חלב שהיו פתוחות למספר ימים בתחילת השבוע נסגרו מחדש. מאות הורים שהגיעו לביצוע בדיקות וחיסונים - נתקלו בדלתות סגורות.

 

שביתה באיכילוב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שביתה באיכילוב(צילום: ירון ברנר)
 

אתמול פרסם האוצר כי הצדדים סיכמו על מתווה להסכם שיסיים את השביתה, לפיו האחיות צפויות לקבל תוספת של 12% לשכרן, בפריסה של מספר שנים. סלע המחלוקת העיקרי, כך נטען, היה משך ההסכם. האחיות ביקשו ארבע שנים ואילו האוצר חמש.

 

אלא שעם תום הדיונים הבהירה אילנה כהן בשיחה עם ynet: "אין כל התקדמות בינינו לבין האוצר. הוא ממשיך להיות אטום. אנחנו לא דורשות רק העלאת שכר שעליו הם מדברים כל הזמן, אלא גם את רווחת החולה. כפי שאמרתי בעבר, אם לא יהיה שיפור אקוטי במצב, לא יישארו אחיות במדינת ישראל. גם כך כיום קשה לגייס אחיות, שלא מוכנות לעבוד בתנאים קטסטרופליים כאלה".

 

על טענת הממשלה שלפיה אין זו העת לשבות וניתן יהיה להתקדם במו"מ רק לאחר הבחירות, אמרה: "נילחם עד הסוף. אנחנו מוכנות להמשיך בשביתה גם הרבה אחרי הבחירות. אין לנו שום כוונה לעצור את השביתה הזו, עד שייענו לתביעותינו. אתה מוזמן לבית החולים, לראות את הקטסטרופה. חולים במסדרונות, חולים מאושפזים במטבחון, אחיות קורסות ולא יודעות למי לגשת קודם. משחררים חולים מהר כדי לפנות מיטה. זה ביזיון שאני לא מכירה כדוגמתו".

 

גם בעיתון החרדי "יתד נאמן" מתחו ביקורת על האחיות השובתות. פ' חובב, כותב בכיר בעיתון, טען כי מדובר במעשה לא לגיטימי כלחץ להשגת דרישותיהן הגם שהן מוצדקות. "שביתת אחיות, כמו גם שביתת רופאים, היא פסולה מעצם מהותה", הסביר. "כמו שחיילים לא יכולים לשבות בעיצומו של הקרב, כך האחות לא יכולה לשבות בעיצומן של הקרבות עם המחלות וייסורי החולים. אחות שמסכימה לטפל רק במקרים חמורים וקשים, כמוה כחייל המוכן רק להסתער על האויב אך מסרב לבצע שמירה שגרתית. מי יודע כמה אנשים ייאלצו לשלם בבריאותם ובסבלם, שלא לומר בחייהם, את מחיר השביתה ההולכת ויוצאת מכלל שליטה". 

 

שוכרים אחיות פרטיות, מחסנים עצמאית

מתחילת השביתה בוטלה קבלתם של אלפי חיסונים. חלק מהתינוקות יוכלו להשלים את קבלתם רק בעוד כמה חודשים. מומחים הזהירו כי המצב עלול לגרום להתפרצות מחלות זיהומיות קטלניות שכבר נכחדו מישראל ומסכנות את התינוקות.

 

במקביל, בבתי החולים נמשך העומס הרב הנובע לא רק משביתת האחיות אלא גם ממחלות החורף והתפרצות השפעת שכבר ניכרת היטב במאושפזים.

 

בשטח מנסה הציבור להתמודד עם השביתה בעצמו. בבתי החולים שכרו חלק מהמאושפזים אחיות פרטיות המסייעות לטיפול הסיעודי בהם. חלק מבני המשפחה מסייעים אף הם בבדיקות השונות, בניקוי, ברחצה ובחלוקת המזון. בשל העיכוב בחיסונים, עשרות הורים רכשו בעצמם חלק מהחיסונים מכיסם, ושכרו שירות של אחיות פרטיות המבצעות את חיסוני השגרה של טיפות החלב באופן עצמאי.

 

נוכח המשבר בחיסון הילדים אמרה יו"ר הוועד: "אני רק יכולה לומר שאני מצטערת שהגענו למצב העגום הזה, אבל אי אפשר להמשיך כך. השביתה שלנו היא לא רק לטובת האחיות, אלא לטובת מערכת הבריאות שצריכה לעבור שינוי רדיקלי. הזוועה הזו לא יכולה להימשך".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחיות בבית החולים רמב"ם.
צילום: אבישג שאר-ישוב
כהן. דין נתב"ג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים