שתף קטע נבחר

אחרי שפוצץ אוטובוס בת"א, המחבל חזר לעבודתו

כתב אישום חמור הוגש נגד מוחמד מפארג'ה, בן 18 מטייבה, שהשאיר תיק עם מטען חבלה באוטובוס ביום האחרון של מבצע "עמוד ענן". באישום תואר כיצד הכיר את המפעיל בגדה, "עבד" על מעסיקו ובכה שאמו חולה. לאחר הפיגוע שב לעבודתו במקדונלדס. הוא מואשם, בין היתר, בסיוע לאויב בזמן מלחמה

יום לאחר יום הולדתו ה-18 הטמין מוחמד מפארג'ה מטייבה תיק שבו מטען חבלה באוטובוס בקו 142, שנסע בתל-אביב. כעשר דקות לאחר שירד המחבל מהאוטובוס הופעל המטען, בזמן שהרכב היה בשדרות שאול המלך. 24 בני-אדם נפצעו בפיצוץ, שאירע ביום האחרון של מבצע "עמוד ענן". מפארג'ה הואשם הבוקר (יום ד') בבית המשפט המחוזי בתל-אביב בעשרות מקרים של ניסיון רצח, סיוע לאויב בזמן מלחמה ועבירות נוספות. העונש על עבירה של סיוע לאויב בזמן מלחמה הוא מאסר עולם.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

ניסה לרצוח עשרות נוסעים. מחמד מפארג'ה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ניסה לרצוח עשרות נוסעים. מחמד מפארג'ה(צילום: ירון ברנר)

 

מכתב האישום עולה כי בחודשיים שלפני הפיגוע התגורר הנאשם אצל דודו בבית ליקיא, לצורך לימודיו באוניברסיטת ביר-זית שליד רמאללה. ביום השישי למבצע הביע מפארג'ה את רצונו ללחום לצד פעילי החמאס בעזה, בזמן שקנה במכולת בגדה. בעל המכולת, אחמד מוסא, ביקש מהנאשם להגיע אליו בהמשך בכדי לתדרכו כיצד ומתי ניתן יהיה לממש את רצונו. בעל המכולת ביקש מהצעיר להשאיר תיק באוטובוס כניסיון ולאחר כמה שעות הוא הודיע כי הניסיון הצליח - למרות שלא עשה דבר.

 

מוסא והנאשם שוחחו ערב הפיגוע על כך שעליהם לעמוד לצדה של עזה, לצד "האנשים שמתים שם", ועל מנת לנקום את מותו של רמטכ"ל חמאס, אחמד ג'עברי, ולנסות לעצור את המתקפה על עזה. מוסא גם שאל את המחבל אם הוא מכיר בכירים ישראלים והבטיח לתת לו אקדח ועוזי כדי שיוכל להרוג ישראלים.

 

האוטובוס לאחר הפיגוע  (צילום: AP) (צילום: AP)
האוטובוס לאחר הפיגוע (צילום: AP)

 

הפלסטיני הכין את המטען והעביר אותו לצעיר בתוך תיק עם בגדים. הוא הסיע אותו למחסום חרבת'א שם חיכה לנאשם מנהלו במקום עבודתו בסניף מקדונלדס במודיעין. בדרך ביים הנאשם שיחת טלפון וסיפר שאמו חולה מאוד. המחבל עשה עצמו בוכה וסיפר כי עליו לרדת בצומת שילת ולנסוע אליה. לאחר שירד בצומת שילת עלה הנאשם בשעה 09:10 על אוטובוס בקו מספר 111 לתל-אביב. 

 

השאיר את המטען וירד מהאוטובוס

הוא ירד מהאוטובוס ברחוב לה גווארדיה בתל-אביב, עבר לתחנת אוטובוס אחרת ברחוב המסגר, עלה לאוטובוס של חברת "אגד", ירד במסוף עתידים ולבסוף עלה על אוטובוס בקו מספר 142 לכיוון בת-ים. לפני שהגיע לתחנת האוטובוס בבורסה ברמת-גן לחץ המחבל על הכפתור להפעלת המטען והשאיר את התיק באוטובוס מתחת למושב השלישי בצד ימין. מיד עם ירידתו מהאוטובוס, כפי שסוכם עם מוסא, הודיע הנאשם בטלפון למפעיל כי ירד מהאוטובוס.

 

כשהגיע האוטובוס סמוך לצומת הרחובות שדרות שאול המלך והנרייטה סולד מול הקריה בתל-אביב, הפעיל מוסא את המטען באמצעות הטלפון הסלולרי וגרם להתפוצצות המטען בתוך האוטובוס, שבו היו באותה עת עשרות נוסעים ונהג. לאחר הפיצוץ לקח הנאשם רכבת מתחנת הרכבת מרכז לעיר מודיעין והגיע למקום עבודתו בשעה 14:00. הוא נלכד ארבע שעות וחצי לאחר הפיגוע.

 

התובעת, עו"ד הדס פורר גפני, אמרה כי "מדובר בכתב אישום חמור. אחת מבין כל העבירות החמורות היא סיוע לאויב במלחמה. העונש על עבירה כזו על פי חוק הוא מאסר עולם. מעבר לזה שמדובר בשורה של עבירות חמורות, כמו ניסיונות רצח ועוד".

 

פרקליטיו של מפארג'ה, עורכי הדין וג'די ג'לג'ולי ואיהאב ג'לג'ולי אמרו מנגד כי "על פניו, כתב האישום מייחס לו עבירות חמורות, אולם את גרסתו של הנאשם עצמו לא קיבלנו. לטענתנו, הנאשם הוטעה על ידי גורם מסוים שהציג עצמו כאדם פרטי ולא כמי ששייך להתאגדות מסוימת. הוא הטעה אותו ואמר שאם יעשו את הדבר הזה, תיפסק המלחמה ותימנע שפיכות הדמים".

 

נהג האוטובוס עדיין לא שב לעבודה

אלינור למפל, בת 28 מראשון לציון שנהגה במכונית ליד האוטובוס שהתפוצץ ולקתה בחרדה, אמרה היום: "אני מקווה שיירקב בכלא. היו לי שבועיים של סיוטים. אחרי המקרה אתה מנסה לשחזר מה היה ואיך. אני זוכרת מהאירוע את הריח של השרוף והשקט של הפצועים. חזרתי לשגרה".

 

נחום הרציג, נהג האוטובוס, בירך גם כן על הגשת כתב האישום וסיפר על הפגיעה הנפשית: "זו טראומה, אני סובל מחרדות, מצפצופים באוזניים. זה תופס אותי בכל מיני מצבים: בבקרים, במהלך היום, בלילות. אני זוכר את כל מה שקרה באותם רגעים. אני זוכר את הפיצוץ, את העשן, את הפצועים, את המהומה הגדולה שהייתה באותן דקות".

 

הרציג סיפר כי הוא עדיין לא חזר לעבודה ועדיין לא יודע אם יחזור. "חשבתי לחפש עבודה בתחום אחר", אמר. "אבל אני עדיין לא יודע אם אחזור לתחום ומתי. נראה איך יתפתחו הדברים".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידעה השתתפו שחר חי וגלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבל מוחמד מפארג'ה
צילום: ירון ברנר
רגע הפיצוץ באוטובוס
צילום: קלואדיה רוטקגל, באדיבות mynet ו"ידיעות תל אביב"
כתב אישום חמור. התובעת
צילום: ירון ברנר
עו"ד וג'די ג'לג'ולי. מייצג את הנאשם
צילום: ירון ברנר
פרקליטו של הנאשם. עו"ד איהאב ג'לג'ולי
צילום: ירון ברנר
מומלצים