שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: דוד רובינגר
  פרס נפגש השבוע עם ליפקין-שחק: "גיבור אמיתי"
  בתחילת השבוע התקשר ליפקין-שחק, שהלך לעולמו היום, לנשיא המדינה ובישר כי ימיו ספורים. פרס רצה להיפרד אישית והגיע לבית החולים הדסה: "אהבתיו אהבת אמת"

  נשיא המדינה, שמעון פרס, נפרד בתחילת השבוע מהרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין-שחק, שהלך היום (יום ד') לעולמו בגיל 68. כשליפקין-שחק הודיע שימיו ספורים, הגיע הנשיא לבית החולים הדסה עין כרם, שבו היה מאושפז הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל, לפרידה מרגשת.

   

  פרס על ליפקין-שחק: "הודינו לו בלב"    (דוברות בית הנשיא)

  פרס על ליפקין-שחק: "הודינו לו בלב"    (דוברות בית הנשיא)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  פרס סיפר על פגישתו האחרונה עם ליפקין-שחק: "מאז יום ראשון האחרון, עת באתי להיפרד מאמנון, חברי היקר, בבית החולים לא יודעת נפשי מנוח". פרס הוסיף: "אמנון היה גיבור חיל אמיתי. תרומתו לביטחון ישראל, אין לה משל. אהבתיו אהבת אמת. הציטוט בספר שמואל א' כאילו נכתב על אמנון: 'בחור וטוב ואין איש מבני ישראל טוב ממנו, משכמו ומעלה גבוה מכל העם'".

   

  גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד: "אמנון הוא גיבור ישראל שהקדיש את מיטב שנותיו לביטחונה של מדינת ישראל. גבורתו ניכרת גם בדרך האמיצה שבה נהג בזמן מחלתו. לרגע הוא לא איבד מאצילותו". נתניהו הוסיף: "בשם אזרחי ישראל אני שולח את השתתפותנו ביגונה של רעייתו טלי ושל כל בני משפחתו".

   

  ליפקין-שחק עם פרס ב-1996 (צילום: צילום:אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: צילום:אבי אוחיון, לע
  ליפקין-שחק עם פרס ב-1996(צילום: צילום:אבי אוחיון, לע"מ)

  ליפקין-שחק עם חוסיין מלך ירדן (צילום: סער יעקב, לע"מ) (צילום: סער יעקב, לע
  ליפקין-שחק עם חוסיין מלך ירדן(צילום: סער יעקב, לע"מ)

   

  "אמנון היה גם חבר וגם שותף", סיפר דן מרידור ל-ynet. "במשך השנים ראיתי באמנון אדם אציל נפש אפילו בתקופת המחלה הקשה שלו במשך השנים. הוא עודד אותנו במקום ההיפך", תיאר את הלך הרוח במהלך הביקורים.

   

  לדברי מרידור, "לאמנון הייתה ראייה מדינית מאוד מפוקחת ומאוזנת ובכלל הוא היה אדם מאוזן. לא ראיתי אותו מתרגז אף פעם. תמיד בשיקול דעת והבנה אסטרטגית של העניינים. אין לו אויבים. מעולם לא ירד לתקיפה אישית או לדיבור פוגע, היכולת שלו לנהוג בצורה כזו אולי הפריעה בפוליטיקה, אבל השאירה אותו אדם יחיד במינו, נקי ואין הרבה אנשים כאלה".


   (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
  (צילום: טל שחר)

   

  נפרדים מליפקין-שחק באולפן ynet    (צילום: יהונתן צור והילה ספאק)

  נפרדים מליפקין-שחק באולפן ynet    (צילום: יהונתן צור והילה ספאק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  יעקב פרי, ראש השב"כ בעבר, הגיע לנחם את משפחת ליפקין-שחק, וסיפר על חברותו עם המנוח. "הוא היה אחד מבניה היקרים של המדינה, אציל חכם ואמיץ שמרבית חייו תרם לעוצמתה של המדינה. נלחם שנים במחלה עד שהכריעה אותו. זו אבידה גדולה לעם ישראל ולי אישית, למשפחתי ולכל חבריו. גם בימיו האחרונים הוא היה איש אמיץ, נתן הוראות ונפרד מחבריו ומשפחתו באצילות נפש ובאומץ".

   

  אלוף (מיל') יפתח רון-טל, סיפר ל-ynet בצער על היכרותו המקצועית והאישית עם ליפקין-שחק והסביר כי "אמנון הוא מסוג האנשים שאתה רוצה שיהיו לצידך. אם אתה באמת זקוק לסיוע, לתמיכה או לעצה טובה, זה האיש. מדינת ישראל איבדה היום אחד מגדולי מפקדיה. הוא היה לוחם נערץ ואמיץ, וכרמטכ"ל הנהיג את הצבא באופן מאוד חכם, נחוש והגיע להישגים מאוד מרשימים".

   

  רון-טל, שכיהן תחת פיקודו של ליפקין-שחק במספר תפקידים, תיאר אישיות מיוחדת ומאוד צנועה. "מאוד צנוע, מקובל על הבריות, הגאווה ממנו והלאה ומעבר לכול הוא היה גם חבר אמיתי. כשאומרים חברות אמנון ידע על מה מדובר. אפשר היה לסמוך עליו, הוא תמיד ידע לסייע ולתמוך ומעבר להכול הוא היה מורה מצוין. אין לנו הרבה מנהיגים כאלה. הוא גיבור, לא רק על בסיס שני עיטורי העוז שקיבל, הוא גיבור גם בהתמודדות הארוכה שלו עם המחלה. זה כמעט לא אנושי האופן שבו התמודד עם זה".

   

  יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', הגיבה אף היא למותו ואמרה כי "כחייל וכמפקד הגן ליפקין-שחק על ביטחון המדינה, ותמיד נאבק על דמותה המוסרית". יחימוביץ' הוסיפה: "אמנון היה קצין וג'נטלמן, מפקד נערץ ואדם יוצא דופן באישיותו הכנה וההגונה, איש ישר דרך ואהוב על הכול. אני שולחת את תנחומיי לרעייתו טלי ולששת ילדיו, אשר ליוו אותו במאבקו האחרון".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו נועם (דבול) דביר ושירי הדר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: משרד הביטחון, ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון
  ליפקין-שחק במדים
  צילום: משרד הביטחון, ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון
  יעקב פרי, היום בבית המשפחה
  צילום: בני דויטש
  מומלצים