שתף קטע נבחר

פוטין בעד חוק שיאסור על אמריקנים לאמץ רוסים

הסנאט בארה"ב אישר חוק שמטיל סנקציות על גורמים רוסיים שמעורבים בהפרת זכויות אדם. הפרלמנט במוסקבה אישר בתגובה חוק שאוסר על אמריקנים לאמץ יתומים רוסים. פוטין עוד צריך לחתום על החוק, אך האם ירצה לפגוע ביחסים עם ארה"ב?

ככה ייעשה למי שמעז להרגיז את האיש החזק בקרמלין: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום (יום ה') כי הצעת החוק שאוסרת על אזרחים אמריקנים לאמץ יתומים רוסים היא תגובה לגיטימית לחוק האמריקני החדש שמטיל סנקציות ומונע אשרות כניסה מגורמים רוסיים שמעורבים בהפרות זכויות אדם. עם זאת, הוא לא התחייב לחתום על הצעת החוק הרוסית.

 

 

 

עוד חדשות בעולם :

 

פוטין אמר כי הצעד שזכה לרוב גדול בפרלמנט הרוסי הוא גם תגובה לכישלון האמריקני לכאורה להגן על זכויות של ילדים רוסים מאומצים.

 

ההגנה על קורבנות התעללות איננה מספקת. פוטין (צילום: AP) (צילום: AP)
ההגנה על קורבנות התעללות איננה מספקת. פוטין(צילום: AP)

 

הנשיא הרוסי התבטא בסוגיית הילדים המאומצים במסיבת העיתונאים השנתית שהוא עורך במתכונת של מרתון. הוא אמר כי בזמן שרוב האמריקנים שמאמצים ילדים רוסים הם "טובי לב ומכובדים", ההגנה על קורבנות התעללות איננה מספיקה.

 

אחרי אישורה בפרלמנט במוסקבה, הצעת החוק צריכה לעבור עוד כמה משוכות בטרם תגיע לשולחנו של פוטין. "אקבל החלטה בהתאם למה שנכתב שם", אמר פוטין. האיסור על אימוץ ילדים רוסים נוסף כתיקון לחוק, בצעד שנתפש כפעולת תגמול נגד ארה"ב, שגם גורמים אמריקנים בכירים ואפילו שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב מתנגדים לו באופן נחרץ.

 

התגובה הלא מחייבת של פוטין אם יחתום על הצעת החוק, ביחד עם דבריו כי יחתום עליה רק אם ימצא אותה מתאימה, מעניקה למחוקקים הרוסים הזדמנות להציג עצמם כמי שכבודם הלאומי נפגע, אך מאפשרים לאיש החזק בקרמלין להימנע מפעולות שיערערו בעתיד את יחסי וושינגטון-מוסקבה.

 

חשף שחיתות ענק ושילם בחייו. סרגיי מגניצקי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חשף שחיתות ענק ושילם בחייו. סרגיי מגניצקי(צילום: AFP)

מת בכלא כמה ימים לפני תום מעצרו המנהלי. הלווייתו של מגניצקי  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מת בכלא כמה ימים לפני תום מעצרו המנהלי. הלווייתו של מגניצקי (צילום: AFP)

 

זעמם של רוסים רבים יצא בעת האחרונה בעקבות מקרים שבהם ילדים רוסים שאומצו מתו או סבלו מהתעללות בידי הוריהם המאמצים. הם גם התלוננו שבתי המשפט בארה"ב לא הקפידו על הענשת המתעללים.

 

החוק על שם דימה יאקובלב

החוק הרוסי שבבית הנבחרים במוסקבה מבקשים להוסיף לו תיקון נקרא על שמו של דימה יאקובלב, פעוט רוסי שמת בשנת 2008 אחרי שנעזב במשך שעות בתוך מכונית בחום לוהט. אביו המאמץ של דימה זוכה מאשמת גרימת מוות ברשלנות.

 

"כשאסונות מתרחשים, מערכת המשפט האמריקנית לא מטפלת בהם ונמנעת מהענשת מבצעי הפשע. ומשקיפים רוסים מנועים מהשתתפות במשפטים אלה", אמר פוטין.

 

כשהסנאט האמריקני העביר את "חוק הנשיאה באחריות על שם סרגיי מגניצקי", הרי שהיה מדובר בהכרזת מלחמה, גם אם מילולית בעיקר, על שלטון החוק והדמוקרטיה ברוסיה נוסח פוטין. 

 

מגניצקי, עורך דין לענייני מסים בן 37, הצליח לחשוף שחיתות כספית ענקית בתוך הממסד הרוסי ושילם על כך במאסר. הוא נמצא מת בכלא הרוסי בנובמבר 2009, ימים ספורים לפני שמלאה שנה למאסרו - הזמן המרבי הקצוב ברוסיה למעצר ללא משפט. הנימוק הרשמי שסיפקו הרשויות למותו של מגניצקי בכלא היה התקף לב או קריסת בלוטת הלבלב, אבל חוקרים עצמאים טוענים שהוא מת כתוצאה מעינויים ובעיטות שספג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פוטין
צילום: EPA
מתנגד להצעת החוק. לברוב
צילום: רויטרס
מומלצים