שתף קטע נבחר

בלוגרית מצרית בעירום: "שריעה היא לא חוקה"

הפעילה הפוליטית עליה מגדה אל-מהדי שוב הסירה את הבגדים ומחתה נגד מורסי. שייח מהזרם הסלפי קבע בפסק הלכה: "לאשה מותר לשקר לבעל כדי להצביע". לא כולם מסכימים איתו

הדילמות סביב משאל העם על החוקה במצרים גולשות גם ליחסים בינו לבינה. מטיף אסלאמי מהזרם הסלפי, השייח יאסר בראהמי, הוציא אתמול (יום ה') פסק הלכה ולפיו לאישה מותר לשקר לבעלה כדי להצביע במשאל. גורמי דת אחרים גינו את ההחלטה וטענו כי לא מדובר באחד המקרים שבו מותר לשקר. במקביל, המחאה נגד החוקה האיסלאמיסטית נמשכת. פרט להפגנות בקהיר, אירעה הפגנה יוצאת דופן גם בשטוקהולם, שם הסירה בלוגרית מצרית את הבגדים ומחתה נגד הנשיא מוחמד מורסי. "שריעה היא לא חוקה", כתבה על גופה.

 

 

מצרים עורכת באחרונה משאל על החוקה בשני סבבים. הראשון כבר נערך ובשבת ייערך השני ב-17 מחוזות, כשתוצאות לא רשמיות מראות על רוב ברור לטובת אישורה. נשים רבות תוהות האם מותר להן להצביע, בניגוד לעמדת בעליהן. אחת כזאת הפנתה שאלה לשייח בראהמי וזה ענה שמותר לנשים לצאת לקלפי אבל לא לספר על כך לבן זוגן. "תבקשי ממנו רשות לצאת, מבלי להזכיר את משאל העם, ואז תלכי להצביע", הציע.

 

ההפגנה בשטוקהולם: "שריעה היא לא חוקה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההפגנה בשטוקהולם: "שריעה היא לא חוקה"(צילום: AFP)

 

כצפוי, עורר פסק ההלכה ויכוח דתי במצרים, והוא מהווה המשך ישיר לפסקי הלכה פוליטיים מצד המטיפים הסלפים, שדרבנו בתקופה האחרונה את אזרחי מצרים ללכת ולהצביע בעד החוקה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

הדוקטור עלי א-נג'אר מהפקולטה להלכה באוניברסיטת אל-אזהר אמר לעיתון א-שרק אל-אווסט כי ההצבעה על החוקה לא נכללת בשלושת המקרים שבהם על פי מוחמד מותר לשקר. לצדו יש פרשנים שדווקא סבורים כי פסק ההלכה של בראהמי מהווה מוצא חוקתי ויביא לסיום המחלוקת ששוררת ברוב המשפחות במצרים האם להצביע בעד החוקה או נגדה.

 

השלטים שהניפו אל-מהדי וחברותיה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
השלטים שהניפו אל-מהדי וחברותיה(צילום: MCT)

 

מצביעה במצרים. בעלה יצליח לזהות אותה? (צילום: AP) (צילום: AP)
מצביעה במצרים. בעלה יצליח לזהות אותה?(צילום: AP)

 

על רקע פסקי ההלכה הרבים שיצאו בתקופה האחרונה במצרים בנושא, המוסד הדתי העליון באסלאם הסוני, אל-אזהר, הוציא אתמול הודעה שבה קרא למטיפי הדתיים לכבד את קדושת הבמות והמסגדים ולהרחיק מהן את הקרבות הפוליטיים. "השלב ההיסטורי שחווה מצרים מצריך מכולם להעדיף את האינטרס העליון של המדינה", אמר אל-אזהר. "אנו מדגישים כי למשאל העם אין קשר לדיני ההלכה ולא במה שמותר או אסור. אנחנו קוראים לאזרחים להשתתף באופן אקטיבי במשאל העם מבלי להשפיע עליהם או להטות את רצונם החופשי ובחירתם האישית".

 

מחאה מתפשטת: אל מהדי שוב בלי בגדים

הפעילה הפוליטית המצרית, עליה מגדה אל-מהדי, צפויה לגרום שוב לסערה

 בקהיר. הבלוגרית המצרית שהצטלמה אתמול בעירום מלא מחוץ לשגרירות מצרים בשטוקהולם. אל-מהדי הפגינה נגד החוקה של מורסי, ביחד עם כמה נשים מארגון "פמן" האוקראיני, כשהיא מנופפת בדגל המצרי.

 

"שריעה היא לא חוקה", נכתב על גופה של אל-מהדי. חברותיה הניפו שלטים "לא לדת", "דת היא עבדות", וכתבו על גופן "אפוקליפסה מורסי". 

בשנה שעברה אל-מהדי פרסמה תמונת עירום שלה בבלוג, במחאה על דיכוי הנשים במדינה, ותוך כמה ימים הפכה למודל לחיקוי לצעירים מצרים רבים. מנגד, רבים מחו על פעולותיה, והיא אף קיבלה איומים על חייה והותקפה כשהגיעה לכיכר תחריר בקהיר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הבלוגרית המצרית שוב מורידה את הבגדים
צילום: AFP
מצביעה במצרים
צילום: AP
מומלצים