שתף קטע נבחר

מתנת יום הולדת 133 לסטאלין: נשיקה צרפתית

במוסקבה הניחו פרחים על קברו, בגאורגיה שיקמו אנדרטה לכבודו ובחצר ביתו לשעבר הפגינו אהבה כלפי פסלו. כך ציינו תומכיו של הרודן יוזף סטלין 133 שנה ללידתו

יוזף סטאלין אחראי לכמה מהזוועות הקשות ביותר בתולדות ברית המועצות, אך כנראה יש גם כאלו שזוכרים אותו לטובה. אלפי בני אדם ברוסיה ובגאורגיה, ארץ מולדתו של הרודן, ציינו את יום הולדתו ה-133 שחל בשבוע שעבר, והניחו פרחים על האתרים המזוהים עמו. אחד מהם לא התאפק ואפילו העניק נשיקה לפסלו של סטאלין.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

העיתון "דיילי מייל" דיווח כי בשבוע האחרון נערכו אירועים לכבודו של סטאלין ברחבי גאורגיה. בכפר ההררי זמו אלווני ציינו התושבים את המאורע בכך שהשיבו על כנו פסל בגובה שלושה מטרים של הרודן, שבעיניהם אחראי לניצחון על גרמניה במלחמת העולם השנייה. הפסל הוסר בשנה שעברה בהוראת הנשיא מיכאיל סאקשווילי, שטען כי סטאלין היה מעורב מדי בכיבוש הסובייטי של גאורגיה ודרש להוריד את כל הסמלים לזכרו.

 

רצון התושבים להציב מחדש את הפסל לא נתקל הפעם בהתנגדויות מצד השלטונות, שעתה פועלים דווקא כדי להדק את הקשרים עם רוסיה. הם גם הודיעו כי יממנו את העבודות לשיקום הפסל של סטאלין בעיר הולדתו גורי, שנפגע במלחמה עם רוסיה ב-2008.

 

דביטשווילי וחברו מרימים כוסית לזכרו של הרודן (צילום: AP) (צילום: AP)
דביטשווילי וחברו מרימים כוסית לזכרו של הרודן(צילום: AP)

הפסל שנחנך בכפר זמו אוולני. השלטון לא התנגד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפסל שנחנך בכפר זמו אוולני. השלטון לא התנגד(צילום: רויטרס)

אחד הנואמים בטקס. "אני זוכרת איך סבתא בכתה כשסטאלין מת" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אחד הנואמים בטקס. "אני זוכרת איך סבתא בכתה כשסטאלין מת"(צילום: EPA)

 

"הגעתי לכאן כי אני אוהבת את סטאלין ואוהבת את העם שלי", הצהירה תושבת הכפר זמו אלווני, פטימה פטשווילי, שהשתתפה בטקס להסרת הלוט מהפסל. "אני זוכרת כיצד הייתי בת 12 וסבתא שלי בכתה כי סטאלין מת".

 

גם אושנגי דביטשווילי פקד ביום שישי האחרון עם שכנו את קיר הזיכרון שהוקם בחצר הבניין שבו התגורר סטאלין בבירה טביליסי, והרים כוסית לכבודו. הוא גם כיסה בברזנט את פסלו שהוצב במקום, כדי להגן עליו

מהגשם - אך לא לפני שנפרד מהרודן בנשיקה סוערת.

 

אירועים דומים לזכרו של סטאלין נרשמו גם ברוסיה, בהשתתפות מאות פעילי המפלגה הקומוניסטית בראשות גנאדי זיוגאנוב. במוסקבה הם הניחו פרחים על קברו של סטאלין בכיכר האדומה, בזמן שפעילים אחרים קיימו עצרות בערים אחרות במדינה.

 

לפי ההערכות, סטאלין אחראי למותם של 724,000 בני אדם לפחות במסגרת הטיהורים שערך בברית המועצות בשנות ה-30, ולמותם של מיליונים נוספים בגולאגים (מחנות עבודת כפייה). עם זאת, תומכיו מתעקשים כי הוא היה מנהיג איתן שאחיזתו החזקה באומה הייתה הכרחית להבטחת ביטחונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשיקה עם הפסל שבחצר ביתו של סטאלין בטביליסי
צילום: AP
מומלצים