שתף קטע נבחר

בנט: נגד נישואים אזרחיים, הרבנות על הפנים

"הרבנות על הפנים" וממאיסה את עצמה על הציבור, לא ניתן לאשר נישואים אזרחיים מחשש לממזרות וגם לא נישואים חד-מיניים. דברים שאמר יו"ר הבית היהודי בשיחה עם סטודנטים

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, מתנגד לנישואים אזרחיים ולנישואים חד-מיניים. עם זאת, במפגש עם סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון, שנערך בחסות אגודת הסטודנטים, תקף את הרבנות הראשית, ואמר שהיא הבעיה העיקרית: "הרבנות היום על הפנים. היא יוצרת חוויה טראומתית. שירותי הדת ממאיסים את עצמם על הציבור".

 

כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

הוא התייחס לסוגיית נטיותיהם המיניות של חיילים בצה"ל: "לגבי שירות צבאי, לא מעניין אותי מה הנטייה המינית של חיילים. היה לי חייל מילואים שיצא מהארון. קצת הרצנו עליו פלברות אבל בכיף. זה בסדר. יש פה מתח בין שתי סוגיות. אני בגישת חיה ותן לחיות, אבל זה מתנגש עם מדינת ישראל כמדינה יהודית. יש לה סט של ערכי משפחה. המדינה לא יכולה לעכל או להכיל הכרה רשמית בחתונה של חד-מיניים".

 

על סוגיית נישואים אזרחיים אמר שגם כאן יש בעיה, שנובעת בעיקר מהיתכנות של ממזרות במקרה של גירושים. "הבעה חמורה ומשמעותית. אם אדם יתחתן אזרחית ואז יכול להתגרש אזרחית, על-פי ההלכה אם הוא מתחתן, הנישואים תקפים גם מבחינת הלכה, אבל הגירושים לא חלים כי זה לא עבר דרך השיטה היהודית. אז מה שנוצר לנו זה זוג שהוא נשוי לפי ההלכה.

 

"אם הזוג הולך ומתחתן שוב, מבחינת ההלכה זה יוצר סיטואציה של אשת איש וסוגיות של ממזרות וכולי. אז אפשר להגיד, מה הבעיה? זה יוצר מצב שהרבה מאוד ילדים של דתיים לא יוכלו להתחתן עם ילדים של חילונים לאורך שנים, אני מדבר 50-60 שנה קדימה, יצטרכו לנהל רישום, זה יוצר בעיה מהותית. עכשיו צריכים למצוא פתרונות. אין לי את כל הפתרונות. זאת אומרת שכל האוכלוסייה החילונית צריכה לוותר? לא!".

 

הוא תקף את הרבנות, וסיפר אנקדוטה מעברו: "כשאני התחתנתי עם גילת, אשתי, לפני 13 שנה ברבנות ירושלים, יש מעין שלב שאתה עובר אצל רב איזה 40 דקות וזה אמור להיות רגע מיוחד, מקודש, מדהים. הוא ניסה לשכנע אותנו להצביע ש''ס, וזה נכנס לפלוקלור המשפחתי אבל זה נורא. לא רוצים להתקרב לרבנות היום ש-90 אחוזים ממנה בשליטה חרדית. היא לא מחויבת לציבור, היא לא מסבירת פנים היא הפכה להיות מכונת ג'ובים. הרי לרוב הציבור אין התנגדות להתחתן בצורה יהודית. הבעיה היא מה קרה ברבנות".

 

בנט התייחס גם לאמירה של השר גדעון סער באולפן ynet שהביע התנגדות להקמת מדינה פלסטינית, בניגוד לנאום בר-אילן המפורסם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "סער, שר בכיר בליכוד, הצהיר שהוא מתנגד למדינה פלסטינית. עד עכשיו הליכוד היה סכיזופרני בעניין. זו בעיה שלהם. הליכוד היה בעד ולקראת הבחירות הוא נגד. בעיניי זה חדשות טובות. תאמרו לי אתם אם זה רציני או לא".

 

על הבנייה בשטחי E1 אמר: "את העולם ישראל לא מעניינת. יוון בקריסה כלכלית, בסוריה טבח המוני וארצות הברית דוהרת לצוק פיסקלי. באמת מעניין את העולם מה קורה ב-E1? אם נדע מה אנחנו רוצים, העולם ישלים עם זה". הוא הבהיר בהתייחסו לסוגיית סירוב פקודה כי כל חייל, כולל הוא עצמו, חייב למלא אחר פקודות הצבא.

 

יו"ר הפורום הגאה במרצ, דרור מזרחי, אמר בתגובה לדברי בנט: "הוא ממשיך במסורת הישנה והמאוסה של מנהיגי הימין הקיצוני, לנופף בהצהרות הומופוביות ושמרניות. מצפונו של בנט אולי לא מתיר לו לפנות מתנחלים, אך מתיר לו להתבטא נגד ציבור רחב של הומואים ולסביות בישראל, המשוועים לשוויון זכויות בחיי המשפחה, הבריאות, והחינוך".


פורסם לראשונה 24/12/2012 23:54

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפתלי בנט
צילום: ירון ברנר
מומלצים