שתף קטע נבחר

אזהרה: חומרים מסרטנים בתחנה המרכזית בי-ם

משרד הבריאות מזהיר מפני זיהום אוויר שעלול להשפיע גם בחשיפה קצרת טווח. "הציבור המשתמש יום-יום בתחבורה ציבורית בתחנה עלול לפתח בעיות בריאות משמעותיות". בין החומרים הרעילים: אחד הגורמים ללוקמיה בקרב ילדים

מסמך ששלח משרד הבריאות מגלה: הציבור שנעזר יום-יום בתחבורה ציבורית בתחנה המרכזית בירושלים נמצא תחת השפעה מצטברת של החומרים הנפלטים ועלול לפתח בעיות בריאות משמעותיות. 

 

כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet 

 

לאחרונה שלח פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, מכתב למערך ניטור האוויר במשרד להגנת הסביבה, שכותרתו: "חריגות בניטור סביבתי בתחנה המרכזית בירושלים והשלכותיהן הבריאותיות". במכתב הסביר כי לזיהום האוויר והחומרים הנפלטים במקום יש השלכות קשות על ציבור המשתמשים.

 

התחנה המרכזית בירושלים (ארכיון) (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
התחנה המרכזית בירושלים (ארכיון)(צילום: נועם (דבול) דביר)
  

תורים בתחנה (צילום: אחיה שאג) (צילום: אחיה שאג)
תורים בתחנה(צילום: אחיה שאג)

 

גרוטו כתב: "להלן עמדתו המקצועית של משרד הבריאות לגבי הסיכונים הבריאותיים הקיימים בתחנה המרכזית בירושלים; על פי הניטור הסביבתי החומרים העיקריים שנמצאו ברמות גבוהות הם 2.5PM , 2NO ו- NOx". בהמשך פירט: "זיהום אוויר חריג ברמה שמעל ערך היעד כהגדרתו בחוק אוויר נקי כרוך בתוספת תחלואה ותמותה". לדבריו, החומרים שנמצאו ברמות גבוהות מהווים סימנים לחומרים נוספים שעלולים להיות קשורים לזיהום אוויר שמקורו מתחבורה, הכוללים בין השאר חומרים מסרטנים כמו בנזן.  

 

המסמך נחשף במהלך מאבקם של עובדי מנהל מקרקעי ישראל, שאותם מייצג עו"ד אסף בוטח, נגד כוונת המשרד להעבירם לבניין בזק השוכן סמוך לתחנה המרכזית ברחוב יפו בעיר. היום צפוי דיון בבית הדין האזורי לעבודה בבקשה לצו מניעה זמני שהגישו העובדים נגד המעבר, כחלק ממאבקם.  

 

בעיות נשימה ולב בעקבות הזיהום

בשורה התחתונה ציין גרוטו: "בתחנה המרכזית בירושלים נמצאו חריגות מתמשכות במספר מזהמים במהלך תקופת הניטור המדווחת. נתוני הספרות מצביעים בבירור על סיכון יתר לתחלואה ותמותה. מדובר בזיהום אוויר שעלול להשפיע גם במהלך חשיפה קצרת טווח, אך הציבור המשתמש יום-יום בתחבורה ציבורית בתחנה מרכזית נמצא תחת השפעה מצטברת של החומרים הנפלטים ועלול לפתח בעיות בריאות משמעותיות".

  

גרוטו טען כי חשיפות קצרות טווח לחומר גורמות לסיכון יתר להתאשפז עקב בעיות לב ובמערכת הנשימה בעיקר באוכלוסיית הקשישים. הוא גיבה את דבריו במאמרים שפורסמו בארה"ב. באשר לאוכלוסיית הילדים כתב הפרופ' כי החומרים שנמצאו משנים את תפקודי הריאות ומחמירים סימפטומים של אסטמה. "יש לציין את הדיווחים על הקשר בין מחלות סרטן לבין חשיפה למזהמי אוויר", כתב והוסיף כי אחד החומרים שהזכיר משפיע על התפתחות לוקמיה בקרב ילדים. 

 

ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי המשרד להגנת הסביבה מתריע כבר שנתיים על זהום אוויר מסוכן במקום. למנהלי התחנה נשלחו כמה התרעות בנושא לאחרונה ואף הוטל עליהם קנס, כיוון שלא נשאו באחריות למנוע חדירת עשן מהרציפים פנימה וכיוון שלא ביצעו ניטור מזהמים כנדרש.

 

אך בהנהלה טענו כי הקנס שהוטל עליה אינו מוצדק: "בכוונתנו לעתור לבית המשפט  לביטול הקנס". את התחנה פוקדים המוני נוסעים מדי יום, בתחומה נמצאים גם מרכז קניות ובניין משרדים, והוא בבעלות חברת אמות השקעות ונצבא. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(ארכיון)
צילום: שאול גולן
עו"ד אסף בוטח
מומלצים