שתף קטע נבחר

אישום ליברמן תוקן: אמר לאילון למנות את השגריר

סעיף האישום לא הוחמר, אבל מסכת העובדות החדשה מסבכת את ליברמן: שר החוץ לשעבר זימן לחדרו את סגנו, ואמר שיש למנות את בן אריה לשגריר בלטביה. אילון שהודח יעיד נגד הבוס לשעבר. ליברמן: "האמת תתברר בבית המשפט"

העדות החדשה של סגנו המודח מסבכת את ח"כ אביגדור ליברמן בכתב האישום המתוקן: היועץ המשפטי לממשלה הציג היום (ה') כתב אישום מחודש נגד ליברמן, בעקבות השלמות החקירה בפרשת השגריר שמסר לו מידע על חקירותיו. סעיף האישום - מרמה והפרת אמונים - נותר על כנו, אולם נוספו פרטים על מעורבות גדולה יותר של שר החוץ המתפטר במינויו של השגריר זאב בן אריה. בין היתר, נכתב כי ליברמן זימן את סגנו דני אילון, ואמר לו שיש למנות את בן אריה לשגריר בנימוק שמדובר כביכול במועמד המתאים לתפקיד. אילון, שדבריו עמדו במרכז ההחלטה להחמיר את כתב האישום, נוסף לרשימת עדי התביעה. מאחר שמדובר בכתב אישום חדש, יהיה על ליברמן להצהיר שוב כי הוא מוותר על חסינותו. הוא יוגש רשמית ביום א'.

 

 

במכתב שהגיש היועץ המשפטי לבאי כוחו של ליברמן, עו"ד גיורא אדרת ועו"ד ירון קוסטליץ, צוין כי "לאחר בחינה של החומר שנאסף בהשלמת החקירה, ממנו עלה שח"כ ליברמן היה מעורב במינוי השגריר ברמה העולה על זו שיוחסה לו בכתב האישום המקורי, הוחלט להוסיף לכתב האישום מספר עובדות".

 

 

 


התיקונים בכתב האישום נגד ליברמן ()
התיקונים בכתב האישום נגד ליברמן

 

 

רשימת עדי התביעה כוללת מלבד אילון בין השאר את יוסי גל, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר שהיה חבר בוועדת המינויים (כיום משמש

שגריר בצרפת), וכן את שמעון רודד, לשעבר ראש אגף משאבי אנוש שמכהן כיום שגריר ישראל בתאילנד.

 

בתגובה לדברים אמר היום ליברמן: "אני שב ואומר שלא עברתי עבירה פלילית כלשהי והדבר לא השתנה גם בעקבות השלמת החקירה. אני חפץ שהעניין יתברר במהירות בבית המשפט, ולשם כך כבר הודעתי לכנסת, מיד עם קבלת הודעת היועמ"ש, כי אני מסיר את חסינותי בהמשך להתפטרותי מתפקיד שר החוץ. כל השמועות על הסדר טיעון, כמו גם שמועות אחרות, לא היו ולא נבראו והאמת תתברר בבית המשפט".

 

 

המשטרה חקרה שלשום את ליברמן באזהרה במשך 40 דקות - זמן קצר לאחר שהופיע על הבמה ונאם בהשקת קמפיין הבחירות של הליכוד ביתנו. בחקירה הוא עומת עם חלק מהעדויות, וטען כי לא פעל באופן אקטיבי למינויו של השגריר, ולא נהג בו באופן שונה. אך כתב האישום מצייר תמונה שונה, ומצוין בו שאילון פעל למנות את בן אריה אף שלא הכיר אותו היכרות של ממש, אלא הסתמך על דבריו של ליברמן ועל מסמכים שהוצגו בפני ועדת המינויים. 

   

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

אתמול נערכו בפרקליטות ישיבות שמטרתן הייתה לקבוע אם להחמיר את נסיבות עבירת המרמה והפרת האמונים - שבה

ליברמן מואשם - ולטעון כי פעל באופן אקטיבי למינוי בן אריה.

 

אילון וליברמן. ניפגש בבית המשפט (צילום: רויטרס, נועם מושקוביץ) (צילום: רויטרס, נועם מושקוביץ)
אילון וליברמן. ניפגש בבית המשפט(צילום: רויטרס, נועם מושקוביץ)
 

  

גורמים בסביבתו של ליברמן אמרו לאחר חקירתו השבוע כי לא הוצגו בפניו עדויות משמעותיות חדשות ואין כל בסיס לשינויים בכתב האישום. עוד לפני החקירה, ובזמן שהגשת האישום בפרשת מינוי השגריר מתמהמהת, נשמעה במערכת המשפטית ביקורת הן נוכח העובדה שחברי ועדת המינויים לא נחקרו, והן בעקבות החשש שהעיסוק המרובה בפרשה הזניחה יחסית מחפה על הדיון הנדרש בתיק הגדול שבו היה מעורב כביכול ליברמן - אך נסגר מחוסר ראיות.

  

בשבוע שעבר אמורה הייתה הפרקליטות להגיש אישום נגד השר הפורש, אך נוכח העובדה שחברי ועדת המינויים לא נחקרו, המהלך התעכב. "רבים במערכת המשפטית תוהים איך לא בדקו את העניין הזה קודם, איך נזכרו רק עכשיו? במיוחד כשראו את התיק כל כך הרבה אנשים, כולל פרקליט המדינה והיועץ המשפטי. איך לא חשבו לבדוק?", אמר גורם משפטי המעורה בסוגיה, והוסיף: "זה אלף-בית בכל תיק. גם אם זה לא היה תיק ליברמן או תיק גדול, לפני שמגישים תיק חייבים לבדוק את כל המישורים".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יובל קרני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביגדור ליברמן. סיכוי גדל לקלון
צילום: אביהו שפירא
דני אילון. יעיד במשפט
צילום: בני דויטש
מומלצים