שתף קטע נבחר

טורבינות בגלבוע: שלמה sixt יעשה חשמל מרוח

הטורבינות ברמת הגולן כבר לא לבד: חברת אפקון שבבעלות שלמה מלצר, קיבלה רישיונות לייצר חשמל בשתי חוות רוח, שיוקמו בגלבוע ובאזור עמק הירדן - 10 שנים לאחר שהחלה לקדם את הנושא. בתוכנית: 19 טורבינות שיספקו חשמל ל-6,000 בתי אב באזור

נופי הגלבוע עומדים להשנות: אם הכל ילך כמתוכן, בעוד כשנה יעטרו את נופי הרכס 8 טורבינות רוח חדשות עם להבים בקוטר 58 מטר ובגובה 44 מטר - שייצרו חשמל מרוח. השבוע קיבלה חוות הרוח המתוכננת באזור, אישור לייצר חשמל ממליאת רשות החשמל. כך נודע ל-ynet.

 

 

רישיון זה מצטרף לרישיון שהעניקה רשות החשמל לאחרונה לחוות רוח סירין, מעל עמק הירדן ובסמוך למושבה מנחמיה. בעלת השליטה בשתי החוות החדשות היא חברת אפקון החזקות, שנמצאת בבעלותו של שלמה מלצר - הבעלים של שלמה sixt.

 

הדמייה של חוות טורבינות הרוח בסירין ()
הדמייה של חוות טורבינות הרוח בסירין

 

מנכ"ל אפקון, אלי בן-דב, מספר כי הליכי הרישוי לקבלת היתרי הבנייה לאתרים החלו לפני למעלה מ-10 שנים, ולמעשה עוד לא הסתיימו. עם זאת הוא מעריך שעבודות ההקמה יחלו באפריל השנה וושלמו בתוך כשנה. עם השלמת הפרויקטים, הם יחוברו לקווי מתח של רשת החשמל ויספקו כ-40 מיליון קוט"ש בשנה לכ-6,000 בתי אב בבית שאן ולכ-25 קיבוצים נוספים באזור.

 

רמת הגולן כבר לא לבד

חוות הרוח בגלבוע מתוכננת בפינה הדרום מזרחית של קיבוץ מעלה גלבוע שמעל עמק בית שאן, בגובה של כ-420 מטר מעל פני הים. היא תכלול מ-8 טורביות רוח בנות 850 קילוואט כל אחת, שייצרון חשמל בהיקף 6.8 מגוואט. 

 

בחברה מקווים להתחיל בעבודות ההקמה בסביבות אפריל 2013 ומעריכים כי העבודות יסתיימו בתוך שנה. לאחר הסדרת רישיון חשמל נוסף לאתר, מתוכננות 4 טורבינות נוספות.

 

הדמייה של הטורבינות בגלבוע ()
הדמייה של הטורבינות בגלבוע

 

האתר השני, סירין, נמצא 10 ק"מ צפונית מהגלבוע, כ-2.5 קילומטר מערבית למושבה מנחמיה ומול אי השלום באתר ארם נהריים, בגובה של כ-350 מטר מעל פני הים. המקום מופיע בתנ"ך בשם "אלון צנענים", שם ישבה יעל אשת חבר הקיני.

 

בשלב הראשון יוקמו באתר 11 טורבינות בנות 850 קילוואט כל אחת, שייצרו יחדיו כ-9.4 מגוואט. בשלב הבא, לאחר שדרוג קו החשמל להוצאת האנרגיה מן האתר - מתוכננות 11 טורבינות נוספות. 

 

עם השלמת הבנייה - אתר טורבינות הרוח ברמת הגולן כבר לא יהיה המקום היחיד בארץ שמייצרים בו חשמל מרוח. שתי החוות החדשות עתידות לייצר כ-17 מגוואט, בנוסף ל-6 שמספקת כיום החווה ברמת הגולן.

 

10 שנים של הכנות

בן דב מספר שהטורבינות ימוקמו בשולי שטחים חקלאיים מעובדים, מבלי להפריע להמשך השימוש החקלאי. ההסכמים עם הקיבוצים המעבדים את האדמות כבר נחתמו: דגניה א' בסירין, וקיבוץ מעלה גלבוע בגלבוע. בן דב הוסיף כי  בתקופה הקרובה ייחתם הסכם גם עם קבוץ בית זרע להרחבת החווה בסירין.

 

יקום האתרים החדשים ()
יקום האתרים החדשים
 

 

אך ההליכים עדין לא הסתיימו: בן-דב מספר אמנם, שקבלת הרישיון לחווה בגלבוע, תאפשר את התחלת התהליך לסגירה פיננסית מול בנק הפועלים. עם זאת, הליכי הרישוי עדין נמשכים. "בסירין אנחנו מחכים מאז יולי 2011 לחתימה על הסכם להקצאת המקרקעין עם מנהל מקרקעי ישראל ובגלבוע אנחנו מחכים לחתימת הסכם עם משרד הבטחון", הוא מספר.

 

הקמת החוות תבוצע על ידי חברת אפקון התקנות ושירותים, חברת בת של אפקון חזקות, ותחת פקוח חברת GAMESA הספרדית ממנה נרכשו הטורבינות. בן דב מפרט כי ההקמה והאחזקה תתבצע על ידי צוותים של אנשי הקיבוצים באזור, שעברו הכשרה והסמכה בחצרות המפעל בספרד.

 

ברשות החשמל מציינים כי לאור התקדמות התהליכים הסטטוטוריים לתכנית מתאר ארצית לאנרגיית רוח (תמ"א 10/ד/12) - הם צופים התקדמות מקבילה ביזמות בתחום. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה של הטורבינות בגלבוע
מומלצים