שתף קטע נבחר

ישראל 2013: המחירים עולים, הקשישים סובלים

ביום שבו נכנסות לתוקף שורת התייקרויות ולפני הגזרות הקשות, סקר מעיד כי רבים מהקשישים מוותרים על מזון, תרופות או פעילות גופנית כדי לממן חשבונות חשמל בחורף. "הממשלה צריכה יותר לב. הם לא יודעים שכולם יהיו זקנים בסוף?"

"אני חוסך את החשמל ומדליק את החימום רק לכמה שעות ביום. לפעמים הבית קר מאוד אבל לי אין הכסף הזה, ובעצם גם אין לי ברירה. אז אני לובש מעיל ומנסה לשמור על עצמי". כך סיפר ל-ynet נפתלי סלומון, קשיש ערירי בן 80, על ניסיונותיו לחמם את ביתו בתנאי מצוקה כלכלית. "לחיות בתנאים האלה זה לא קל", אמר, "אבל אדם צריך לשמור על עצמו".

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

סלומון ממש אינו היחיד: כמעט מחצית מהקשישים (44%) מוותרים על חימום בחודשי החורף לעיתים קרובות עד קרובות מאוד. כך עולה מסקר שערכה "הקרן לידידות" בקרב 400 קשישים. הסקר מתפרסם ביום שבו נכנסות לתוקף עליות מחירים של שורת מוצרים ושירותים בסיסיים - כמו המים והארנונה שמתייקרים כבר מהיום, והחשמל שמחירו צפוי לעלות בקרוב. כל זאת עוד לפני הגזרות שצפויות להיות קשות, לנוכח הקיצוץ החד בתקציב לאחר הבחירות.

 

"קונים רק מה שחייבים". נפתלי סולומון בביתו (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
"קונים רק מה שחייבים". נפתלי סולומון בביתו(צילום: חגי אהרון)

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

בסקר שביצע מכון גיאוקרטוגרפיה זה השנה השנייה נמצא כי אחד מכל חמישה קשישים (21%) נאלץ לוותר על שימוש במים חמים במהלך השבוע. 28% מהם דיווחו שמצבם הכלכלי הורע ביחס לשנה שעברה.

 

אחד מכל ארבעה קשישים דיווח כי הוא נאלץ לוותר על צרכים בסיסיים כמו מזון, תרופות או פעילות חברתית כדי לממן את עלויות החשמל בחודשי החורף. כשליש מהנשאלים אמרו כי הם זקוקים לסיוע ו-60% מהם סבורים שממשלת ישראל לא עושה מספיק למענם.

 

"המפלגות רק מבטיחות"

לפני מספר חודשים השתחרר סלומון מאשפוז ממושך בבית החולים לאחר שחווה אירוע מוחי. מאז שב לדירתו הקטנה שבה הוא מתגורר בגפו מאז שרעייתו טינה נפטרה לפני כשלוש שנים לאחר שחלתה בסרטן. "הבדידות הורגת", סיפר.

 "אתה יודע מה זה להיכנס הביתה ולראות ארבעה קירות?! לפעמים אני מסתכל על התמונה שלה ומדבר אליה". ב-1970 הוא עזב את ארץ הולדתו רומניה ועלה לישראל. את פרנסתו מצא כחרט בנמל חיפה.

 

לדבריו, כיום הכנסתו מסתכמת ב-2,800 שקל מהביטוח הלאומי. "כל כספי הפנסיה התבזבזו על בית האבות שבו גרנו", העיד. לשאלה איך שורדים עם הכנסה נמוכה כל כך השיב: "חוסכים באוכל, בחשמל ובתרופות, מצטמצמים בכל דבר וקונים רק מה שחייבים". עוד הוסיף: "הממשלה צריכה יותר לב. המפלגות מבטיחות אבל לא עושות שום דבר. לא יכול להיות שמנכ"לים ירוויחו מאות אלפי שקלים ואנחנו נחיה ככה בצורה כזאת. הם לא יודעים שכולם יהיו זקנים בסוף?"

 

"למי נפנה? אף אחד לא שומע"

א', רק בן 70, אולם כבר סובל מאותן הבעיות בדיוק. במשך היום הוא משתדל לשהות במעון של עמותת "ידיד" המסייעת לקשישים וגמלאים במצוקה כלכלית וחברתית. "כאן חם, נעים ואני רואה את החברים". המצב בבית מעכיר את רוחו: "בבית קר. אפילו תנור אני לא מדליק, שלא לדבר על דוד. פשוט לא יכול. גם עם ההנחה שאני מקבל מחברת החשמל, אני לא מצליח לשלם את החשבונות".

 

הוא סיפר גם על התכווצותן של הקצבאות: "ביטוח לאומי נותן לנו פחות, למרות העובדה שכל המחירים עולים ועולים. הגענו למצב שאין לנו מספיק כדי לשלם לחשמל וללכת לקניות. כולנו קורבנות של המדינה", סיפר. "אני חושב יותר מפעמיים אם לקנות דבר מה או לא לקנות. אם רציתי לקנות לחם אני קונה היום חצי לחם. אם רציתי לקנות יוגורט, היום אני קונה רק אחד ומתחלק בו עם אשתי. על בשר או דגים ויתרנו כמעט בכלל, ואם אנו אוכלים אז רק ביום שישי וגם לא תמיד". עקב העלייה במחירי החשמל, החליטו א' ואשתו להפחית את מספר המקלחות בשבוע: "כדי לחסוך, הורדנו את המקלחות לפעמיים בשבוע. המים החמים עולים הרבה".

 

"בושה למדינה, לא לאנשים" (אילוסטרציה) (צילום: רוני שיצר) (צילום: רוני שיצר)
"בושה למדינה, לא לאנשים" (אילוסטרציה)(צילום: רוני שיצר)
 

לדבריו, מהביטוח הלאומי הוא מקבל 2,300 שקל ואשתו זוכה לקצבה בגובה 1,800. "זה מספיק כדי לחיות? למי אני אפנה? למי אני יכול ללכת? במקום להעלות לנו את הביטוח לאומי הם עוד רוצים להוריד? לא מסתכלים עלינו בכלל, אף אחד לא שומע". לפיכך, לדבריו, "אנשים הולכים לנבור ולמצוא אוכל בזבל כי אין להם. זו בושה למדינה, לא לאנשים במצב הזה.

 

"עבדנו 59 שנים ועכשיו כשצריך סיוע, אומרים 'אין לנו'. כל מי שאיתנו במועדון מרגיש אותו דבר. לנו לפחות יש מספיק מזון, אבל יש סביבנו אנשים שאין להם גם את המעט הזה. אולם המדינה מביטה לצד השני".  

 

מחממים בידידות

הסקר נערך לרגל המבצע "מחממים בידידות" של הקרן לידידות וגולשי ynet, שיצא לדרך היום (יום ג'). במסגרת המבצע תעביר הקרן באמצעות מחלקות הרווחה ברשויות המקומיות סיוע כספי בגובה של 500 שקל ל-16 אלף קשישים נזקקים המתגוררים ב-110 יישובים המוגדרים קרים על פי קריטריונים של הביטוח הלאומי.

 

בנוסף תחלק הקרן כ-11 אלף שמיכות חורף והתקציב הכולל של הפרויקט עומד על 9.4 מיליון שקל. בקרן לידידות אמרו כי המבצע השנה נערך לאחר ההודעה על עליית מחירי החשמל ב-10% שמשלימה בכך זינוק של 25% במחירי החשמל תוך פחות משנתיים. כל זאת על רקע החורף הקר הפוקד את ישראל.

 

בקרן מזמינים את גולשי ynet לשלוח מייל ולספר על קשישים הנתונים במצב כלכלי קשה וזקוקים לסיוע.

 בנוסף משאית הקרן לידידות תעבור ברחבי הארץ במועדים שונים וייאספו מהאזרחים שמיכות, תנורים שמישים, מעילים וצעיפים שיחלקו לנזקקים.

 

"אזרחי ישראל ומנהיגיה צריכים להתבייש נוכח העובדה שקשישים רבים בישראל נאלצים בחורף 2013 לבחור בין חימום לבין מזון ותרופות", אמר נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין. "קצבאות הזקנה והשלמת ההכנסה מספיקות בקושי לכיסוי מחצית מצורכיהם הבסיסיים של הקשישים, בעוד יוקר המחיה הולך ועולה", הזהיר. הוא קרא לכל המפלגות לקדם את נושא הסיוע לקשישים ולפעול להתאמת גובה הקצבאות ליוקר המחיה כבר בתחילת כהונתה של הממשלה הבאה.

 

"זה רק הפרומו"

ח״כ עמיר פרץ מ"התנועה" התייחס לעליית המחירים וטען ש"הממשלה מנסה להונות את הציבור לפני הבחירות. עליות המחירים שמתבצעות היום הן הפרומו לקראת הגזרות הגדולות שמתכננת הממשלה מיד לאחר הבחירות כדי לכסות על הגירעון הגדול שנוצר. זו ממשלה מנותקת שפוגעת ביכולתם של האזרחים להתקיים בכבוד ולהתפרנס בכבוד". 

 

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אמרה היום גם היא ש"אנחנו חווים שורה של בשורות קשות ביותר של ייקור מים, ייקור חשמל, ייקור של כל דבר שמרכיב את חיי האדם הרגיל. זה רק הפרומו של מה שצפוי ביום שאחרי, אם נתניהו ייבחר שנית".

 

יו״ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד התייחס ספציפית להעלאת מס הכנסה שנכנסת היום לתוקף, שלא תפגע בשכבות החלשות אך לדבריו "מעמד הביניים הישראלי עומד להתפוצץ. ממשלת נתניהו ממשיכה לדרוס את מעמד הביניים ומעמידה אותו במצב בלתי נסבל. במקום לקצץ בתקציבים לחרדים ולהתנחלויות בוחרת ממשלת נתניהו להכניס את ידה פעם אחר פעם לכיסו של מעמד הביניים".

 

סייעו לנו לחמם בידידות: 

מכירים קשיש/קשישה שזקוק לשמיכה או תנור? העבירו את הפרטים למייל: kyedidut@ifcj.org.il וננסה לסייע לו. 

ברשותכם תנורים, שמיכות, סוודרים או מעילים במצב טוב שאינם בשימוש? משאית "יד ליד" של הקרן לידידות תעבור ברחבי הארץ במועדים שידווחו ב-ynet, תאסוף את המוצרים ותעביר לקשישים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו בועז פיילר ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סלומון. מתקשה להתחמם
צילום: חגי אהרון
קשישים ועניים. ישראל 2013
צילום: ירון ברנר
מומלצים