שתף קטע נבחר

חדש בבירת אסטוניה: תחבורה ציבורית חינם

טאלין - העיר הגדולה הראשונה באירופה המאפשרת לתושביה לנסוע בחינם באוטובוסים ובחשמלית. המטרה: להפוך לירוקה

הרפורמה ההיסטורית יצאה לדרך: טאלין, בירת אסטוניה, הפכה השבוע לעיר הבירה הראשונה באירופה המאפשרת לתושביה לנסוע בחינם בתחבורה הציבורית. התוכנית שאושרה על-ידי תושבי טאלין עצמם במשאל בשנה שעברה, עוררה גם ביקורת רבה מטעם גורמי אופוזיציה הטוענים כי המניעים שלה פוליטיים.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

ב-1 בינואר, עם כניסתה של השנה החדשה, החל יישומה של הרפורמה. לפי הכללים החדשים, כל אדם בוגר החי דרך קבע בטאלין זכאי לנסיעות חינם באוטובוסים בעיר וברכבת החשמלית שלה. כל שעליו לעשות הוא לדאוג להירשם כתושב העיר ולרכוש כרטיס מגנטי אישי. כשהוא עולה לאחד מכלי התחבורה הציבוריים, עליו להציג בנוסף תעודה מזהה.

 

לפי עיריית טאלין, תושבי העיר רכשו כבר 150 אלף כרטיסים כדי ליהנות מההטבה החדשה. בטאלין חיים כ-416 אלף בני אדם. עבור מי שטרם מלאו לו 19 שנים, ההטבה תהיה נרחבת עוד יותר: סטודנטים ותלמידים בני 19 ומטה יוכלו ליהנות מנסיעה חינם בטאלין גם אם הם אינם תושביה. גם אזרחים זרים המתגוררים בעיר זכאים להטבה, ובלבד שיירשמו כתושביה.

 

יוזמי הרפורמה ותומכיה טוענים כי מטרתה היא להפחית את מספר כלי הרכב על כבישי טאלין, ולהפוך אותה לאחת הערים הירוקות ביותר ביבשת. עם זאת, מבקריו של ראש העיר, אדגר סביסאר, טוענים כי מדובר במהלך פוליטי שנועד להביא לו תמיכה, ומציינים שרק כחמישית מתושבי העיר השתתפו במשאל שבו אישרו בשנה שעברה תושבי טאלין את המהלך. 

 

מתנגדי הרפורמה טוענים גם כי מדובר בבזבוז של כספי ציבור, במיוחד לאור העובדה שמכירת כרטיסים כיסתה עד כה רק 33% מעלות

ההפעלה של מערכת התחבורה הציבורית. לפי הערכות, הרפורמה תיצור בור של 12 מיליון אירו בתקציבה של טאלין.

 

טאלין היא העיר הגדולה הראשונה באירופה המציעה נסיעה חינם בתחבורה הציבורית. ברחבי אירופה יש כמה וכמה ערים קטנות שבהן יכולים התושבים להשתמש בתחבורה הציבורית בחינם, בין השאר בצרפת, וגם בכמה ערים בארה"ב מציעות את האפשרות הזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טאלין, בירת אסטוניה. ואולי הכול פוליטיקה?
צילום: mct
מומלצים