שתף קטע נבחר

לפיד נגד גוש חוסם, אך ייפגש עם לבני ויחימוביץ'

לאחר שיו"ר העבודה נענתה לקריאת יו"ר התנועה להקים גוש חוסם נגד הליכוד-ביתנו, הודיע יו"ר יש עתיד כי הוא ייפגש עם השתיים בימים הקרובים, כדי לדון בהקמת חזית נגד נתניהו. מאוחר יותר הבהיר שהוא נגד גוש חוסם ושהוא לא פוסל הצטרפות לממשלת נתניהו

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, הודיע הבוקר (שבת) כי הוא ייפגש עם יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' ויו"ר התנועה ציפי לבני כדי לדון בהקמת "חזית משותפת" שתפעל להפלת ראש הממשלה. אתמול סיכמו יחימוביץ' ולבני להיפגש בימים הקרובים, בעקבות קריאה של יו"ר התנועה,  ומאוחר יותר הבהיר לפיד כי הוא נגד הקמת גוש חוסם לנתניהו.

 

לבני הצהירה אמש כי היא מתכוונת לפנות ליחימוביץ' וללפיד בצאת השבת כדי לבקש מהם להיפגש איתה ולדון בנושא, ודקות אחדות אחר-כך כבר קיבלה הודעה מיחימוביץ' שהזמינה אותה לפגישה בביתה. בהמשך הן סיכמו להיפגש בימים הקרובים. גם מרצ מיהרה להודיע כי היא תומכת במהלך. היום הצטרף ליוזמת הפגישה גם לפיד והוא שוחח לאחר הכרזתו עם לבני.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

לפיד, שהשתתף באירוע שבתרבות בקריית ביאליק, אמר: “בוודאי שאענה לקריאה של לבני ויחימוביץ' להיפגש. אני נפגש ממילא עם כל גורם במערכת הפוליטית שמבקש להיפגש. השבוע שתיתי קפה ושוחחתי ארוכות עם שלי יחימוביץ'. אין פה שום דרמה גדולה. המערכת הפוליטית בנויה כך, שראשיה נפגשים כל הזמן”. יחד עם זאת, לפיד רמז כי ראוי היה לתכנן חזית כזו באופן דיסקרטי ולא באופן פומבי ותקשורתי. “אני לא אוהב שפועלים מלחץ והיה מוזר בעיני שהיה צריך להכריז על זה בטלוויזיה בהודעה דרמטית”, הוסיף לפיד.

 

הוא אמר כי בכל מקרה לא יישב בקואליציה, שבה חברים ש"ס והבית היהודי. הוא חזר על הבטחתו כי לא יהיה חבר בכל מקרה בממשלה בראשות נתניהו והימין. "לא אשב כגלגל חמישי בממשלה של חרדים וימין קיצוני כי אין בזה טעם. אני רוצה שהמיליארדים ילכו לחינוך וליוצאי צבא. זה מה שמעסיק אותי", הוא אמר. לאחר מכן כתב לפיד בדף הפייסבוק שלו, סטטוס שנראה כנסיגה מעמדתו הראשונית. לדבריו, אין לו עניין להצטרף לגוש חוסם. "בפגישה אציע להן שגם במקרה הסביר שנתניהו יקים את הממשלה הבאה נצטרף אליה ביחד כדי שזו לא תהיה ממשלת חרדים וימין קיצוני ששוב תיקח את כספנו", הוא כתב.

  

לאחר הודעתו של לפיד הוא העריך בשיחות סגורות כי הסיכוי להקים גוש חוסם נגד נתניהו אינו גבוה. ביממה האחרונה שוחח לפיד עם לבני ויחימוביץ' ואמר להן: "זה בסדר לשבת, לדבר ולשמוע, אבל זו תהיה טעות להתעלם מראש מהאפשרות הסבירה שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, כי זה יוביל לממשלה שבה ישלטו החרדים והימין הקיצוני ושוב יעברו מיליארדים מכספי מעמד הביניים לישיבות ולמאחזים לא חוקיים".

לפיד סיפר נפגש פעמים רבות עם השתיים במערכת הבחירות הנוכחית והיה מוזר בעיניו לקבל הזמנה לפגישה בשידור חי בטלוויזיה. לפיד אף אמר בשיחות עם השתיים: "אנחנו לא בכיס של אף אחד ואנחנו לא מחרימים אף אחד". 

 

יחימוביץ' ולפיד. שניים מהשלישייה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יחימוביץ' ולפיד. שניים מהשלישייה(צילום: מוטי קמחי)

 

כיוון שהרשימות לכנסת כבר נסגרו, במרכז-שמאל לא יוכלו להכריז על רשימה מאוחדת כפי שעשו הליכוד וישראל ביתנו, אולם כן יוכלו לתאם עמדות לקראת הקמת הממשלה הבאה והגשת ההמלצות לנשיא על זהות ראש הממשלה הבא.

 

"לא בטוח שנתניהו יהיה ראש ממשלה"

הבוקר, עוד לפני הודעתו של לפיד, אמרה לבני: "כל מי שמבין את גודל הרגע צריך להצטרף ולהתאחד סביב היוזמה שהצגתי על מנת להחליף את נתניהו. כאשר אנשים יראו אותי, את שלי, את יאיר, את מופז ואת כל מי שמבין שזו עת צרה, מאוחדים ביחד סביב המטרה של החלפת נתניהו - כל אותם אנשים שהתייאשו והרימו ידיים יצאו להצביע".

 

היא הוסיפה כי לא בטוח שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא. "לא נכתב בכוכבים שנתניהו יהיה ראש הממשלה - ביחד אנחנו יותר גדולים מהליכוד ביתנו, שנמצאים בירידה", אמרה לבני באירוע שבתרבות בבית מגורים לגיל השלישי בתל-אביב. "זו עת צרה לישראל וחייבים להתאחד אל מול ברית הקיצוניים של הליכוד ביתנו, החרדים והבית היהודי - ברית שמעדיפה את ארץ ישראל השלמה על פני המדינה היהודית ואת ההלכה על פני החוק. זו עלולה להיות סופה של הציונות ולכן אנו חייבים לפעול ועכשיו. אם לא נפעל עכשיו ביחד- נקבל ממשלה עוד יותר קיצונית ביום שאחרי הבחירות".

 

ח"כ יחימוביץ' אמרה באירוע שבתרבות בתיאטרון הבימה בתל-אביב כי ניתן להחליף את השלטון. "הודעתי המפורשת ביום חמישי כי לא נשב בממשלת נתניהו-ליברמן וכי או שארכיב את הממשלה או שאנהיג את האופוזיציה יצרה גלים חיוביים ביותר בשטח, העירה את מערכת הבחירות, ואני מקווה שגרמה למפלגות המרכז להבין שאסור להרים ידיים, אסור להשלים עם בחירתם של נתניהו - ליברמן לקדנציה נוספת, ושהחלפתו של נתניהו היא אפשרית במיוחד נוכח החולשה העצומה של הליכוד ביתנו", היא אמרה.

 

גם יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, התייחס לשיתוף הפעולה. "אני בעד אחדות שיכולה להחליף את הממשלה הנוכחית, בעיקר לאור תוצאות הממשלה הנוכחית בארבע השנים האחרונות. אשמח שתהליך זה ירקום עור וגידים", הוא אמר באירוע שבתרבות בבאר-שבע.

 

בתגובה לשיתוף הפעולה המסתמן בין לבני, יחימוביץ' ולפיד, אמר סגן יו”ר מטה ההסברה של הליכוד-ביתנו, ח”כ אופיר אקוניס, באירוע שבתרבות ברמת השרון: “הולך ונרקם ניסיון של השמאל לבלום הקמת ממשלה לאומית בראשות נתניהו. זהו תמרור אזהרה ברור למצביעי הימין שלא לחזור על טעויות העבר”. לאחר מכן הוסיפו: "הצטרפות לפיד למפגש השמאל של יחימוביץ' ולבני מסירה את המסכות של מפלגות 'המרכז' ומוכיחה שמדובר במפלגות שמאל מובהקות שמנסות להתאחד כדי להפיל את נתניהו והמחנה הלאומי".

לבני ולפיד לפני כחודשיים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לבני ולפיד לפני כחודשיים(צילום: מוטי קמחי)

 

בדברים שאותם השמיעה לבני ב"אולפן שישי" בערוץ 2, היא אמרה כי יש ליצור גושם חוסם שימנע הקמת "ממשלה קיצונית ימנית חרדית", וכי בכוונתה לתאם עם יחימוביץ' ולפיד את "עקרונות שיתוף הפעולה הנדרש". "דווקא לאור הייאוש שבו שרוי הציבור אסור לנו כמנהיגים להרים ידיים", הצהירה לבני. "העובדה היא שהליכוד ביתנו צולל בסקרים ונוצרת הזדמנות עבור חזית משותפת בגוש המרכז. אני קוראת לחבריי יאיר לפיד ושלי יחימוביץ' לפעול יחד כקבוצה ולייצר תקווה וכוח פוליטי אפקטיבי להחלפת נתניהו".

 

בעקבות דבריה של לבני פרסמה יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' הודעה, שבה

 סיפרה כי שלחה הודעת טקסט ללבני והזמינה אותה להיפגש איתה בביתה במוצאי שבת. "יחימוביץ' מביעה סיפוק מהעובדה שלבני מצטרפת למהלך שיזמה אתמול, החלפת ממשלת נתניהו, ולהעמדת אלטרנטיבה חברתית כלכלית, מדינית בטחונית ובשמירה על שלטון החוק", נמסר מהמטה של יחימוביץ'. "כפי שמבינים יותר ויותר, יש סיכוי ממשי שיחימוביץ' ומפלגת העבודה ירכיבו את הממשלה הבאה ונראה שהמהלך מתחיל לקרום עור וגידים. מערכת הבחירות למעשה נפתחה אתמול".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: ירון ברנר
ציפי לבני
צילום: ירון ברנר
שלי יחימוביץ'
צילום: בני דויטש
מומלצים