שתף קטע נבחר

שבוע סוער: משבים של 120 קמ"ש, אולי שלג בי-ם

משבי רוח בעוצמה אדירה, גלים בגובה של עד 10 מטרים, שלג בחרמון ואולי בירושלים. זה מה שמחכה לכם בימים הקרובים. ד"ר ברוך זיו, חוקר אקלים, מעריך שכל כמות המשקעים של ינואר תרד בשבוע הזה. פרופ' הדס סערוני: "שתי מערכות אקלים התחברו למערכת גשם ארוכה". חברת החשמל: כוונו ל-18 מעלות

היכונו למזג אוויר סוער במיוחד בשבוע הקרוב: במצב שגרתי, היינו ממליצים לכם לקחת מטריות כדי שלא תירטבו. מצד שני, לא ברור מה יישאר מהמטריה שלכם עם משבי רוח בעוצמה של 120 קמ"ש שצפויים בימים הבאים. הוסיפו לכך גשמים מהצפון ועד הדרום, חשש לשטפונות, גלים בגובה של עד 10 מטרים, שלג בחרמון ואולי שלג בירושלים ובהרי המרכז - וקיבלתם חורף אמיתי. המומחים צופים שבימים הקרובים יירדו משקעים של חודש שלם.

 

הסערה והכבישים הרטובים כבר עושים את שלהם. אמש (שבת) נפצעו קל שלושה בני אדם באורח קל בתאונת שרשרת בכביש 1, שבה היו מעורבים תשעה כלי רכב. כבאים חילצו אישה שנתקעה בשלולית ענק ליד קניון בת-ים. מספר רחובות הוצפו בתל-אביב.

 

צילמתם סרטונים ותמונות? שלחו לנו באימייל האדום או ב-SMS למספר 5335

 

מחברת מטאו-טק נמסר כי הלילה יתגברו הגשמים, שילוו בסופות רעמים בעיקר בצפון ובמרכז, אולי בצפון הנגב. הרוחות הערות יכולות לגרום לראות מוגבלת בשל הממטרים העזים. במהלך היום יהיה גשום בצפון ובמרכז. הרוח תלך ותתחזק ותגרום לסופות חול בדרום. אובך צפוי בדרום ואולי במרכז. בלילה שבין ראשון לשני תתחזק הסערה, צפויות רוחות עזות מאוד עם משבים של עד 120 קמ"ש, בעיקר במרכז ובצפון. החזאי שלמה אוברמן ממטאו-טק מזהיר: "סביר להניח שברוחות שכאלו יעופו אנטנות, אדניות, עציצים ועצים עלולים לקרוס. יש להבין כי אלו רוחות חריגות בעוצמתן ויש להתכונן לקראתן".  

 

ירושלים בערב חורפי. השיא עוד לפנינו  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ירושלים בערב חורפי. השיא עוד לפנינו (צילום: גיל יוחנן)

הכינו את המטריות. לא בטוח שיישאר מהן משהו ברוח העזה  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הכינו את המטריות. לא בטוח שיישאר מהן משהו ברוח העזה (צילום: גיל יוחנן)

 

בור נפער ברחוב ז'בוטינסקי בבני ברק  (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
בור נפער ברחוב ז'בוטינסקי בבני ברק (צילום: יובל חן)

 

עד כמה המערכת החורפית הזו חריגה בעוצמתה? פרופ' הדס סערוני, קלימטולוגית מהחוג לגאוגרפיה מאוניברסיטת תל-אביב, מסבירה: "המערכת הזו ארוכה במיוחד מפני שככל הנראה יתחברו שתי מערכות - אחת אחרי השנייה - ונקבל מערכת גשם ארוכה שהחלה משישי בערב ותימשך עד לרביעי ואולי גם אחרי. אורכן של מערכות ממוצעות הוא יומיים-שלושה בצפון ויום בדרום. בזכות עוצמתו של השקע העמוק ומיקומו מעל קפריסין נקבל כמויות גשם יפות שיכולות לעלות על 100 מ"מ לכל המערכת הנוכחית שזה יפה מאוד. מערכת ממוצעת מורידה 30 מ"מ בלבד בדרך כלל".

 

ומדוע המערכת הזו תשהה באזור כמה ימים? "מה שמאפשר לשקע להישאר כאן במזרח הים התיכון כל כך הרבה זמן זו רמה ברומטרית שנמצאת מעל מרכז ומערב אירופה. כלומר, יש בינינו לאירופה יחס הפוך. באופן דומה, כשיש עונות קרות באירופה, נקבל אצלנו עונות חמימות יחסית ולהיפך".

 

שלולית ענק בבת-ים. מכבי האש חילצו נהגת   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שלולית ענק בבת-ים. מכבי האש חילצו נהגת (צילום: מוטי קמחי)

ערב חורפי ליד מעלה לבונה  (צילום: גיא פיינזילברג) (צילום: גיא פיינזילברג)
ערב חורפי ליד מעלה לבונה (צילום: גיא פיינזילברג)

 

משקעים של חודש שלם בשבוע

ד"ר ברוך זיו, חוקר אקלים מהאוניברסיטה הפתוחה, מסביר שמערכות גשם בדרך כלל מגיעות ממערב וממשיכות מזרחה. "זה אומר שהן משפיעות למשך יומיים-שלושה. המערכת הזו נוצרה ממש מעלינו, היא גדולה מאוד יחסית והיא סטטית. היא סוחבת עמה אוויר קר ממחוזות הצפון המרוחקים כגון הים הבלטי. זה גורם לשתי תוצאות: הטמפרטורות יירדו ויש סיכוי שנזכה לשלג גם בהרי הגליל ובהרי יהודה. כאשר האוויר הקר מגיע למגע עם האוויר החם מאזורנו - הדבר יביא להחרפה של הסערה. כך שלאורך המערכת נחווה אירועים יותר חריפים של רוחות וגשם חזקים במיוחד. צפויים משקעים רבים במרכז ובצפון".

 

ד"ר זיו מצטרף לדעת המומחים האחרים וקובע כי השיא בצפון יגיע בלילה שבין ראשון לשני, "יש סיכוי להצפות כמו שראינו לפני שבועיים באותם המקומות. תהיה עלייה דרמטית במפלס הכנרת וכמות השלג בחרמון תהיה גדולה, אפילו יותר ממטר. עם תום הסערה הזו, תגיע מיד סערה נוספת ללא הפוגה בין השתיים שתביא לגשמים בשלישי ורביעי עם כמויות משקעים גדולות בירושלים ובמרכז. בשלב זה יהפוך מזג האוויר לקר במיוחד ויש סיכוי לשלג בהרים. סביר שכל הכמות הרב-שנתית הממוצעת של ינואר תרד בשבוע אחד בהרבה תחנות ניטור בארץ. עם החודשיים הגשומים שכבר עברו עלינו, יש סיכוי שבגליל המערבי ובחוף הצפוני תושלם כל כמות המשקעים השנתית הממוצעת כבר בינואר".


טבלת משקעים 5.1.13

טבלת משקעים 5.1.13
היישוב הכמות שירדה ביממה כמות מתחילת העונה
קצרין 6 261
צפת 7 456
טבריה 8 222
נהלל 3 290
חיפה 4 398
זכרון יעקב 17 233
נתניה 5 304
תל-אביב 21 234
כפר סבא 32 294
אשדוד 15 240
ירושלים 14 188
באר שבע 3 66
אילת 0 25
 

טרקטורונים ליד הירדן. היכונו לסערה הגדולה   (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
טרקטורונים ליד הירדן. היכונו לסערה הגדולה (צילום: אביהו שפירא)

עננים מעל קריית שמונה  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
עננים מעל קריית שמונה (צילום: אביהו שפירא)

מאכילים יעלים במושב אודם  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מאכילים יעלים במושב אודם (צילום: אביהו שפירא)

קשת מעל הגלבוע  (צילום: אמנון שוקרון) (צילום: אמנון שוקרון)
קשת מעל הגלבוע (צילום: אמנון שוקרון)

חוף קריית ים בעין הסערה (צילום: גל בן זקן) (צילום: גל בן זקן)
חוף קריית ים בעין הסערה(צילום: גל בן זקן)

  

החזאי שלמה אוברמן מעריך כי הסיכוי לשלג בירושלים "די טוב", אך עם זאת אומר כי "יש לקחת בחשבון שהפרמטרים לשלג בירושלים הם טמפרטורות נמוכות ולחות גבוהה בכל מיני שכבות ונכון לעכשיו הם מתקיימים כולם. אולם יש לפנינו עוד 3 ימים בהם דברים יכולים להשתנות, כך שהייתי אומר שהסיכוי לשלג בירושלים הוא טוב אך אינו בטוח".

 

חברת החשמל: חממו ל-18 מעלות

בחברת החשמל נערכים למזג האוויר הסוער. הם פועלים בכוננות מיידית מסביב לשעון ותגברו את צוותי השטח ברחבי הארץ ואת מרכזי השירות והמידע 103. בחברת החשמל מבקשים מהציבור להסיר או לחזק חפצים שעלולים להינתק ולהתעופף ברוח כמו תריסים רופפים, מכסי מכלים, קולטים ודוודים, אדניות ועציצים. עוד הם מבקשים מהציבור לחמם את הבתים ל-18-20 מעלות בלבד.

 

תאונה בראשון לציון. אין נפגעים  (צילום: איציק בוקצין) (צילום: איציק בוקצין)
תאונה בראשון לציון. אין נפגעים (צילום: איציק בוקצין)

שלושה פצועים קל בתאונת שרשרת בכביש 1 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שלושה פצועים קל בתאונת שרשרת בכביש 1(צילום: גיל יוחנן)

 

בעקבות מזג האוויר הסוער עלולים להיקרע חוטי חשמל ובחברת החשמל מדגישים כי אסור לגעת או לגשת לחוטים קרועים עקב סכנת התחשמלות - ויש לדווח על כך מיד למרכז השירות של חברת החשמל 103 או למשטרה. חברת החשמל הפעילה כוננות מיוחדת והכינה כלי רכב ומנופים לכל מקרה של קריעת חוטי חשמל.

 

בחברת החשמל ממליצים להקפיד לאטום את החלונות והדלתות בחדרים המחוממים ולהימנע מחימום חדרים שאינם מאוישים. "בעונת החורף, מספיק בהחלט לכוון טמפרטורה בטווח של 18 עד 20 מעלות צלזיוס", נמסר מהחברה שהוסיפה ש"כאשר הבית אטום, מביא ויסות הטמפרטורות לאפקט חום מצטבר שמביא לטמפרטורה נעימה של 24 מעלות". עוד ממליצים "להקפיד על זרימת אוויר חופשית מהמכשיר אל חלל החדר, במיוחד כאשר מדובר במזגנים או במפזרי חום".

  

גם במכבי האש נערכים. דובר נציבות הכבאות וההצלה, יורם לוי, מסר ל-ynet: "תחנות הכיבוי השונות מעודכנות כל העת בהתפתחויות מזג האוויר באזורם וצוותי כוננות ממתינים להקפצה לנקודות אירוע אם יידרשו לכך". עוד נמסר כי במערך הכיבוי וההצלה נערכו להתמודדות עם מזג האוויר והעבירו בחודשים האחרונים את צוותי הכבאות רענון מיוחד לטיפול ולחילוץ במצבים של הצפות. בשבת נדרשו צוותי הכבאות לטפל במקרה של לכודים כתוצאה מהצפה. "בכניסה לחניון התת-קרקעי בקניון בת-ים נוצרת מדי שנה שלולית בעומק מטר שממנה אנו מחלצים אנשים. רשף משנה רוני הרוש מסר כי שלוש מכוניות נתקעו בתוך השלולית. "שניים מהנהגים הצליחו לחלץ את עצמם אולם אישה שלישית נזקקה לחילוץ. לכולם שלום".


פורסם לראשונה 05/01/2013 23:12

 

בהכנת הידיעה השתתפו גלעד מורג, רענן בן צור ויוליה פורטוס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערב חורפי בפתח תקווה
צילום: אור מני
חורף בתל-אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים