שתף קטע נבחר

צבא ארה"ב: יותר התאבדו מנפלו בקרב ב-2012

הפנטגון פרסם נתונים שלפיהם במהלך השנה האחרונה התאבדו 303 חיילים בכוחות הסדירים, במילואים ובמשמר הלאומי, לעומת 295 שנהרגו בפעילות מבצעית. זאת, אף שב-2009 החל משרד ההגנה להפעיל תוכניות למניעת התאבדות בקרב חיילים

אף שצבא ארה"ב עדיין פעיל בלחימה באפגניסטן וב"מלחמה בטרור" ברחבי העולם, מספר החיילים שנטלו את חייהם בשנת 2012 גדול במעט ממספר הנופלים בשדה הקרב. נתונים חדשים שפרסם הפנטגון בסוף השבוע ממחישים כי תופעת ההתאבדויות נמשכת, למרות מאמצים גוברים של המערכת הצבאית להתמודד עם הבעיה ולאתר חיילים במצוקה נפשית. הצבא האמריקני מתבסס על מתגייסים מרצון ולא על גיוס חובה, כמו בישראל.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

מתחילת 2012 ועד נובמבר נרשמן 113 מקרים של מתאבדים ודאיים ועוד 64 מקרים הנחקרים כחשד להתאבדות. בסך הכול מדובר ב-177 מקרים של התאבדות וחשד להתאבדות של חיילים. זאת, לעומת 165 חיילים שהתאבדו ב-2011 ו-156 שנטלו את חייהם ב-2010.


חיילים אמריקנים באפגניסטן. רבים מהמתאבדים כלל לא נשלחו לחזית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיילים אמריקנים באפגניסטן. רבים מהמתאבדים כלל לא נשלחו לחזית(צילום: AFP)

 

מעבר למספרים אלו של חיילים בשירות פעיל, נרשמו בשנה שחלפה 126 התאבדויות גם בקרב חיילי מילואים של הצבא והמשמר הלאומי. 97 מקרים מתוכם כבר נחקרו ואושרו כמקרי התאבדות ו-29 עדיין בחקירה בחשד להתאבדות.

 

בסך הכול מדובר ב-303 חיילים שהתאבדו במהלך שירות פעיל ובמילואים לעומת 295 חיילים אמריקנים שנהרגו בשנת 2012 באפגניסטן. בפנטגון מודאגים מאוד לנוכח הנתונים. בספטמבר הורה הצבא לחייליו להפסיק למשך זמן מה את עיסוקיהם ולהקדיש זמן לדון במניעת התאבדויות ואיתור סימני מצוקה אצל חבריהם לנשק.

 

על פי הפנטגון, אף שרבים מניחים שמתח הקשור בלחימה הוא גורם עיקרי להתאבדויות, רבים מהקורבנות טרם נשלחו לחזית. חלקם סבלו מקשיים נפשיים בעקבות בעיות בריאות, קשיים בחיי הנישואים או מצב כלכלי.

 

חשש מסטיגמה

המודעות במשרד ההגנה להתאבדויות בקרב חיילים התעוררה ב-2009, אז פתח המשרד במבצע למניעת התאבדות. אולם מאז גדל מספר מקרי ההתאבדות בתשעה אחוזים.

 

ביולי 2010 פרסם הצבא דו"ח שבו הוא תולה את האשמה בסטנדרטים רופפים בתהליך הגיוס. הממצאים הללו גרמו לכעס בקרב משפחות של מתאבדים שטענו כי החיילים מאמינים שאם יבקשו סיוע נפשי הם יוגדרו כחלשים ויימנע מהם קידום. כמה חברי קונגרס דורשים מהמערכת הצבאית להשקיע כספים שטרם הוצאו כדי לטפל בחיילים הזקוקים לסיוע נפשי.

 

חייל אמריקני במחוז וורדאק באפגניסטן. הפנטגון משוכנע שהתוכניות יישאו פרי (צילום: AP) (צילום: AP)
חייל אמריקני במחוז וורדאק באפגניסטן. הפנטגון משוכנע שהתוכניות יישאו פרי(צילום: AP)

 

אך הפנטגון משוכנע שתוכניותיו למניעת התאבדות יישאו פרי בקרוב ושהן כבר מסייעות להפחית את הסטיגמה הקשורה לסיוע נפשי. בין היתר מפעיל הצבא אתר אינטרנט שמספק חומרי הסברה וסיוע לחיילים ולמפקדים, וקו חם לחיילים שחשים מצוקה.

 

גם בישראל עולה מספר החיילים המתאבדים על מספר הנופלים בקרב. על פי נתונים שהעביר צה"ל ל"תנועה לחופש המידע" על פי דרישתה, בשנים 2009-2011 היה מספר החללים כתוצאה מהתאבדות גדול מאשר מספר החללים בכל קטגוריה אחרת.

 

ב-2009 חושדים כי 20 חיילים נטלו את חייהם, לעומת 11 שנהרגו בפעולות מבצעיות, 15 שנספו בתאונות דרכים, 13 שמתו ממחלות ו-11 שמצאו את מותם בתאונות אחרות. ב-2010 חושדים כי 28 חיילים איבדו עצמם לדעת, לעומת שישה שנהרגו בפעילות מבצעית, 14 שנספו בתאונות דרכים, עשרה שמתו ממחלות ו-19 שמצאו את מותם בתאונות אחרות. ב-2011 חושדים כי 21 חיילים התאבדו, לעומת שניים שנפלו בפעילות מבצעית, 15 שנספו בתאונות דרכים, 12 שמתו ממחלות ושישה שמתו בתאונות אחרות.

 

צה"ל הדגיש כי במקרים רבים לא נקבעה בוודאות או השתנתה והשינוי לא תועד, ולכן לא ניתן לערוב לחלוטין לכל הקביעות. ל-45 מתוך החשודים כמתאבדים לא היו סעיפי ליקויים נפשיים (67 אחוזים). הצבא ציין עוד כי במרבית הבסיסים מועברים תכנים משתי תוכניות הדרכה שנועדו לסייע לחיילים שחשים במצוקה להשתמש במשאבים חיצוניים ופנימיים העומדים לרשותם ולזהות סימני מצוקה אצל חיילים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית קברות לחללים אמריקנים בעיראק ובאפגניסטן
צילום: shutterstock
מומלצים