שתף קטע נבחר

"גם אם לפיד ולבני ייכנסו - לא אשב בממשלה"

המחלוקת בגוש שמאל-מרכז מתחדדת. לאחר שנועדה אמש עם יאיר לפיד וציפי לבני, שבה יחימוביץ' על הצהרתה כי בשום מקרה לא תיכנס לממשלה עם נתניהו. מנגד, ביש עתיד ובתנועה נוטים לתמוך בהצטרפות במטרה למנוע מצב של ממשלה ימנית-חרדית

היוזמה לשיתוף פעולה בגוש המרכז-שמאל אולי נכשלה עוד בטרם החלה, אך לכל הפחות היא חידדה עוד יותר את הניגוד בעמדות של שלוש המפלגות הגדולות. בזמן שעמיתיה לא פוסלים אפשרות של כניסה לממשלה ומדברים על הצורך לסייע בהקמת שלטון מתון ומרכזי, יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' הבהירה בראיון ל-ynet: "אפשר לנצח את נתניהו וצריך להחליף אותו".

 

עוד עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

"אם ציפי לבני ויאיר לפיד ייכנסו לממשלת נתניהו, אצטער על כך", הודתה יחימוביץ', והבהירה: "בכל מקרה - או שארכיב ממשלה, או שאלך לאופוזיציה". לדבריה, ישיבה בממשלה עם נתניהו לא תשפיע במאומה: "כל עוד הוא ממשיך להיות ראש ממשלה, שום דבר לא ישתנה. כדי שתהיה מדיניות אחרת, צריך שנתניהו יפסיק להיות ראש ממשלה. אז לשבת ליד מושב הנהג ולהחזיק לו את הברקס?".

 

שלי משיקה אתמול את הקמפיין (צילום: צביקה טישלר, ידיעות אחרונות) (צילום: צביקה טישלר, ידיעות אחרונות)
שלי משיקה אתמול את הקמפיין(צילום: צביקה טישלר, ידיעות אחרונות)

יחימוביץ' הסבירה עוד כי העובדה שלבני ולפיד סירבו להצטרף אליה בהצהרה שלא יישבו בממשלת נתניהו, היא עיקר המחלוקת בגוש. "הדרך לשיתוף פעולה אמיתי מתחילה בהודעה ברורה שלא נשב עם נתניהו", היא הדגישה. "כל התנהלות אחרת בציר - שהיא שיתוף פעולה בינינו מחד, ופלרטוט מתמשך עם נתניהו מנגד - אינה מועילה בדבר. כל עוד יש גמגום, לא תהיה כאן מערכת בחירות אמיתית. אם לא מצהירים, זה משדר ייאוש, תבוסתנות וחוסר אמינות".

 

בסוף השבוע עוד נראה לרגע כי האפשרות של גוש חוסם לראש הממשלה נתניהו תקרום עור וגידים. לבני פנתה לראשי המפלגות בגוש וקראה להיפגש, ויחימוביץ' השיבה במסרון תוך כדי שידור. מרצ הצטרפה למהלך, ומאוחר יותר גם לפיד - אך הוא מיהר לסייג את השתתפותו והצהיר בפייסבוק: "במקום להתעלם מהאפשרות הסבירה שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, בואו ניכנס אליה ביחד".

 

לצד יאיר לפיד. "אפשר להחליף את נתניהו" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לצד יאיר לפיד. "אפשר להחליף את נתניהו"(צילום: מוטי קמחי)

 

בסופו של דבר נפגשו אמש מנהיגי שלושת המפלגות תחת מעטה חשאיות, אך לא סיכמו על בשורות משמעותיות. במפגש העלתה יו"ר התנועה לבני הצעה לשיתוף פעולה ותיאום הדוק בין המפלגות בגוש, והדגישה כי לדעתה אסור לאחת המפלגות בגוש להיכנס לבד לממשלה, כדי ש"אף אחד מאיתנו לא יהיה עלה תאנה של ממשלה צרה של חרדים וימין קיצוני".

 

עם זאת, יחימוביץ' עצמה הצהירה היום: "האמירה שלי היא חד משמעית, אנחנו לא ניכנס לממשלה. לא ניכנס כדי ללחוץ על הברקס, או להחזיק בלם יד. אם זו תהיה החלטה של ציפי ויאיר, אצטער על כך מאוד. אנחנו ננהיג את האופוזיציה, על אחת כמה וכמה אם הם יחליטו להיכנס. אז באמת יהיה צורך באופוזיציה לוחמנית מול נתניהו. אנחנו נהיה חלופה ראויה לשלטון, שלא יחזיק מעמד הרבה זמן".

 

עם לבני בכנס. אין ביקורת על החלטות העמיתים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עם לבני בכנס. אין ביקורת על החלטות העמיתים(צילום: מוטי קמחי)

 

יו"ר העבודה ציינה עוד גם כי אין לה ביקורת על שני עמיתיה: "אני לא רוצה לבצע קניבליזציה של הגוש. אני מכבדת כל אחד מהם בהחלטתו, אבל גם החלטתי ברורה והבהרתי להם אותה. אופוזיציה

היא לא גזירה", הדגישה יחימוביץ'. "גם בלי להיות שרה, חוקקתי חוקים והובלתי מהלכים חשובים". ועדיין, היא הקפידה להסיר כל ספק ביחס לכוונותיה: "שיהיה ברור, אנחנו מייעדים עצמנו להחליף את נתניהו".

 

"סדר היום שלנו הוא חברתי וכלכלי תחילה. כל עוד נתניהו, שהוא חסיד כלכלת הג'ונגל, נמצא בשלטון, החזון שלנו בלתי ניתן למימוש", הסבירה יחימוביץ'. בדבריה היא פנתה בעיקר למתלבטים שעוד תוהים לאיזו ממפלגות המרכז-שמאל להעניק את תמיכתם: "יש מצביעים, בכמות ששווה שמונה מנדטים, שהולכים לבזבז את קולם על מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה, או ששוקלים להישאר בבית. אני קוראת להם לצאת ולהצביע למפלגה הגדולה בגוש. אם נקבל 25 מנדטים, נוכל להרכיב ממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחימוביץ'. "אופוזיציה היא לא גזירה"
צילום: ארטיום דגל
מומלצים