שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פרס ירושלים לסופר הספרדי אנטוניו מולינה
  הפרס יוענק לאנטוניו מוניוז מולינה עם פתיחת יריד הספרים בירושלים, אליו יגיעו השנה בין היתר גם הסופרים אמלי נותומב, נתן אנגלנדר, כריסטינה קומנצ'יני ולידיה ז'ורז'

  פרס ירושלים לשנת 2013 יוענק לסופר הספרדי, אנטוניו מוניוס מולינה. הפרס יוענק למולינה ב-10 בפברואר, במסגרת אירוע הפתיחה של יריד הספרים הבינלאומי בירושלים. "לראות את שמי ברשימה אחת עם מקבלי הפרס בעבר, זה מדהים", אמר מולינה, "מעולם לא ראיתי את עצמי בחברה ספרותית כל כך מכובדת".

   

  פרס ירושלים, בשווי 10,000 דולר, מוענק לסופרים המבטאים רעיונות שמקדמים את חירותו של האדם בחברה. בין הזוכים בפרס בעבר נמנים חתן פרס נובל לספרות, מריו ורגס יוסה, סימון דה בובואר, סוזן סונטאג, ארתור מילר, מילן קונדרה, הרוקי מורקמי ואיאן מקיואן.

   

  ועדת הפרס בראשותה של שופטת בית המשפט העליון בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות, דליה דורנר, כתבה בנימוקיה: "הפרס מוענק למולינה על הזווית האנושית

  המיוחדת שלו, על הרגש הפועם המכוון לחלכאים ולנדכאים, לעקורים ולנרדפים, על המיזוג הנפלא בין נופים חיצוניים לנופים פנימיים. מולינה לא מהסס לנדוד בין סוגות ספרותיות ונושאים מגוונים כמו רומן היסטורי, בלשים או פנטזיה. בכתביו אפשר למצוא דמויות מלנכוליות, אפלות וביניהן גולים פוליטיים אלמונים או ידועים, פליטים ועקורים אשר נעלמו בבתי הסוהר הפשיסטים, בגולגים הסובייטיים ובמחנות ההשמדה הנאצים".

   

  חברי הוועדה, שכללה גם את הסופרת צרויה שלו ואת ראש המגמה לתרגום באוניברסיטה העברית בירושלים, עמינדב דיקמן, הוסיפו והדגישו: "האהדה שרוחש מולינה לסובלים ולגולים, לנפגעים בתהפוכות ההיסטוריות והביטוי הספרותי הווירטואוזי שהוא נותן לה, הופכים אותו לאחד הסופרים החשובים בדורנו".

   

  עשרות סופרים מרחבי העולם יגיעו השנה לירושלים לקחת חלק באירועים השונים של יריד הספרים שהחל את דרכו לפני יובל שנים. בין האורחים גם הסופרת הבלגית אמילי נותומב מחברת רבי המכר "חרפות וגידופים" ו"כבוד ורעדה"; הסופר האמריקני נתן אנגלנדר מחבר רבי המכר "גלגול בפארק אווניו" ו"המשרד למקרים מיוחדים";

   

  הסופרת והבמאית האיטלקייה, כריסטינה קומנצ'יני, מחברת רב המכר "הלילה" ומי שגרפה מועמדות לפרס האוסקר על סרטה "אל תספרי" בשנת 2006; הסופרת הפורטוגלית, לידיה ז'ורז' מחברת הספרים "נאבק בצללים" ו"הרוח שורקת בעגורנים"; ומחבר רבי המכר, "הילד הקטן" ו"אנשים", הסופר הצרפתי פיליפ לברו.

   

  גם השנה צפויים להגיע ליריד בירושלים כ-500 מו"לים מעשרות מדינות שיציגו בדוכני היריד כ-100 אלף ספרים בשפות שונות. סופרים, מוציאים לאור, עורכים ספרותיים, סוכנים, אנשי תקשורת ועשרות אלפי מבקרים ייקחו חלק ברבי שיח, תצוגות ואירועי תרבות שיהיו פתוחים במתחם היריד ללא תשלום גם לקהל הרחב.

   

  בין האירועים המרכזיים ביריד השנה: סמינר ביקורת ספרות בהשתתפות עורכים ספרותיים בעיתונים מובילים בעולם - בהם טאגשפיגל הגרמני, לה מונד הצרפתי, והרפובליקה האמריקני; סמינר מו"לות דיגיטלית שיעסוק במצב הספרות בעידן הדיגיטלי; סמינר בנושא תרגום שיפגיש בין סופרים ישראלים מצליחים המתורגמים מעברית לשפות זרות וידון בהשלכות המעבר בין שפה לשפה.

   

  אירוע הדגל של היריד יהיה גם השנה הקפה הספרותי במסגרתו מתקיימים מדי יום מפגשים פתוחים בין סופרים ישראלים וזרים המשוחחים על יצירתם עם אנשי אקדמיה, תרבות ותקשורת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פרס ירושלים לסופר הספרדי אנטוניו מולינה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים