שתף קטע נבחר

שידור אחרון ופרידה: התשדיר של ש"ס יורד

סרטון התעמולה שהציג באופן מגוחך הליך גיור בפקס של עולה חדשה מתחת לחופה ישודר הערב בפעם האחרונה. ש"ס הסכימה להסיר את התשדיר לבקשת יו"ר ועדת הבחירות, אליקים רובינשטיין, שאמר ש"אכן תיתכן תחושה של פגיעה מכלילה"

תשדיר תעמולה של מפלגת ש"ס - שכלל, על פי המתלוננים, אלמנטים גזעניים והצגה של העולים באור מגוחך - ישודר הערב (יום ד') בפעם האחרונה. ש"ס נענתה לבקשתו של יו"ר ועדת הבחירות, השופט אליקים רובינשטיין, שמתח ביקורת על התשדיר, בעקבות שתי פניות שהוגשו אליו. ש"ס שטענה שמטרת התשדיר הייתה להיאבק במגמות הפגיעה בגיור על ידי ישראל ביתנו

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

  

התשדיר, תחת הכותרת "מחייגים כוכבית גיור ומקבלים אישור", מבקר את הליכי הגיור המהירים שעלולים, לטענת ש"ס, לצאת לפועל אם המפלגה לא תהיה בקואליציה. הוא מציג חתן וכלה. בזמן הטקס מגלה החתן כי האישה, בעלת מבטא רוסי, אינה יהודייה, אך מכשיר פקס סמוך פולט אישור גיור מהיר.

 

"התשדיר גזעני ומציג את ציבור העולים באור מגוחך ונלעג", טענה בפנייתה ח"כ נינו אבסדזה, יו"ר מטה העולים במפלגת העבודה. "קשה להאמין שבישראל 2013 מציגים באור פשטני נושא כה כאוב ומורכב כגון זכות הנישואים בישראל, ונותנים במה על חשבון משלם המסים לכאלו דעות חשוכות".

 

ח"כ אבסדזה טענה כי כיום ישנם מאות אלפי בני אדם שבשל מדיניות הרבנות אינם זכאים להתחתן, וטענה כי במפלגת העבודה מגנים בתוקף את הסרטון. "מפלגת העבודה תומכת בנישואים אזרחיים ובזכותו הדמוקרטית של כל אזרח להינשא במדינתו", נטען בפנייה. "אם תהיו מעוניינים אשמח לפרט בפני ועדת הבחירות כיצד בכל שנייה מהסרטון שאורכו דקה אחת בלבד ישנה הצגה של ציבור העולים באופן פוגעני וגזעני".

 

רובינשטיין: "תיתכן תחושה של פגיעה מכלילה"

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט אלקים רובינשטיין הציע לש"ס, "בדרכי שלום" כדבריו, שלא לשדר יותר את התשדיר ונציגי המפלגה הסכימו. השופט מתח ביקורת מרומזת על התשדיר, וכתב: "סברתי כשלעצמי כי אכן תיתכן תחושה של פגיעה מכלילה שראוי להימנע ממנה ככל הניתן". נוכח הסכמתה של ש"ס להסיר את התשדיר, הבקשות לפסילתו נדחו. 

 

לא רק מפלגת העבודה פנתה לוועדת הבחירות. גם משפחת אונגר מאשדוד עשתה זאת, בטענה כי "אנחנו, כאזרחי מדינת ישראל, מבכים את הפגיעה החמורה ביוצאי ברית המועצות לשעבר. הקמפיין הוא בעצם האשמה בוטה וחסרת שחר על יהדות רוסיה כולה ובעצם מציגה את כולם כשקרנים המהווים סכנה ל'ישראל של ש"ס'. אנחנו מפצירים בכם, אנא פסלו את הקמפיין המזעזע הזה".

 

השר אריאל אטיאס, יו"ר מטה ההסברה של ש"ס, הבהיר כי אנשיה אינם מתחרטים על הקמפיין. "הוא משיג את מטרותיו ועל כן ישודר גם הערב. מה שקורה סביב הקמפיין זה בדיוק המטרה. הסרטון בא לתאר את מציאות הגיורים הפיקטיביים. כמו שרופא לא יכול לקבל אישור רפואי בפקס או בהליך מזורז, כך אי אפשר להיכנס תחת כנפי היהדות בפקס".

 

אטיאס הוסיף כי "התשדיר לא בא לפגוע באף אחד. אין בו מילה נגד רוסים או טקסטים פוגעניים אלא דגש על תפקידה של ש"ס במניעת חקיקה שתפגע בזהותה היהודית של המדינה. אנחנו רואים שזה אפקטיבי וכבר צפו בסרטון עשרות אלפי אנשים ביוטיוב".

 

בישראל ביתנו הגיבו בזעם על תשדיר הבחירות: "ש"ס נמצאת באיבוד עשתונות שמדרדר אותה להסתה וגזענות נגד חלקים שלמים בעם". עוד טענו, כי כיוון שחוששים במפלגה מהתפרקות לאחר הבחירות עוד לפני תום הקדנציה של הכנסת הבאה, המפלגה נגררת "למעשים המביישים אותה ואת ראשיה. לא מדובר בקידוש השם אלא בחילול השם", והבטיחו "לפעול לאחדות העם עד להשגת הפתרון השלם והמלא לאלה שזקוקים לכך". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים