שתף קטע נבחר

הסדר לנאשמים בלינץ' בערבי בי-ם: לא תקפו

בית המשפט קבע כי שניים מהמשתתפים בתקיפת הערבי, שנפצע אנוש בקיץ האחרון, ביצעו מעשי הסתה. מכתב האישום המתוקן נמחק סעיף התקיפה בנסיבות מחמירות מתוך גזענות. פרקליטי השניים, בני 14 ו-16, יבקשו שלא להרשיע אותם

התקיפה הקשה הסתיימה בעבירה קלה: בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל הסדר טיעון בין הפרקליטות לבין פרקליטי שניים מנאשמי ניסיון הלינץ' ב"כיכר החתולות" בירושלים, שבמהלכו נפצע אנוש הצעיר הערבי ג'מל ג'ולני, וקבע כי הם לא תקפו אותו, אלא רק ביצעו עבירות הסתה. כך נודע היום (ג') ל-ynet. בהמשך יוגש תסקיר מבחן בעניינם, שיתבקש גם להמליץ אם להרשיעם בפלילים. בהמשך יטענו הצדדים לעניין ההרשעה והעונש, ועורכי דינם של השניים צפויים לבקש שלא להרשיעם כלל.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

בחודש אוגוסט אשתקד נפצע צעיר ערבי אנוש בקטטה בכיכר ציון בירושלים עם צעיר ונערים יהודים. נגד שמונה מהמעורבים הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בגין הסתה לאלימות ותקיפה בנסיבות מחמירות מתוך גזענות. בנוסף הוגש כתב אישום נגד נערה לבית משפט השלום בבירה בגין הסתה לאלימות. 

 

חלק מהמעורבים בניסיון הלינץ' בירושלים, ארכיון (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
חלק מהמעורבים בניסיון הלינץ' בירושלים, ארכיון(צילום: בני דויטש)

 

במסגרת ההסדר שהוצג ואושר היום סוכם כי שני הנאשמים, נער שהיה בן 16 בזמן התקיפה ונער שהיה בן פחות מ-14, ביצעו פרסום הסתה לגזענות והסתה לאלימות. מכתב האישום המתוקן נמחק סעיף של תקיפה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזענות שיוחסה לשניים. את השניים ייצגו עו"ד מיכאל עירוני ועו"ד שאול עזרא מהסנגוריה הציבורית.

 

ניסיון הלינץ' בירושלים:

 

עו"ד עירוני, בא כוחו של הנער בן ה-16: "אני שמח שאחרי בחינה מעמיקה של טענות ההגנה השתכנעה הפרקליטות שיש למחוק את עבירות האלימות מכתב האישום ולשקף נכונה את המצב העובדתי בשטח". עוד נודע ל-ynet כי לפני כמה שבועות הופרדו שני נאשמים אחרים מכתב האישום הכללי, והוגש נגדם כתב אישום בנפרד, במטרה שיעידו נגד יתר הנאשמים, מכיוון שעיקר ראיות התביעה נסמכות על עדויות של המשתתפים בתקיפה, שחלקם הודו במעשיהם והפלילו את חבריהם.

 

אחת הנאשמות בבית המשפט, ארכיון (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
אחת הנאשמות בבית המשפט, ארכיון(צילום: בני דויטש)

 

יחד עם זאת, לא בטוח שהשניים לא ישתמשו בזכותם שלא להשיב על דוכן העדים לשאלות העלולות להפלילם, ואז יהיה אפשר להגיש לבית המשפט את עדותיותיהם במשטרה אך משקלם המפליל של הדברים יהיה נמוך יותר. הטיעונים לעונש יתקיימו בחודש אפריל.

 

מכתב האישום עולה כי הנאשמים שהו ביחד עם נערים רבים אחרים בכיכר החתולות בירושלים. אחת הנאשמות החלה לומר לנוכחים במקום כי יושבים בכיכר גם ערבים וכי אסור להם לשבת במקום. הנאשמת והנערים האחרים אמרו כי יש להכות את הערבים העוברים במקום, ואחד מהם אמר כי "מי שגבר שיבוא וירביץ לערבים". מיד לאחר מכן צעקה הנאשמת קללות גזעניות בגנות הערבים, בין היתר נשמעו הצעקות "מוחמד מת", "מוות לערבים" ו"יהודי הוא נשמה, ערבי הוא בן זונה".

 

לאחר מכן הבחינו חלק מהנוכחים במקום בנער הערבי בן ה-17 ובשלושה ערבים נוספים. הקבוצה החלה לרוץ אחריהם, תוך שאחד מחברי הקבוצה היכה את אחד הערבים בעורפו, אך הוא וצעיר נוסף הספיקו לברוח מהמקום. חלק מחברי הקבוצה הצליחו להכות בצורה קשה את הנער בן ה-17 עד שהוא איבד את הכרתו ונשימתו ולבו נעצרו, כך שהוא נזקק להחייאה ולאשפוז של מספר ימים בבית חולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפצוע, יום לאחר התקרית
צילום: חסן שעלאן
בית המשפט, לאחר האירוע
צילום: אוהד צויגנברג
עו"ד מיכאל עירוני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים