שתף קטע נבחר

הבית היהודי נגד ש"ס: נדרוש שליטה בגיור

פחות משבוע לבחירות והקרב על כניסה לממשלה בעיצומו. איילת שקד, מספר 5 ברשימת הבית היהודי, אמרה כי מפלגתה תדרוש במשא ומתן הקואליציוני לעמוד בראש מערך הגיור. מדובר בהכרזת מלחמה על ש"ס שהציבה את הגיור במוקד הקמפיין שלה. שקד: "גם לפי ההלכה אפשר לגייר באופן מהיר"

הבית היהודי פותחת חזית נגד ש"ס : איילת שקד, מספר 5 ברשימה, אישרה אמש (ד') בשיחה עם ynet דברים שפורסמו באתר "כיפה", לפיהם מפלגתה תדרוש במשא ומתן הקואליציוני את הטיפול במערך הגיור. "נדרוש לעמוד בראש מערך הגיור ולפעול למען תהליכי גיור מזורזים כהלכה. גם על פי ההלכה אפשר לגייר באופן מהיר יותר ונוח יותר, בהתאם להלכה", אמרה שקד.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

במטה ההסברה של ש"ס טרם הגיבו לדברים, אולם גורם במפלגה אמר ל-ynet ש"פרצופם האמיתי של אנשי הבית היהודי נחשף. לא שמירה על צביונה היהודי של המדינה עומד לנגד עיניהם, כי אם טשטוש הזהות במסווה של 'הסברת פנים'. רק ש"ס חזקה תמנע את זה".

 

שקד הסבירה אמש כי מדובר בנושא שנתפס חשוב מאוד בבית היהודי.

"דיברתי על יוזמה שישראל ביתנו ניסתה לקדם בקדנציה הקודמת ונוגעת לברית הזוגיות. אמרתי לח"כ דודו רותם שאני תומכת ביוזמה", סיפרה שקד על דברים שנשאה בחוג בית שבו השתתפה בשבוע שעבר עם עולים מחבר העמים. מספר 5 בבית היהודי הסבירה כי מדובר במקרים של מחוסרי דת.

 

שלט חוצות של הבית היהודי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שלט חוצות של הבית היהודי(צילום: רויטרס)

   

חוק ברית הזוגיות שאושר ב-2010 אפשר לראשונה בישראל נישואים אזרחיים מסוג כלשהו, אך הוא מוגבל משמעותית - רק למקרים שבהם שני בני הזוג הם "חסרי דת", שמספרם בישראל נאמד ב-30,000 איש. עם זאת, אין בו מענה ליותר מ-300,000 איש שיהדותם מוטלת בספק, וּודאי שלא ליהודים שאינם רוצים או אינם יכולים להינשא בטקס דתי-אורתודוכסי.

 

גם יו"ר המפלגה נפתלי בנט התבטא באחרונה בסוגיה והצהיר בשיחה עם סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון, כי "הרבנות היום על הפנים. היא יוצרת חוויה טראומתית. שירותי הדת ממאיסים את עצמם על הציבור". עם זאת, הוא ציין כי נישואים אזרחיים הם בעייתיים בעיניו, בעיקר בשל היתכנות של ממזרות במקרה של גירושים.

 

בדבריו אז הוא תקף גם את הרבנות, וסיפר אנקדוטה מעברו: "כשאני התחתנתי עם גילת, אשתי, לפני 13 שנה ברבנות ירושלים, יש מעין שלב שאתה עובר אצל רב איזה 40 דקות וזה אמור להיות רגע מיוחד, מקודש, מדהים. הוא ניסה לשכנע אותנו להצביע ש''ס, וזה נכנס לפלוקלור המשפחתי אבל זה נורא. לא רוצים להתקרב לרבנות היום ש-90 אחוזים ממנה בשליטה חרדית. היא לא מחויבת לציבור, היא לא מסבירת פנים, היא הפכה להיות מכונת ג'ובים. הרי לרוב הציבור אין התנגדות להתחתן בצורה יהודית. הבעיה היא מה קרה ברבנות".

 

החשש של ש"ס: משרד הדתות בשליטת הבית היהודי

חששם העיקרי של אנשי ש"ס נובע מהאפשרות שהרב אלי בן דהן, מספר 4 בבית היהודי, יקבל לידיו סמכויות בתחום שירותי הדת - ובתרחיש הגרוע מבחינתם, אף את משרד הדתות. בן דהן הוא "סדין אדום" בעיני החרדים, שסילקו אותו מתפקיד ראש בתי הדין הרבניים לאחר שגילה עמדות מתונות.

 

בין היתר, חולל בן דהן מהפכה ביחס לנשים עגונות, ופעל להקל את היחס של בתי הדין למסורבות גט. אחד הדברים שקוממו עליו את העסקנים החרדים היה דרישתו להכניס "טוענות רבניות" לבתי הדין. בשיחות סגורות, מדברים באחרונה בכירי הבית היהודי על האפשרות שידרשו להעביר את תיק הדתות לידיו של בן דהן.

 

נושא הגיור מהווה חלק מרכזי בקמפיין של ש"ס ואף עלה לכותרות בשל

תשדיר שהציג באופן מגוחך הליך גיור בפקס של עולה חדשה מתחת לחופה. ש"ס הסירה את התשדיר לבקשת יו"ר ועדת הבחירות אליקים רובינשטיין, שאמר ש"אכן תיתכן תחושה של פגיעה מכלילה".

 

גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס לנושא. ביום שני הוא תקף את ש"ס ואת אריה דרעי על התשדיר "כוכבית גיור" וכינה אותו "סרט זוועה". לדבריו, "אינני יכול שלא לכעוס על תשדיר התעמולה שהכנתם, שפגע בכבודם וברגשותיהם של רבים, מציבור העולים ומהציבור הרחב שנפגעו בשמם. סרטון כזה אינו ראוי גם בלהט הבחירות. הרי מי כמוך יודע שבתורה עצמה נכתב, בלא פחות מ-36 הזדמנויות שונות, שאסור לפגוע בגר".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 16/01/2013 22:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איילת שקד. תומכת בברית הזוגיות
צילום: אביגיל עוזי
אלי בן דהן. שר הדתות הבא?
צילום: חיים צח
מומלצים