שתף קטע נבחר

משקרים על ימין ועל שמאל

הגיע הזמן לומר באופן ברור: בישראל המילים "ימין" ו"שמאל" הן לא יותר מקליפה ריקה. אל תצביעו לפי תוויות שקריות

מעבר לפשטנות (ביבי = אסון, ציפי = שלום), הדמגוגיה ("בנט זה אח") והגזענות (נחשו לבד) הבלתי נסבלות במערכת הבחירות הזו, מרגיזה במיוחד הפיכתן של המילים הריקות מכל משמעות אמיתית "ימין" ו"שמאל" למסר עיקרי, שעלול להכריע את גורל המדינה.

 

שמתם לב שבכל תגובה של הליכוד, ולא משנה אם היא באה בעקבות ניסיון איחוד הגוש, דבריו של ראש השב"כ לשעבר או המקרר הנקי באופן חשוד של שלי יחימוביץ', מופיעה לפחות 117 פעמים המילה "שמאל"? מנגד, המציאו יחימוביץ' ולבני מושג חדש, "שמאל-מרכז", כדי לרכך את האפקט של היד-שעליה-עונדים-שעון-שאין-לומר-את-שמה. כמו כן, דאגו להדביק לליכוד את התווית "ימין קיצוני", כדי לוודא את מירכוזן המירבי על-פי תורת היחסות החדשה.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

להפיל מתוך "הסכמה מודעת" / חגי גולדשמידט

אני הקול הצף / רן בוקר

 

הגיע הזמן לומר באופן ברור: בישראל של 2012 המילים "ימין" ו"שמאל" הן לא יותר מקליפה ריקה, ומשמשות ללא יותר מספין תקשורתי. הסיבה: במהלך השנים האחרונות הצליחו פוליטיקאים וטוקבקיסטים להפוך את המילה "שמאל" לשם נרדף לבגידה, ואת המילה "ימין" לשם נרדף לפטריוטיות. במידה מצומצמת יותר - אם כי שקרית במידה זהה - הצליחו אחרים להפוך את הביטוי "ימני" לשם נרדף לאלים ובור.

 

אז הנה האמת, שרוב הפוליטיקאים לא רוצים שתבינו: בנימין נתניהו של 1996 היה קורא לבנימין נתניהו של 2012 "שמאלן", ומכנה את הליכוד שלו "מפלגת שמאל". להסכים למדינה פלסטינית ולקרוא לאבו-מאזן למשא ומתן הן עמדות שרק לפני שנים מעטות נחשבו הכי "שמאל" שבעולם. האמת לאמיתה היא, שרוב מפלגות הימין שלפני עשור וקצת לא היו מוכנות בכלל לדבר עם הפלסטינים, פשוט חתכו שמאלה (בכיכובם של נתניהו, שרון, אולמרט ואפילו ליברמן), אך זה לא הפריע להן להמשיך ולהשתמש במילה "שמאל" ככינוי גנאי.

 

ימין ושמאל זה טוב ל-GPS

מנגד, מה זה לעזאזל הקטע החדש הזה, "מרכז-שמאל"? אלו מילים ריקות מתוכן שנועדו לצורך גניבת דעת. אז תגידו "השמאל מוכן לוותר על שטחים והימין עומד על שלנו", או לחילופין "השמאל שוחר שלום והימין אלים". אלה היו טענות חביבות, לולא הוכיחה ההיסטוריה שהן שקר מוחלט. ה"ימין" החזיר לא מעט שטחים בתקווה לשלום: סיני, ההתנתקות, הסכם חברון. נתניהו עצמו שהלך להסכם וואי לפני שהופל. ה"שמאל" פתח בלא-מעט מלחמות.

 

בשני הצדדים היו תמיד אלופים ורמטכ"לים בדימוס שאפשר לסמוך עליהם שלא יפקירו את ביטחוננו. לפחות בשנים האחרונות נדמה לי שה"שמאל" מוביל בספירה. אז אולי הגיע הזמן לקלוט ש"ימין" ו"שמאל" הן מילים בהחלט שימושיות ב-GPS, אך לא הרבה מעבר לזה?

 

בסדר, אין ספק ש"עוצמה לישראל" הם אכן ימין ומרצ הם אכן שמאל. בקצוות זה עדיין נכון, אבל אין ולו אדם אחד במדינה הזו שיודע (באמת, לא ברמת הטוקבק) את ההבדל המהותי בין נתניהו, יחימוביץ', לבני ולפיד מבחינה מדינית. כולם תומכים בהסדר מדיני שבסופו פשרה טריטוריאלית די דומה, כולם מתנגדים לזכות השיבה לפלסטינים, כולם רוצים למנוע מאיראן גרעין וכולם מדברים על ירושלים מאוחדת לנצח, כשברור לכולנו שאם וכאשר יהיה משא ומתן - גם מזרח ירושלים תהיה על השולחן.

 

מעל לכל - הגיע הזמן להפסיק עם השקר המתועב לפיו שמאלני = בוגד וימני = רוצח. בגין היה איש "ימין" מובהק ועשה שלום עם מצרים בקריאה "לא עוד שפיכות דמים". רבין וליפקין-שחק ז"ל היו שניהם "שמאלנים" שהקדישו את כל ימיהם לביטחון המדינה. כולנו רוצים בטובת מדינת ישראל, וזה שיש לנו דעות שונות לא עושה אותנו לא בוגדים ולא פשיסטים.

 

תצביעו למי שאתם רוצים, אבל תצביעו על סמך עמדותיהם האמיתיות וכישוריהם של המועמדים, לא על סמך תוויות שקריות וריקות מתוכן, שחוץ מלחרחר מדון ולהגביר את הפילוג בעם - אינן שימושיות לדבר.

 

יוני כהן-אידוב הוא אלוף העולם בדיבייט לאוניברסיטאות לשנת 2010, מאמן הדיבייט של אוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בר-אילן, ויו"ר עמותת "שיח ושיג".

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שלי יחימוביץ' ובנימין נתניהו
צילום: AFP
מומלצים