שתף קטע נבחר

נקמת המתנחלים: גם המתפקדים לא הצביעו ליכוד

פינוי שכונת האולפנה, הקמפיין נגד בנט והמתקפה על רבני הציונות הדתית הביאו לכך שגם חברי מפלגה הפנו גב לליכוד ביתנו. על פי נתוני הקלפיות, מאות מתפקדים מבית אל, שילה, כוכב השחר, פסגות, עלי ועוד הצביעו למפלגות אחרות

בחירות 2013 - גרסת יהודה ושומרון: החשש שהפגינו בליכוד מפני ירידה בשיעור ההצבעה למפלגה בקרב המתנחלים בכלל, ובקרב מתפקדיה בפרט, הוכיח עצמו כמוצדק בחלק מן היישובים. ברבות מההתנחלויות הפסיד הליכוד ביתנו לבית היהודי, ומהשוואת מספרם של מתפקדי הליכוד לנתוני ההצבעה למפלגה בפועל, עלה כצפוי שלא מעט מתפקדים - שהשפיעו על הרכב הרשימה לכנסת - העדיפו לתמוך בנפתלי בנט או במפלגות אחרות.

 

 


 

הפער בין מספר המתפקדים לליכוד לבין מספר המצביעים למפלגה ניכר ביישובי חבל בנימין, שתושביו הביעו אי אמון כמעט מוחלט בבנימין נתניהו. בבית אל, שם פונתה במהלך השנה החולפת גבעת האולפנה, נרשם הפער הגדול ביותר: 434 מתפקדי ליכוד רשומים ביישוב, אבל רק 212 תושבים הצביעו לה.

  

גם ביישוב שילה נרשם פער גדול (127 מצביעים לעומת 299 מתפקדים), וביישובים כוכב השחר, פסגות ועלי נרשמו פערים של כ-100 איש בין מספר המתפקדים לבין מספר המצביעים. כמנו כן, על פי ההערכות, כ-70 אחוז מבין מתפקדי הליכוד בחברון וביצהר הצביעו למפלגות אחרות.

 

דוד, תושב גוש עציון המגדיר עצמו "מתפקד ליכוד ותיק", הצביע עבור בנט. ל-ynet הוא מסביר: "בהתחלה לא חשבתי לרגע להצביע משהו אחר מלבד ליכוד. אני כמובן מכיר כאלה שמצביעים בפריימריז כסוס טרויאני, אבל לדעתי זה לא מוסרי. מה שבסוף הכריע מבחינתי היה הקמפיין שהם הובילו, שהוא בושה וחרפה וגם פגע בהם בסוף. להשוות את מצביעי הבית היהודי ליגאל עמיר? להפוך אותם לסרבנים ושונאי נשים? זה פשוט דחף אותי ללכת עם בנט. וזה חבל, כי האמת שאין הבדל גדול בין המפלגות".

 

 

פרט לרוח הקמפיין של בנט, ניתן לתלות את הסיבות לנטישת המתפקדים את הליכוד גם בקמפיין האגרסיבי של המפלגה נגד רבני הציונות הדתית. בהתנחלויות,

במיוחד הנציות שבהן, זעמו על הצגת הרבנים זלמן מלמד ודב ליאור באור מבזה.

 

למרות כל זאת, ביישובים רבים אחרים - במיוחד באזור השומרון ובגוש עציון - רשם הליכוד עלייה במספר המצביעים ובמקרים שונים אף עלה מספרם גם על מספר המתפקדים. ביישובים אלקנה, קרני שומרון, שבי שומרון ותפוח הייתה ההצבעה לליכוד גבוהה בעשרות אחוזים ממספר המתפקדים. מנגד, באלון מורה נחל הליכוד תבוסה קשה.

 

יוסי דגן, סגן ראש מועצת השומרון וראש קבוצת "הליכוד שלי", הנחשבת לגדולה ביהודה ושומרון ואחת המשפיעות במפלגה, דווקא מביע שביעות רצון וטוען שהליכוד עלה במספר המצביעים בהשוואה לבחירות 2009. "למרות הקמפיין הגרוע שהשפיל את רבני הציונות הדתית, שפגע בכבודם של בכירי הציונות הדתית, וייחס להם הדרת נשים, למרות כל זאת מדובר באזור היחיד בארץ שהליכוד לא ירד בו אלא רק עלה", הוא אמר. "הגענו למצב של פי שלושה מצביעים ומתפקדים ואנו גאים על כך".

 

מנגד נמצא ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, שקרא יחד עם רוב ראשי המועצות ביש"ע להצביע לנתניהו. היום הוא אמר:

"מדובר בטענות צבועות. קבוצות המתפקדים האידיאולוגים הן הנאמנות ביותר שיש לליכוד, ולראייה, האזור היחיד בארץ שהליכוד לא ירד בו זה יהודה ושומרון. הניסיונות להיטפל דווקא לכמה קלפיות קטנות הוא צבוע והוא מגיע מחברי כנסת שהסתמכו על מפקדי ארגזים במגזר הערבי, שם כמות המתפקדים שהצביעו ליכוד קטנה מעשרה אחוז".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החשש בליכוד התברר כמוצדק. חברי המפלגה העדיפו את בנט
צילום: רויטרס
מומלצים