שתף קטע נבחר

ש"ס ויהדות התורה יציעו "מתווה יעלון מרוכך"

במפלגות החרדיות מנסים לגבש הצעה נגדית לחוק השוויון בנטל של יש עתיד, על בסיס "מתווה יעלון". ההערכה היא כי בניגוד לש"ס, יהדות התורה תתקשה להשלים עם חוק גיוס חרדים. גפני: "אומרים שהעם אמר את דברו ונתן ללפיד 19 מנדטים, אבל אותו עם גם נתן לחרדים 18 מנדטים"

בש"ס וביהדות התורה הבינו את חומרת האיום שמציבה בפניהם תוכנית הגיוס של יאיר לפיד, ולכן החליטו לנסות ולשלב כוחות כדי להגיע לפשרה.

 

כל העדכונים, ההצבעה המלאה והפרשנויות באתר הבחירות של ynet

 

מתחת לפני השטח כבר מתנהל המשא ומתן הקואליציוני במלוא עוזו, והוכחות לכך ניתן היה למצוא בפגישתו של לפיד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום חמישי ובהצהרה ששחרר אחד מראשי ש"ס אריה דרעי ממש באותו יום, לפיה "מתווה לפיד לא יקום ולא יהיה".

 

חרדים לקראת גיוס (ארכיון) (צילום: קובי נחשוני) (צילום: קובי נחשוני)
חרדים לקראת גיוס (ארכיון)(צילום: קובי נחשוני)
 

מתווה חוק הגיוס החדש שמציע לפיד קובע כי כל צעיר ישראלי, כולל חרדים וערבים, יתייצב בהגיעו לגיל 18 בבקו"ם, וההחלטה אם לגייסו תהיה בידי הצבא ולא בידי הפוליטיקאים. בנוסף, רק 400 תלמידי ישיבה מדי שנה יוכרזו כ"עילויים" ויזכו לפטור משירות, אותו מספר שקבע ראש הממשלה הראשון דוד בן־גוריון, כאשר גובש הסכם הסטטוס-קוו. הן בש"ס והן ביהדות התורה מתנגדים בנחרצות לחוק שכזה, ובניסיון לעצור אותו חזרו בסוף השבוע אל מתווה השר משה (בוגי) יעלון.

 

מתווה יעלון עלה על השולחן בחודש יולי, כאשר ממשלת האחדות קצרת הימים של הליכוד וקדימה ניסתה לגבש חוק חלופי לחוק טל. בשונה מהצעות אחרות, דוגמת מתווה לפיד, מתווה יעלון אינו מציב מכסות גיוס כלליות, אלא יעדי גיוס לכל ישיבה, וקנס שיוטל על הישיבות שלא יעמדו ביעדים הללו. בהשוואה למתווה לפיד מדובר בחוק נוח לחרדים, שיוכלו במסגרתו לשלוח לצבא רק את התלמידים שלא ילמדו, לשמור אצלם את אלו שכן ילמדו, ולכל היותר לספוג את הקנס אם לא יגיעו למכסה וכך למעשה "לקנות" את השירות הצבאי של תלמידיהן.

 

לחצו להגדלה:


 

כמו כן, במפלגות החרדיות יודעים שהתנגדות גם לחוק שכזה תציג אותם כמי שאינם מוכנים לדיאלוג, ותגדיל את הסיכוי ליישומו של מתווה לפיד. לכן, הכוונה כעת בש"ס וביהדות התורה היא להציע "מתווה יעלון מרוכך", ביחס ליעדים שממילא עדיין לא נקבעו, ולכוונה להנמיכם ככל הניתן. על מתווה כזה, מעריכים פוליטיקאים חרדים בשיחות סגורות, ניתן להגיע להסכמה.

 

"אם ינסו ללכת עם תוכנית לפיד ההזויה, זה ייגמר בקרע חברתי", אמר אמש בכיר בש"ס. "אפשר להגיע להבנות, אבל לא בדרך של כפייה". שלא לציטוט אמרו אמש ביהדות התורה כי גם הם יסכימו למתווה יעלון, והסבירו: "זה הדבר הכי קרוב להיות על השולחן כרגע". לאור זאת מנסים בשתי המפלגות החרדיות לגבש חזית אחידה של 18 המנדטים המשותפים להן. "נציע לש"ס צוות משותף, שיכלול נציגים משני הצדדים, וכנראה שבדברים העקרוניים נלך ביחד", הסביר משה גפני, ממנהיגי יהדות התורה. "אומרים שהעם אמר את דברו ונתן ללפיד 19 מנדטים, אבל אותו עם גם נתן לחרדים 18 מנדטים". גם מספר 2 בש"ס, אריה דרעי, אמר דברים ברוח דומה. "הרב עובדיה יוסף הנחה אותנו להגיד לנתניהו שבנושא בני הישיבות אנחנו 18 מנדטים, לא 11", הוא סיפר. "נשתף פעולה ונהיה מתואמים במשא־ומתן הזה".

 

מו"מ קואליציוני: הרב עובדיה יכריע

היום תתכנס סיעת ש"ס כדי להחליט ככל הנראה על זהות חברי צוות המו"מ הקואליציוני. הרב עובדיה יוסף מעוניין ששלושת חברי ההנהגה יישבו בצוות, כדי לנצל את יתרונותיהם: אלי ישי מקורב לנתניהו, דרעי למס' 2 אביגדור ליברמן ואריאל אטיאס הוכיח בחודשים האחרונים יכולות תמרון גבוהות. עם זאת, ייתכן שדרעי יוגדר כראש הצוות. במקביל, תתכנס גם צמרת יהדות התורה. "יהיה מאבק לא פשוט", העריך גפני. "אין היום מפלגת שלטון שיכולה לעשות מה שהיא רוצה".

 

גפני אמנם לא שלל עקרונית ישיבה בממשלה עם יש עתיד, אך ההערכה היא שמפלגתו תתקשה להסכים לחוק גיוס חרדים, ואילו ש"ס, שקהל בוחריה ציוני יותר ומשרת בחלקו הגדול בצבא תמצא בכל זאת דרך להשתלב בקואליציה. קיימת אפשרות שש"ס תתנגד להצעת החוק רק כלפי חוץ, בידיעה שהיא תעבור ממילא, וכמו כן ייתכן שנתניהו יפעל לגיוס החרדים לקואליציה רק לאחר שהממשלה והכנסת יעבירו את שינוי החוק. "בכל מקרה, הדברים יובאו בפני הרב עובדיה יוסף", הבהיר אתמול ישי, "והוא זה שיכריע".

 

מנגד, בכירים בליכוד המקורבים ללשכת ראש הממשלה טענו אתמול כי הסיכויים להסכמה בין לפיד לחרדים על חוק גיוס הם קלושים. "ראש הממשלה היה רוצה לראות קואליציה רחבה ככל הניתן כדי למנוע מאחת השותפות לסחוט אותו", אמרו, "אבל הוא מבין שהסיכוי שהחרדים יסכימו למתווה של גיוס בחורי ישיבות הוא נמוך". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
גפני. 18 מנדטים לחרדים
צילום: אוהד צויגנברג
צמרת ש"ס. מו"מ קואליציוני
צילום: חיים צח "ידיעות אחרונות"
מומלצים