שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  פרס על בית"ר: עמנו מזועזע, לא נשלים עם כך

  הנשיא לא מתעלם מהכרזה "בית"ר טהורה לעד" ומהתנגדות האוהדים לצירוף מוסלמים. "ראוי לכל גינוי, הגזענות היא שפגעה בעם היהודי פגיעה אנושה", כתב ליו"ר ההתאחדות לוזון. בנו של טדי קולק: לשנות את שם המגרש "אצטדיון טדי לסובלנות"

  נשיא המדינה לא שותק אל מול הגזענות בכדורגל הישראלי: הנשיא שמעון פרס שיגר היום (ג') איגרת חריפה ליו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, בעקבות השלטים הגזעניים שהניפו אוהדי בית"ר ירושלים והתנגדותם הנחרצת לצירוף שני שחקנים מוסלמים לקבוצה. "נוכח גילויי הגזענות האחרונים וערב המשחק בין בית"ר ירושלים למכבי אום אל-פחם, אני מבקש לפנות באמצעותך בקריאה לקהל אוהדי הכדורגל כולם להימנע מכל ביטוי וגילוי של גזענות על המגרש ומחוצה לו", כתב פרס ללוזון, לפני משחק גביע המדינה באצטדיון טדי בירושלים.

   

  לדברי פרס, "האירועים האחרונים במשחקה של בית"ר ירושלים ראויים לכל גינוי. הגזענות היא זו שפגעה בעם היהודי פגיעה אנושה יותר מכל עם אחר בעולם. ועל כל הרשויות לגדוע אותם באיבם. אני בטוח שעמנו כולו מזועזע מהתופעה הזו ולעולם לא ישלים איתה. הספורט מתקבל בימינו כהכרזה אוניברסלית נגד גזענות. אין להעלות על הדעת שההפך יקרה בישראל. אני בטוח שעמידתך הנחושה עד עתה תוביל את המאבק נגד תופעות אלה".

  אצטדיון טדי השבוע. "כיוונים קיצוניים" (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
  אצטדיון טדי השבוע. "כיוונים קיצוניים"(צילום: חיים צח)
   

   

  בינתיים, בנו של טדי קולק, עמוס קולק (65), הציע בשיחה עם ynet לשנות את שם המגרש שגילויי הגזענות והשנאה של קהל האוהדים בו שוברים שיאים כל פעם מחדש ל"אצטדיון טדי לסובלנות, שוויון וספורט". במחזור האחרון הגדילו האוהדים לעשות, ונופפו בכרזת ענק בגנות השילוב של שחקנים מוסלמים בבית"ר ירושלים. תחת הכותרת "בית"ר טהורה לעד", הצהירו האוהדים על התנגדותם למהלך.

   

  ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט כתב בעקבות המקרים כי לא יופיע עוד למשחקים. לעומתו, ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם שר החוץ אביגדור ליברמן - אוהד הקבוצה - טרם הגיבו.

   

  בנו של ראש עיריית ירושלים לשעבר שעל שמו נקרא אצטדיון טדי, הסתייג מהמסר של האוהדים: "ההתנהגות של האוהדים מביישת את שם האצטדיון. הרבה אוהדים בבית"ר ירושלים עושים לאצטדיון שם רע". הוא הבהיר כי הוא מתנגד לגזענות וכי ביטוייה חוטאים לכוונותיו של אביו, שאת הכסף לבניית האצטדיון גייס במאמצים רבים מתורמת אנגלייה. זו הסכימה להעניק את הסכום רק אם האצטדיון ייקרא על שם טדי קולק. "אני חושב שהשם של אבא צריך להתנוסס בגדול, אבל אפשר להוסיף מתחת לשם טדי עוד מספר מילים - שייקרא אצטדיון טדי לסובלנות, שוויון וספורט. אבא שלי היה בעד השוואת רמת המחיה של הערבים לרמת החיים של היהודים, שיהיה שוויון".

   

  עוד העיד על עצמו: "אף פעם לא הייתי אוהד גדול של בית"ר ירושלים כי תמיד היה שם אלמנט של אלימות, זה כל הזמן גולש לכיוונים קיצוניים. לחלק מאוהדי בית"ר ירושלים יש נטייה להתפרע, לקלל ולזרוק אבנים. זה חלק מהנורמה וזה לשיטתם הופך אותם ל'אכבאר גבר', אבל זו תופעה שחייבים להילחם בה".

   

  את ההצעה לקיים משחק בלי קהל - שבסופו של דבר בית"ר חזרה בה ממנה - קיבל קולק בברכה: "אולי אם היה משחק בלי קהל, הקהל היה מבין שהוא לא יכול להתפרע ולהניף כאלה שלטים. צריך להעניש את האנשים שעושים את זה. צריכים להיות מספיק שוטרים שיוכלו לאתר את האנשים שיוצרים את זה ויוגשו נגדם תביעות, לא רק בגלל אבא שלי אלא גם בגלל שזו בירת ישראל".

   

  קולק הוסיף: "אני חושב שכל המידות במדינה השתנו. גם בממשלת ישראל יושבים עבריינים או חשודים, וכמעט אין יוצא מהכלל חוץ משמעון פרס. אני חושב שזה מעיד על ירידה גדולה במוסר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח
  הכרזה שהניפו האוהדים
  צילום: חיים צח
  שמעון פרס
  צילום: רויטרס
  קולק הבן. "לא אוהד גדול"
  צילום: אסנת שלו-קולק
  הלווייתו של קולק בירושלים, 2007
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים