שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פסטיבל למחזאות מקורית: משואה ועד צבא

  פסטיבל "צו קריאה" שיעלה על במת תיאטרון "צוותא", יציג שישה מחזות מקוריים בנושאים שונים המותחים ביקורת על מושא כתיבתם. לזוכה יוענקו 10 אלף שקלים לפיתוח

  שישה מחזות ייחשפו השנה במסגרת "צו קריאה", פסטיבל למחזאות ישראלית מקורית חדשה. הפסטיבל, שייפתח ב-14 בפברואר ב"צוותא" בתל אביב, נערך זו השנה השמינית והפך עם השנים לחממת גידול למחזאים ולמחזות. מבין 60 המחזות שהוגשו להנהלת הפסטיבל ישתתפו שישה בתחרות על מענק פיתוח בשווי של 10,000 שקלים. ההפקה הבימתית המלאה, תוזמן להציג על במת צוותא.

   

  במסגרת הפסטיבל יוצגו המחזות כקריאה מבוימת ללא תפאורה או תלבושות והשנה מצטרפים למשתתפים בו לצד שחקנים בראשית דרכם גם וותיקים בהם משה איבגי, אלון דאהן, נורמן עיסא, הילה פלדמן ועודד מנסטר.

   

  "מקום בלב". מיכל אהרוני (צילום: יותם קציר) (צילום: יותם קציר)
  "מקום בלב". מיכל אהרוני(צילום: יותם קציר)

   

  המחזות שנבחרו לקחת חלק בתחרות השנה, נעים בין סוגות ונושאים שונים. דרמות משפחתיות, שואה, פוליטיקה ואבסורד, צבא וחברה ולא מעט ביקורת מרומזת או ישירה. אחד מהם הוא "מקום בלב" מאת מיכל אהרוני, שמלווה שר ביטחון הנזקק בדחיפות להשתלת לב. השר, שהצביע בעד חוק האוסר על יהודים לקבל תרומת איברים ממי שאינם יהודים, נאלץ לבחור אם להפר את החוק ואת צו מצפונו, או למות כשהלב הזמין היחיד הוא של פועל פלסטיני. את הקריאה יביים שמעון מימרן.

   

  מחזה פוליטי חברתי נוסף הוא "אחים" מאת שי שבתאי. עלילת המחזה מתרחשת בתוך פלוגת חי"ר בצה"ל ועוסקת בנורמות של התעללות בחיילים ובנקמה. את הקריאה תביים נועה שכטר. גם מלחמת המינים, פמיניזם ושובינזם בא לידי ביטוי בפסטיבל השנה. "הוראות הפעלה" מאת שירלי בייטל נתיב, מתרחש בעולם של גברים בלבד אליו מגיע בהפתעה מוצר חדש בשם "אשה". את הקריאה יביים דניס שמע.

   

  בין רצף המחזות המקוריים ישנו גם עיבוד שכתב גיא רוזן לספר "פיפל", מאת

   ק.טצניק. המחזה מתרחש במחנה ההשמדה אושוויץ ועוקב אחרי תהומות הנפש של הדמויות מול אש הכבשנים ועשן המשרפות. במרכז העלילה נער בן 11 שנאבק על כל צל תקווה ושבריר אנושיות. את קריאת המחזה, "חלקת אדם", יביים עמיחי אלהרר.

   

  שני מחזות נוספים שייחשפו בפסטיבל הם: "הלילה האחרון ברפת" מאת נועה כורם שמלווה את תהליך הפרידה מילדות, מבית ומאם רגע לפני שתעבור לבית אבות ותשקע בעולם של דמיונות; "היומיומולדת" מאת איתמר נצר שבוחן רגעי שיא ושפל בחיי גיבוריו סביב ימי ההולדת שלהם.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נורית אספיס
  שי שבתאי. בקרוב בצוותא
  צילום: נורית אספיס
  לאתר ההטבות
  מומלצים