שתף קטע נבחר

האו"ם: לא ידוע לנו על פיצוץ באיראן

הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם הגיבה לדיווחים על פיצוץ מסתורי במתקן גרעיני באיראן. "אנחנו מבינים שאיראן הכחישה שהייתה תקרית בפורדו. זה מתיישב עם התצפיות שלנו", כתב הדובר

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א) סבורה שלא היה פיצוץ במתקן הגרעיני הרגיש באיראן. דובר הסוכנות אמר הערב (יום ג') כי הכחשתה של איראן את הפיצוץ במתקן העשרת האורניום פורדו עולה בקנה אחד עם מה שידוע לארגון.

 

איראן הכחישה אתמול מכל וכל את הדיווחים בכלי תקשורת אמריקני ובריטי אודות פיצוץ מסתורי שפגע במתקן ההעשרה התת-קרקעי פורדו שליד העיר קום. הפיצוץ דווח לראשונה באתר האמריקני WND , אתר נאו-שמרני שאינו נחשב לאמין במיוחד. את הדיווח סיפק "רזא חלילי", עריק מהממסד האיראני לפי מקור בכוחות הביטחון השומרים על פורדו.

 

בעקבות הפרסום דיווח אתמול ה"טיימס" הלונדוני מפי "גורמי מודיעין ישראלים" עלומי שם, שטענו כי אכן היה פיצוץ במתקן. עם זאת, הבית הלבן מסר כי אינו מאמין שאמנם התרחש פיצוץ. "אין לנו מידע לאשר את הטענות בדיווח ואיננו מאמינים שהדיווח אמין", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני. "אנחנו לא מאמינים שמדובר בדיווחים מהימנים".

 

יו"ר ועדת החוץ והביטחון באיראן, עלא א-דין בורוג'רדי, הכחיש ביום ראשון את הטענה בדבר הפיצוץ. לדבריו, מדובר בתעמולה תוצרת המערב שקשורה לתזמון המשא ומתן בנושא הגרעין. גם סגן יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן, סיד שמס א-דין ברברודי, הכחיש גם הוא את הדיווח.

 

גיל טודור, דובר הסוכנות לאנגריה אטומית, כתב בתגובה לדיווחים: "אנחנו מבינים שאיראן הכחישה שהייתה תקרית בפורדו. זה מתיישב עם התצפיות שלנו".

 

האתר האמריקני WND, שפרסם את הידיעה על הפיצוץ, הוא אתר ניאו-שמרני שאינו נחשב לאמין במיוחד. התקשורת האמריקנית הממוסדת לא פרסמה ידיעות בעקבות הדיווח, שגם כותרתו הייתה בסימן שאלה. בשיח בין כתבים אמריקנים לענייני ביטחון בטוויטר הם הזהירו זה את זה מפני הידיעה הלא בדוקה הזו.

 

הדבר לא מנע מאותו אתר להוסיף דיווח היום שבו פרטים נוספים על הפיצוץ כביכול. על פי האתר, שהסתמך על אותו מקור שדיווח לראשונה על הפיצוץ, מצלמות במעגל סגור שהותקנו על ידי המשטר האיראני כדי לפקח על הפעילות במתחם סיפקו פרטים

נוספים על לוח הזמנים ביום הפיצוץ, 21 בינואר. ב-11:36 אירעו במקביל חמישה פיצוצים באולם הצנטריפוגות, שני פיצוצים במתחם הסגור של עתודות האורניום ופיצוץ משנה שהרעיד את המסדרון המרכזי, סמוך ליציאה.

 

בספטמבר השנה נודע כי חודש אחד לפני כן, באוגוסט, אירע פיצוץ שהסב נזק לקווי המתח הגבוה שמספקים את החשמל למתקן הגרעין בפורדו. ראש סוכנות הגרעין של איראן, פריידון עבאסי, הודה בכך במהלך ישיבה בווינה. הוא האשים אז כי "ייתכן שטרוריסטים וחבלנים חדרו לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית". אולם הפעם הכחישה איראן את הדיווח, אף כי התמהמה מעט לעשות כן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תצלום אווירי של המתקן בפורדו
צילום: AFP
מומלצים