שתף קטע נבחר

לראשונה: דרום-קוריאה שיגרה לוויין לחלל משטחה

בצל המתיחות בחצי האי הקוריאני: רגע של גאווה לאומית לסיאול ששיגרה לראשונה בהצלחה לוויין לחלל, שבועות אחדים אחרי שהאויבת הגדולה שלה צפון-קוריאה רשמה הישג דומה

דרום-קוריאה הודיעה הבוקר (יום ד') כי שיגרה בהצלחה לוויין לחלל, ובפעם הראשונה היא עשתה זאת משטחה שלה. מדובר ברגע של גאווה עבור סיאול, שהאויבת המרה שלה צפון-קוריאה רשמה הישג דומה שהפתיע את העולם רק לפני כמה שבועות.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

לפי דרום-קוריאה, הטיל שנשא את הלוויין נורה מכן שיגור בכפר גוהאונג שבדרום-מערב המדינה. דקות אחדות לאחר מכן דיווחו אנשי הפרויקט לצופים המריעים כי הטיל נשא בהצלחה לוויין מעקב לחלל. לפי שעה לא נמסר אם הלוויין פועל כמתוכנן.

 

השיגור בא לאחר שנים שבהן עשתה דרום-קוריאה, הכלכלה הרביעית בגודלה באסיה, מאמצים לקדם את תוכנית החלל שלה ולבסס את מעמדה כמעצמה טכנולוגית. הלוויין ששיגרה לעומת זאת צפון-קוריאה לחלל עורר דאגה בינלאומית מפני האפשרות שהיא הולכת וקרבה ליכולת לפתח טיל גרעיני שיכול לפגוע בשטח ארצות הברית.

 

שיגור הטיל הצפון-קוריאני הלילה (צילום: AP) (צילום: AP)
שיגור הטיל הצפון-קוריאני הלילה(צילום: AP)

 

השיגור המוצלח של דרום-קוריאה בא בשעה של מתיחות גוברת בחצי האי הקוריאני, בשל איומיה של צפון-קוריאה לערוך ניסוי גרעיני שלישי. פיונגיאנג זועמת על סבב חדש של סנקציות קשות שהטילה עליה מועצת הביטחון של האו"ם בעקבות השיגור שביצעה ב-12 בדצמבר, והאשימה את אויבותיה בצביעות ובנקיטת מוסר כפול בכל הנוגע לתוכנית החלל של שתי הקוריאות. וושינגטון וסיאול טענו כי השיגור הצפון-קוריאני הוא ניסיון סמוי לקדם את תוכנית הטילים הבליסטיים האסורה של צפון-קוריאה.

 

שתי הקוריאות רואות בקידום תוכנית חלל גורם משמעותי להוכחת עוצמתן המדעית ולחיזוק גאוותן הלאומית, ושתיהן נחלו גם כישלונות גדולים בדרך להצלחה. דרום-קוריאה ניסתה ללא הצלחה לשגר לוויינים ב-2009 וב-2010, וניסיונות שהיו אמורים להיערך לאחר מכן בוטלו

ברגע האחרון.

 

הלוויין ששיגרה סיאול היום נועד לנתח מידע הקשור במזג אוויר, למדוד קרינה בחלל, למדוד מרחקים על הקרקע ולבחון עד כמה פועלים ביעילות רכיבים מתוצרת דרום-קוריאה שהותקנו בלוויין הפועל בחלל. בכירים דרום-קוריאנים אמרו שהלוויין יסייע להם לפתח לוויינים מתוחכמים יותר בעתיד. מומחים אמריקנים, אגב, אמרו כי הלוויין הצפון-קוריאני ששוגר בחודש שעבר כנראה אינו מתפקד בחלל, אף שפיונגיאנג עצמה טענה כי הוא פועל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התשובה לשיגור הצפון-קוריאני
צילום: רויטרס
מומלצים