שתף קטע נבחר

צילום: AP

גורמים רשמיים ל-AP: הותקף משלוח טילי SA-17

סוכנות הידיעות מצטטת גורמי ביטחון במזרח התיכון ובארה"ב שאישרו כי ישראל תקפה שיירה בשטח סוריה, סמוך לגבול לבנון. לפי אותם מקורות, ייתכן שזה משלוח טילי נ"מ מדגם SA-17 שהיו משנים את "כללי המשחק". גורם לבנוני: את התקיפה ביצע כלי טיס לא מאויש. הבית הלבן: אין תגובה, תשאלו את ישראל

אישור מגורמי ביטחון במזרח התיכון ובארה"ב ל"תקיפה הישראלית " בשטח סוריה: מספר גורמי ביטחון רשמיים מאשרים שישראל אכן תקפה הלילה (יום ד') שיירת משאיות בתוך שטח סוריה, סמוך לגבול בין סוריה ללבנון. כך מדווחת סוכנות AP בביירות. לפי מספר דיווחים זרים, ככל הנראה מדובר במשלוח נשק לחיזבאללה, הכולל טילי נ"מ מדגם SA-17 מתוצרת רוסיה, שעשוי היה לשנות את "כללי המשחק" במאזן האסטרטגי מול חיזבאללה. לדברי אותם מקורות, ישראל נערכה בימים האחרונים לתקיפת משלוח הנשק מסוריה ללבנון.  

 

טילי SA-17. מערכת ניידת וקשה לאיתור ()
טילי SA-17. מערכת ניידת וקשה לאיתור

 

ה-SA-17 הוא בעל יכולת לפגוע במטוסי קרב, כולל במטוסים מנמיכי טוס. יתרונה העיקרי של המערכת הוא הניידות שלה, שמעניקה לה יכולת תפעול עצמאית, והופכת אותה לקשה לאיתור ומאפשרת לה להפתיע מטוסים הנמצאים בטווח הפעולה שלה. עובדה זו מעניקה למערכת יתרון ותסכן את מטוסי חיל האוויר, אם יצטרכו לפעול בלבנון נגד מערך הרקטות של חיזבאללה.

 

גורם ביטחון בכיר לשעבר בלבנון אמר במקביל בראיון ל"וושינגטון פוסט" כי בתקיפה היה מעורב כלי טיס בלתי מאויש של חיל האוויר הישראלי, שירה טיל שפגע במשאית באזור הגבול בין לבנון לסוריה. לדבריו, הפעולה נעשתה בצד הסורי

של הגבול, ואיש לא נפגע בה. לפי העיתון, מדובר בגורם שמקורב להנהגה הביטחונית בלבנון, והפרטים על התקיפה נמסרו לו מגורם רם דרג.

 

הוא הוסיף כי המשאית נשאה כלי נשק שונים, אך לא ברור עדיין סוגם. כמו כן, לא נמסר למי הייתה שייכת המשאית - לצבא הסורי או למורדים הסורים. המורדים מצדם כבר הפנו לכיוון המשטר הסורי. גורם מטעמם מסר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי בתקיפה האווירית נפגעו משאיות של משטר אסד שהובילו "כלי נשק מתוחכמים" לחיזבאללה.

 

לצד זאת, גם אתר החדשות הירדני "חברני" דיווח כי לירדן נודע על התקיפה הישראלית בגבול שבין סוריה ללבנון זמן קצר אחרי שהתרחשה. בדיווח צוין כי מנגנוני הביטחון קיבלו התרעה מיידית לגבי האירוע שבמסגרתו הותקפה שיירת נשק, ובנוסף נטען כי בשעות הבוקר כוחות הביטחון השונים העלו כוננות לצורך זהירות. לדיווח אין אישור משום גורם.

 

 

מוקדם יותר היום, מסרו גורמי ביטחון לסוכנות הידיעות AFP כי שיירת הנשק שהותקפה עשתה את דרכה מסוריה לכיוון גבול לבנון. המקורות לא ציינו את המיקום המדויק של התקיפה. במקביל, דיווחה סוכנות הידיעות "רויטרס" מפי דיפלומט מערבי ומקור ביטחוני כי חיל האוויר תקף במהלך הלילה מטרה בגבול סוריה-לבנון. בתגובה ראשונה של הממשל האמריקני, אמר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני: "אין לי שום תגובה על הדיווח. אני מפנה אתכם לממשלת ישראל לגבי פעולה שהם נקטו או לא". גם דוברת מחלקת המדינה ויקטוריה נולנד סירבה לומר דבר בנושא: "אין לי שום תגובה". אחר כך הוסיפה:: "מבלי להיכנס לנושאים מודיעיניים, אנחנו מודאגים מיחסי המשטר הסורי עם איראן ועם חיזבאללה". 

  

ישראל לא מעוניינת בעימות עם חיזבאללה 

אם נכונה הטענה שהתקיפה הישראלית נעשתה על אדמת סוריה, אפשר להניח שבעניין זה שיחקו תפקיד הכאוס ששורר במדינה והרצון לרמוז למשטר אסד שישראל לא תסכים להעברות נשק לחיזבאללה. סביר להניח שסוריה כיום לא מעוניינת בעימות עם ישראל, מחשש שיפיל סופית את המשטר. לגבי תקיפה בלבנון, זו הייתה מעלה את ההסתברות לעימות עם חיזבאללה, שבו ישראל לא מעוניינת. במקרה שיועבר נשק ויימצא כבר על אדמת לבנון, הרי שכאילו כבר נעשה המעשה.

 

"ישראל תקפה בסוריה" - הדיווחים ב-ynet:

דני יתום: "אם תקפנו, סימן שנֶחְצָה קו אדום"

גורם לבנוני: המטרה אינה שיירת נשק

אפקט סוריה: זינוק של פי 3 בביקוש לערכות מגן

"ישראל תקפה שיירת נשק בשטח סוריה"

 

לדעת פרשנים, למשטר בסוריה יש עניין ברור להעביר כעת מערכות נשק חדישות המכונות "שוברות שוויון" לידי חיזבאללה. ראשית, כדי לגמול לו על הסיוע בלוחמים ובייעוץ שחיזבאללה מעניק למשטר אסד במלחמתו במורדים. שנית, כדי למנוע אפשרות שמערכות נשק חדישות אלו יפלו לידי המורדים ויסכנו את שרידי המשטר הסורי אם יקימו לעצמם מובלעת מוגנת.

 

לחיזבאללה יש עניין לקבל את טילי הסקאד D ארוכי הטווח שפיתחה סוריה. חיזבאללה יכול להציבם הרחק בצפון בקעת הלבנון. הם מניחים שהדבר יקשה מאוד על חיל האוויר להגיע אליהם במהירות ובהפתעה ולהשמידם. הטווח מעניק לטילים אלה את היכולת לאיים על כל העורף האזרחי והביטחוני של ישראל, ובה בעת להיות יותר מוגנים מפני תקיפה אווירית של ישראל.

 

גיחות מעל לבנון ופריסת כיפת ברזל

סוכנות הידיעות הלבנונית דיווחה כי אתמול בשעה 16:30 חדרו ארבעה מטוסי קרב ישראליים למרחב האווירי של לבנון, וטסו מעל העיירה רמיש. לפי הדיווח בסוכנות הלבנונית, הם טסו מעל אזורים שונים, ועזבו את שטח לבנון ב-21:05. בנוסף, דיווחה "רויטרס" כי מטוסי חיל האוויר ביצעו הבוקר בשעה 7:55 גיחה שלישית לתחום לבנון - פעילות מוגברת באופן יחסי, כהגדרתה. בצה"ל סירבו להתייחס לדיווחים.

 

 

אתמול פורסם באתר האמריקני "וורלד טריביון" כי בימים האחרונים ניהל המודיעין הישראלי מעקב אחר משלוחים מאזור לטקיה שבסוריה ללבנון. לפי החשד, המשלוחים נועדו למעוזי חיזבאללה בבקעת הלבנון, וכללו "נשק אסטרטגי". הסורים, כך דווח, העבירו את אותם משלוחים במהלך הלילה במשאיות אזרחיות ולא בכלי רכב צבאיים.

 

בימים האחרונים התרבו הדיווחים על המתיחות בצפון. על-רקע הדיווחים נפרסו בשבוע החולף שתי סוללות של מערכת כיפת ברזל בשני מוקדים בצפון, אחת באזור הקריות והשנייה בגליל העליון. בצה"ל אומרים שמדובר בחלק מתהליך הקליטה המבצעית של המערכת להגנה מפני רקטות.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף יצחק בן חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות או"ם באזור הגבול, היום
צילום: אביהו שפירא
גבול ישראל-לבנון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים