שתף קטע נבחר

ראש העיר ר"ג בר מואשם: קיבל שוחד ב-2 מיליון

בכתב האישום, שהוגש נגד צבי בר מיוחסות לו מלבד לקיחת השוחד גם עבירות מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. בר דוחה את האישומים נגדו: כתב האישום אינו חוקי, אלחם על חפותי

הפרקליטות הגישה היום (ה') כתב אישום נגד ראש העיר רמת גן, צבי בר, באשמת קבלת שוחד. כבר באפריל 2011 הוחלט על הגשת האישום בכפוף לשימוע, וכעת התגבשה ההחלטה הסופית ומיוחסות לו עבירות של לקיחת שוחד בסך 1.9 מיליון שקל בתמורה לקידום מיזמי נדל"ן בעיר, וכן מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט. כמו כן, מבקשת המדינה לחלט רכוש בשווי של 2.3 מיליון שקלים מנכסיו של ראש עיריית רמת גן. יחד איתו יעמדו לדין עוד שלושה אנשי עסקים: שאול לגזיאל וחיים לוי באשמת הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט ודוד לוי במתן שוחד. את לוי מייצגים עורכי הדין רונן רוזנבלום ונתי שמחוני. בר שאותו מייצג עו"ד נבות תל צור, מכחיש את המיוחס לו.

 

עוד בחדשות ynet:

 

האישום ראשון מייחס לבר לקיחת שוחד בסך 224,125 דולר וטובות הנאה נוספות משני יזמים, בתמורה לקידום פרויקט "בית ליר אור", המצוי בשטחה התכנוני של רמת גן. השוחד ניתן באמצעות החזר הלוואה שלקח בר מבנק בלונדון על ידי בעלי עניין כמו לגזיאל. הכספים הולבנו באמצעות העברת מזומן לחברות בחו"ל - ומשם לחשבון ההלוואה של בר בלונדון. בתמורה, קידם בר את מכירת הפרויקט באופן שהיטיב עם לגזיאל.

 

אישום שני מתייחס לחברת מגדל התמרים שביקשה לקדם פרויקט נדל"ן ברמת גן. לגזיאל החזיק באותה העת אחוזים בחברה, ובר מצדו הערים קשיים באמצעות אנשי העירייה על קופת החולים, שהחזיקה מחסנים במקום עליו תכננה חברת "מגדלי התמרים" לבנות את הפרויקט. לאחר מכן, אישרה עיריית רמת גן את העלאת מספר הדירות בפרויקט מ-49 ל-96 ולאחר מכן ל-156 יחידות דיור. היזם העביר לבנו של בר מניות בחברה ואף מינה אותו למנהל בחברה ללא תמורה. כמו כן, פעל בר בניגוד עניינים עקב היותו שותף בחברה אחרת עם אותו יזם בעת שפעל לקידום הפרויקט.

 

 (צילום: צביקה טישלר, שאול גולן "ידיעות אחרונות" ) (צילום: צביקה טישלר, שאול גולן
(צילום: צביקה טישלר, שאול גולן "ידיעות אחרונות" )

 

בר מחוץ לביתו, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בר מחוץ לביתו, היום(צילום: מוטי קמחי)

 

הבית של צבי בר. המדינה מבקשת לחלט 2.3 מיליון שקל מנכסיו (צילום: תומי הרפז) (צילום: תומי הרפז)
הבית של צבי בר. המדינה מבקשת לחלט 2.3 מיליון שקל מנכסיו(צילום: תומי הרפז)

 

האישום השלישי מייחס לבר לקיחת שוחד בסך 100 אלף דולר מבעל עניין בפרויקט חילופי שטחים בעיר רמת גן בין הר נפוליאון לשכונת השקמה. השוחד הוסווה כהלוואה לתקופה של שנה, אך בר לא החזיר אותה והוא אף לא נדרש לכך. כמו כן, פעל בר בניגוד עניינים במסגרת תפקידיו השונים עקב קשריו החברתיים והכלכליים עם בעל העניין. בנוסף, מואשם בר בשיבוש מהלכי משפט במסגרת אישום זה.

 

האישום הרביעי מייחס לבר לקיחת שוחד בסך 465 אלף שקל וטובות הנאה נוספות מבעל עניין בפרויקט הילקרסט. זאת בתמורה לקידום הפרויקט והגדלה משמעותית בזכויות הבנייה בפרויקט. אישום חמישי כולל עבירות מס הכנסה על סכומי השוחד, אשר לקח בר ולא דיווח לרשויות המס.

 

החקירה נגד בר התנהלה באופן סמוי במשך שנים על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה. הפרשה החלה בשנת 2008, אז חקרה המשטרה חשד שבר בן ה-78 קיבל שוחד מקבלנים בתמורה לקידום ענייניהם בעיר. בר דחה אז את ההאשמות נגדו וטען כי גורמים באופוזיציה מנסים לחבל בעבודתו. "במהלך כהונתי התבצעו מאות פרויקטים ברמת גן וכמעט בכולם ניסתה האופוזיציה להשחיר את שמי מתוך קנאה", טען אז בר. "גורמים אלה הצליחו להוביל לכמה חקירות משטרה, שהעלו חרס".

 

בפרקליטות הודיעו בשנת 2011 לבר כי בכוונתם להגיש נגדו כתב אישום בעבירות של לקיחת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, זיוף, שיבוש מהלכי משפט ועבירות מס הכנסה בין השנים 2000-2006. בפרקליטות חשדו כי בר, שמכהן כראש העיר משנת 1989, לקח את השוחד מחמישה יזמי נדל"ן בעיר רמת-גן ובמחוז תל-אביב, ובמסגרת ארבע פרשיות שוחד שונות. במשרד המשפטים ציינו כי ההודעה על כתב האישום הצפוי באה לאחר חקירה מקיפה של היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה, במסגרתה נחקרו עשרות רבות של עדים ומעורבים, ונתפס חומר ראיות רב בארץ ובחו"ל.

 

עורכי דינו של צבי בר, נבות תל-צור וירון ליפשס, מסרו בתגובה להגשת כתב האישום: ראש העיר דוחה בתוקף את האישומים המיוחסים לו. בר פעל אך ורק לקידום ענייני העיר רמת גן וטובת תושביה, וזאת הסיבה בגינה הוא נהנה מאמון גורף של תושבי העיר בכל אחת מחמש מערכות הבחירות האחרונות.

 

כתב האישום הוגש לבית המשפט 72 שעות בלבד לאחר שראש העיר זומן להשלמת חקירה, ומבלי שהפרקליטות השלימה את הליכי השימוע בעניינו. הוא הוגש בניגוד להוראות החוק, באשר להליכים הדרושים בקשר להגשת כתב אישום נגד ראש עיר מכהן. במידה וכתב האישום לא יבוטל ייאבק צבי בר על חפותו בל האמצעים העומדים לרשותו".

 

חבר הכנסת היוצא, כרמל שאמה-הכהן, ששוקל להתמודד לראשות העירייה כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "גם מבחינתי כמי שהוכפש ונרדף על ידי בר ומקורביו במשך שנים, זהו יום עצוב לעיר רמת גן. אין בי שמץ של שמחה לאיד על אף שנשאתי את דגל המאבק בשחיתות בתפקידי הקודם כיו"ר האופוזיציה בעיריית רמת גן. אני מאחל לו להוכיח את חפותו אך כמי שחיבר את הדוח שהוביל לחקירה, אני אופתע מאד אם הוא יצליח". 

 

עו"ד רועי ברזילי, חבר האופוזיציה במועצת העיר רמת גן, חיזק את ידי

הפרקליטות וקרא לצבי ללכת הביתה באופן מיידי. "הידיעה על הגשת כתב האישום לא מפתיעה אותי", טען. "לאור האישום החמור אני קורא לראש העיר להודיע על סיום תפקידו ללא דיחוי. אני מחזק את ידי הפרקליטות על מלחמתה העיקשת בגילויי השחיתות במערכת הציבורית".

 

חבר מועצת העיר ד"ר אבי ליליאן אמר בתגובה: "לצערנו, הפרקליטות גררה רגליים. אנו שמחים שהבג"ץ שהגשנו ודרשנו בו שבר יתפטר מתפקידו העיר את הפרקליטות. אנו מצפים שהבג"ץ יאלץ את בר להתפטר מתפקידו כראש עיר".

 

חבר מועצת העיר ישראל זינגר אמר בתגובה: "יש שופטים בישראל והם יקבעו אם ההאשמות החמורות אכן נכונות. רמת גן זקוקה לשינוי והתחדשות, ללא קשר למשפטו של בר וזכאית לראש עיר שישים אותה במרכז ויפעל בשקיפות מלאה. אני משוכנע שבאוקטובר הקרוב הבוחרים הרמת-גנים יאמרו את דבריהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבי בר. הכחיש
צילום: מוטי קמחי
"יום עצוב לרמת גן". כרמל שאמה-הכהן
צילום: ירון ברנר
עו"ד רונן רוזנבלום
צילום: גיל יוחנן
עו"ד נבות תל צור
צילום: ירון ברנר
ד"ר אבי ליליאן
מומלצים