שתף קטע נבחר

גרמניה חידשה חקירת טבח נאצי במלחה"ע ה-2

642 אזרחים נרצחו בידי אנשי SS בכפר אורדור סור-גלן שבמרכז צרפת ב-1944. משפט שאמר לכאורה קצין SS זוטר לחבריו ליחידה בדרכם לרצח הביא את התובע בגרמניה לחדש את החקירה - "היום, דם צריך להישפך"

69 שנים לאחר שהתרחש, גרמניה פותחת בחקירה של הטבח בכפר הצרפתי אורדור סור-גלן שביצעו אנשי אס.אס. במלחמת העולם השנייה, שבו נרצחו 642 אזרחים. הגרמנים החליטו על החקירה המחודשת לאור ראיות שהתגלו בארכיון בתי המשפט ובארכיון השטאזי, המשטרה החשאית של מזרח גרמניה, נגד שישה חיילים שהיו אז בני 18 ו-19 ועדיין חיים.

 

חוקרים גרמנים מסיירים ברחובות הכפר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חוקרים גרמנים מסיירים ברחובות הכפר(צילום: AFP)

 

חוקרים גרמנים ביקרו בשבוע שעבר בכפר הנטוש שבמרכז צרפת, ויגבו עדויות מניצולים. ה-BBC דיווח כי התובע הכללי הגרמני אמר כי הוא מקווה להליך משפטי מחודש אך מדגיש כי הזמן דוחק, מאחר שהחשודים בשנות ה-80 המאוחרות לחייהם. "דר שפיגל" באנגלית כינה את החקירה "מרוץ נגד הזמן".

 

כ-60 חיילים הועמדו לדין בגין הטבח כבר בשנות ה-50. 20 מהם הורשעו אך כולם שוחררו. מזרח גרמניה סירבה אז להסגיר את החשודים.

 

ב-10 ביוני 1944 הקיפו אנשי אס.אס. את הכפר הקטן במחוז לימוזין. לא ברור אם הם ביקשו לנקום את חטיפתו של קצין גרמני או ביקשו לאתר לוחמי מחתרת שהוסתרו למעשה בכפר אחר. הקורבנות, רובם נשים וילדים, הוכנסו לתוך כנסייה. רימוני יד הושלכו לתוכה והיא הועלתה באש. הגברים נכלאו באסם. הם נורו ברגליהם במכונות ירייה ואז שפכו עליהם הגרמנים נפט והציתו אותם.

 

ניצול הטבח, רובר הברה, אמר ל-BBC כי הוא מברך על חידוש החקירה: "הרבה אנשים שנוגעים בדבר הם עכשיו זקנים כמוני, וייתכן מאוד שאיבדו את זיכרונם. למרות זאת, טוב שגרמניה לוקחת אחריות על אורדור ועדיין דואגת לכך".

 

אתר כתב העת "דר שפיגל" באנגלית דיווח כי בבסיס החקירה עומד משפט שלכאורה אמר מי שהיה אז קצין זוטר ביחידת האס.אס. "רייך" שהוצבה בצרפת. "היום, דם צריך להישפך", אמר לכאורה היינץ בארת, שעות ספורות לפני הטבח, בזמן ש-150 חיילים מיחידתו היו בדרכם לכפר.

 

"כתובע מדינה, אחד הדברים שעליי להוכיח הוא שהאחראים ידעו על הרצח", אמר לאתר אנדראס ברנדל, ראש היחידה המרכזית לחקר פשעי הנאצים, בדורתמונד. "משמעות ההצהרה של בארת היא שאנשי היחידה ידעו מה הולך להתרחש באותו יום. זה היה אחד הגורמים המרכזיים שהביאו אותי לחדש את החקירה".

 

בארת נשפט במזרח גרמניה ב-1983. נגזר עליו מאסר עולם אולם הוא שוחרר ב-1997 בשל בריאות לקויה ומת עשר שנים לאחר מכן. בספר שמתאר את המשפט ופורסם ב-2010 מוזכרת הצהרתו של בארת. הספר הוביל את התובע ברנדל למסמכי בית המשפט והניע את התהליך שהביא לחידוש החקירה נגד החשודים שעדיין כשירים לעמוד לדין.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרידי הכפר. נשים וילדים הועלו באש בכנסייה
צילום: AFP
מומלצים