שתף קטע נבחר

מבצע חריג בגדה: 25 עצורים פלסטינים בלילה

מדיניות "כיסוח הדשא" למיגור הניסיונות של חמאס להתארגנות מחודשת בגדה הניעה את השב"כ וצה"ל לעצור הלילה בגדה 25 מבוקשים - שלושה מהם חברי פרלמנט מטעם חמאס. מנהל מרכז זכויות אדם פלסטיני: "זה מאמץ למנוע פיוס פלסטיני"

הניסיונות של ארגון חמאס לחדש את תשתיותיו בגדה המערבית אחרי מבצע עמוד ענן הניעו הלילה (יום ב') את כוחות הביטחון לערוך מבצע מעצרים נרחב נגד מבוקשים פלסטינים בשטחי יהודה ושומרון. במהלך המבצע כחלק ממה שמגדירים בשב"כ ובצה"ל כמדיניות "כיסוח הדשא" באיו"ש נעצרו 25 מבוקשים, רובם פעילי חמאס.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

שר החוץ של לבנון: "ישראל ראויה לתגובה קשה"  

לפיד מאיים: לא חושש להישאר באופוזיציה

 

מקורות פלסטינים דיווחו כי בעצורים בכירים וחברי פרלמנט של ארגון חמאס בגדה. בין היתר נעצרו בשכם תשעה בכירים בארגון, בחברון נעצרו שני חברי פרלמנט, ברמאללה נעצרו חבר פרלמנט ובכיר בארגון ובקלקיליה נעצר בכיר נוסף.

 

מרבית המעצרים הלילה בוצעו על ידי לוחמים של חטיבת כפיר. מעצר של חברי פרלמנט פלסטינים על ידי כוחות הביטחון בשטחי הגדה מתרחש מדי פעם בפעם, אלא שגל מעצרים של בכירים בחמאס ובתוכם שלושה חברי פרלמנט שנעצרים בלילה אחד - הוא מקרה שאינו מתרחש לעתים קרובות.

 

חלק גדול מהבכירים ומחברי הפרלמנט שנעצרו במהלך הלילה כבר הובאו בעבר לחקירה בישראל. מרכזי זכויות אדם פלסטיניים מיהרו לגנות את המעצרים. מנהל באחד המרכזים טען כי המעצרים נועדו לשבש את מאמצי הפיוס הפלסטיניים. האיש גם תקף במרומז את הרשות הפלסטינית ותהה מה תפקידה לנוכח ההפרות המתמשכות, לטענתו, נגד סמלים פלסטיניים. המנהל קרא לרשות לנקוט צעדים שיביאו לעצירת המעצרים.

 

בצה"ל ובשב"כ זיהו באחרונה ניסיונות מוגברים של חמאס לשקם את עצמו בתוך שטחי הגדה, על בסיס מה שמוגדר בארגון השולט בעזה כ"תנופת הניצחון על ישראל" במבצע עמוד ענן - ולבנות תשתיות אזרחיות וצבאיות מחודשות בשטחי הגדה. סדרת המעצרים הלילה נוהלה באופן מתואם על ידי אוגדת איו"ש למרות המרחק הרב שבין בתי העצורים: מהכפר יטא שבדרום הר חברון ועד לשכם שבצפון.

 

נתפס נשק מאולתר ששימש לפיגועי ירי

המעצרים בוצעו באופן חלקי ללא התנגדות אלימה מצד המבוקשים, אולם בחלק מהמקרים הושלכו אבנים לעבר הלוחמים והם השיבו בירי של אמצעים לפיזור הפגנות. בידיו של אחד העצורים סמוך לבית לחם נתפס נשק מאולתר, שלפי החשד שימש באחרונה לביצוע פיגועי ירי נגד אזרחים וכוחות צה"ל באזור גוש עציון.

 

בישראל מזהים עלייה ניכרת בפופולריות של חמאס בגדה מאז מבצע עמוד ענן, ומעריכים כי אם הבחירות היו מתקיימות בתקופה זו ברשות, חמאס היה מחליף את פתח בהנהגת

הרשות. במקביל, באופן חריג שאינו מוכר בנוף הגדה בשנים האחרונות בגלל האיבה הפוליטית של פתח לחמאס, הותר לפעילי חמאס לקיים עצרות תמיכה בארגון בערי הגדה ואף לנופף מדי יום ברחובות בדגלים הירוקים של חמאס - פעולה שאיסורה היה נאכף עד לאחרונה על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

 

על רקע העלייה בכמות הפרות הסדר בגדה בחודשיים האחרונים, העריכו קצינים בכירים בצה"ל כי השטח עדיין לא נמצא בפתחה של אינתיפאדה שלישית, אולם ישנה הערכה כי ימי האזכור הפלסטיניים בחודש מרס יוכלו להוות סימן דרך חשוב כדי לבחון אם הפלסטינים בוחרים בהתקוממות אלימה נגד ישראל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרבית המעצרים בוצעו על-ידי לוחמי חטיבת כפיר (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
מומלצים