שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  דו"ח: רק 50% מהמשפחות תורמות איברי יקיריהן

  סיכום לשנת 2012 של המרכז הלאומי להשתלות: שיא בחותמים, למעלה מ-100 אלף איש חתמו בשנה שעברה על כרטיס אדי, אבל מנגד - רק מחצית ממשפחות הנפטרים מוכנות לתרום את איברי יקיריהן. 227 השתלות איברים בוצעו בשנה החולפת

  שיעור גבוה מהישראלים עדיין מסרב לתרום איברים: מנתונים מסכמים של המרכז הלאומי להשתלות איברים, עולה כי רק 50% ממשפחות אלה שיקירם נפטר מסכימים לתרומת איברים. עם זאת חלה עלייה במספר החותמים על כרטיס אדי.

   

  תרמו איברים - הצילו חיים

    

  מהנתונים עולה כי השנה נפטרו 91 ממתינים להשתלה בהשוואה ל- 105 בשנה קודמת. שעור התמותה על רשימת הממתינים עומד על 8% בהשוואה ל- 22% במדינות אירופה.

   

  ירידה מתונה במספר פטירות הממתינים להשתלה

  במקביל, חלה השנה ירידה בהיארעות המוות המוחי ב- 16% ופוטנציאל תורמי האיברים, שהשפיעה על ירידה במספר השתלות האיברים ועליה במספר הממתינים. למרות זאת נצפתה ירידה מתונה במספר הפטירות של הממתינים להשתלה.

    

  הירידה הברוכה בהיארעות המוות המוחי בישראל, מ- 218 -219 בשנים קודמות, ל- 183 בשנת 2012 משמעותה כאמור - ירידה בפוטנציאל התורמים בישראל, מאחר שמכל תורם ניתן להנציל עד 7 איברים.

   

  הסיבות לירידה במספר היארעות מקרי המוות המוחי נמצאות עדיין בתהליך בדיקה במרכז הלאומי להשתלות. בין השאר נבדק גם הקשר לירידה המבורכת לכשעצמה של 23% שחלה במספר מקרי המוות מתאונות הדרכים בשנת 2012.

    

  כאמור, שיעור ההסכמות לתרומת איברים לאחר קביעת מוות מוחי נשאר דומה לשנה שעברה והוא עומד על כ-50%. בשנה החולפת הסכימו לתרום את איברי יקירם 57 איש, בהשוואה ל- 89 איש בשנת 2011, ו-60 איש בשנת 2010.

    

  הבשורות הטובות

  בשנת 2012 זכו בחיים חדשים 277 מושתלים. מרבית ההשתלות היו של כליה (57) כבד (39) וריאות (38). בתוך כך בוצעו 108 השתלות כליה מתורמים חיים. עוד בהשתלות: 758 איש זכו במאור עיניים, לאחר שקרניות הושתלו בהם. נכון לחודש שעבר, עדיין ממתינים להשתלת קרנית 730 איש.

    

   

  עלייה חלה במספר החותמים על כרטיס אדי: ביום הבחירות הצטרפו 32 אלף חותמים חדשים, בדוכני ההחתמה שליד הקלפיות. בסך הכל הצטרפו מעל 100 אלף איש למאגר התורמים בשנה החולפת.

    

  פרופ' ביאר אומר: "אנו פועלים בכל המישורים כדי להעלות את המודעות לתרומות איברים ולהגדיל את שיעורי ההסכמה של המשפחות לתרום את אברי יקיריהם שנפטרו המרכז הלאומי פועל בכל רבדי הציבור בכדי להשיג את המטרה".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רק 50% מהמשפחות שיקירם נפטר - מוכנים לתרום איברים
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים