שתף קטע נבחר

ח"כים: "עצירים עלומים מתאבדים, ואף אחד לא יודע על קיומם"

חברי כנסת הפנו שאילתות לשר המשפטים נאמן במליאת הכנסת. ח"כ טיבי: "פורסם שאוסטרלי בזהות בדויה התאבד בכלא בישראל". ח"כ גלאון: "איך זה מסתדר עם דמוקרטיה מתוקנת ועם שלטון חוק תקין?" שר המשפטים: "אם הטענות האלה נכונות - הדבר טעון בדיקה"

שר המשפטים יעקב נאמן סקר בפתיחת הדיון אתמול (ג') במליאת הכנסת את פעילות משרדו בממשלה האחרונה. במהלך הדיון הפנו אליו חברי הכנסת שאילתות. ח"כ אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל אמר כי "פורסם היום שאסיר בעל אזרחות אוסטרלית התאבד באחד מבתי הכלא בישראל תחת זהות אחרת. הוא נרשם תחת זהות אחרת שהיא לא זהותו המקורית. האם ידוע לך על המקרה והאם אתה מאשר את העובדה שאזרח אוסטרלי התאבד בתוך הכלא תחת זהות בדויה, ובלי לפרסם את עובדת היותו אסיר ועצור בבית כלא בישראל?"

 

לפני טיבי, הפנתה גם יו"ר מרצ זהבה גלאון שאילתה בנושא דומה: "אני רוצה לשמוע את עמדתך בקשר לעובדה שעיתונאים מתנדבים לצנזר מידע על פי בקשת השלטונות. האם זה נראה לך תקין שמשרד ראש הממשלה מזמן את ועדת העורכים כדי למנוע פרסום של פרשה שעלולה להביך את מדינת ישראל? האם בשל מה שנקרא צרכים ביטחוניים או סוגיות ביטחוניות אפשר לאשר בארץ מעצרים חשאיים?"

 

גלאון הוסיפה: "אני בזמנו חשפתי את קיומו של מתקן החקירות 1391. אני עתרתי לבג"ץ והוא קבע בצורה שאינה משתמעת לשני פנים שלא ניתן להחזיק אנשים במעצר חשאי, ושהדבר הזה לא יקרה יותר במדינת ישראל. היום אנחנו שומעים שמדינה שמתיימרת להיות דמוקרטיה מתוקנת, גם עיתונאים משתפים פעולה עם השלטון בלי הנחיית בג"ץ, שאכן יש סכנה ודאית קרובה לפגיעה בביטחון המדינה. שעצירים עלומים מתאבדים ואף אחד לא יודע על קיומם. איך זה מסתדר עם דמוקרטיה מתוקנת ועם שלטון חוק תקין?"

 

ח"כ דב חנין שאל את שר המשפטים: "האם בבתי הסוהר בישראל יש אנשים שדבר מאסרם נשמר בסוד? מה מנגנוני הבקרה המשפטיים על מאסר כזה ועל אי-פרסום כזה? מה מנגנוני הבקרה הפרלמנטריים על מאסר כזה ועל אי-פרסום כזה? ושאלה רביעית, איך תתאפשר ביקורת ציבורית על מאסרים כאלה?"

 

נאמן אמר בתגובה: "כל נושא בתי הסוהר לא נמצא במסגרת סמכויות משרד המשפטים. אני לא יודע, כדי להשיב את השאלות שלכם. הן חייבות להיות מופנות לשר לביטחון פנים, שממונה על בתי הסוהר". עם זאת הוסיף: "אין ספק, שאם הטענות האלה נכונות - הדבר טעון בדיקה".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 12/02/2013 18:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ גלאון. "איך זה מסתדר עם דמוקרטיה מתוקנת?"
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ טיבי. "פורסם שאוסטרלי התאבד בכלא"
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
השר נאמן. תפנו השאלות לשר לביטחון פנים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים