שתף קטע נבחר

"זהב טהור" בי-ם: התערוכה היקרה ביותר בעולם

400 פריטים ייחודים מזהב בני למעלה מ-2,500 שנה, ביניהם עגילים, כתרים וחפצים שונים, מחכים לכם במוזיאון ארצות המקרא בי-ם בתערוכת "זהב טהור". כל הנוצץ זהב

תערוכת "זהב טהור" שבמוזיאון ארצות המקרא בירושלים, היא התערוכה היקרה ביותר שהיתה במדינת ישראל, ושוויה נאמד במאות מיליוני דולרים.

 

 

התערוכה כוללת למעלה מ-400 פריטים ייחודים בני למעלה מ-2,500 שנה (בתערוכה מוצגים פריטים גם

מהמאה ה-14 לפנה"ס), מיוון העתיקה, מצרים, פרס ועד מסופוטמיה.

 

זהב מסמל טוהר, ולמרות היותו יקר ונדיר, הינו בר השגה. ייחודו שאף בחלוף שנים רבות זוהרו לא יפוג וימשיך לנצנץ כאילו רק אתמול יוצר. זו הסיבה שכבר משחר האנושות המתכת היתה כל כך מבוקשת. חלק מהמוצגים נעשו בצורה כה מורכבת, שמומחים בתחום לא יודעים להסביר כיצד יוצרו ובאילו אמצעים השתמשו הצורפים באותה תקופה. 

 

חית זהב עגולה. אשה ככל הנראה אפרודיטה, מאה 3 לפנה"ס (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
חית זהב עגולה. אשה ככל הנראה אפרודיטה, מאה 3 לפנה"ס(צילום: אלי מנדלבאום)

 

רק בישראל

התערוכה מכילה מאות עגילים, טבעות, כתרים ותכשיטים שונים מזהב טהור מרחבי העולם העתיק. בין האוספים המרהיבים בתערוכה, ניתן למצוא מקבץ ייחודי של סיכות רכיסה מהתרבות האטרוסקית, שעיצובן מדמה חיות שונות ואבזמי חגורות מוזהבים שעיטרו מדי לוחמים בסין העתיקה.

 

אוצרי התערוכה טוענים כי מהפריטים המרהיבים אפשר ללמוד על ערכו של הזהב בתרבויות השונות בעולם העתיק, על מנהגי הטקסים והקבורה, האמונות ועל ההשפעות בין התרבויות באותה התקופה. חוקר התערוכה הוא פרופ' ג'ון ברודמן - אחד המומחים הגדולים בעולם בתחום האומנות הקלאסית.

 

אחד הדברים המיוחדים בתערוכה, הוא שבשל שוויה הרב וסיבוכי האבטחה הנלווים, היא אינה נודדת למקומות אחרים בעולם ומוצגת אך ורק בישראל. בתום התערוכה יחזרו המוצגים למחסנים כאן בישראל, לפחות עד הפעם הבאה.

 

תערוכת הזהב תוצג עד לסוף חודש מאי 2013, לכל אורך שעות פתיחת מוזיאון ארצות המקרא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
מדליון זהב מעוטר בתבליט נשר פורש כנפיים, מאה 5-4 לפנה"ס
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים