שתף קטע נבחר

איראן מחרימה פסלוני בודהה: "פלישה תרבותית"

לא רק תרבות המערב על הכוונת. הרשות להגנה על מורשתה התרבותית של איראן הצהירה כי בכוונתה לשים קץ לקידום הבודהיזם במדינה. לוב: 4 זרים נעצרו בחשד להדפסת ספרים נוצריים

אחרי החשש האיראני מבארבי ומשפחת סימפסון מגיע האיום הבודהיסטי. הרשויות באיראן מחרימות פסלי בודהה מחנויות בטהרן כדי לשים קץ לקידום בודהיזם במדינה האסלאמית. כך דיווח היום (יום א') היומון העצמאי "ארמן".

 

העיתון מצטט את סעיד ג'ברי אנסרי, מהרשות להגנה על מורשתה התרבותית של איראן, שאמר כי ארצו לא תתיר להפיץ ולקדם את האמונה באמצעות פסלים כאלה. הוא כינה אותם סמלים של "פלישה תרבותית".

 

אנסרי לא אמר כמה פסלונים הוחרמו עד כה אך הבטיח כי המבצע יימשך וכי עוד פסלונים ייתפסו בחנויות. איראן נודעה בעבר במלחמתה בסמלים תרבותיים מערביים, כגון בובות בארבי או דמויות משפחת סימפסון, אך נראה שזו הפעם הראשונה שהרשויות שמות על הכוונת סמלים מהמזרח.

 

בעבר ערכה משטרת המוסר האיראנית מבצעים נגד חנויות שמכרו בובות בארבי ודרשה מהן להסיר מהמדפים את הבלונדיניות האמריקניות המשחיתות את נפש הילדות המקומיות. איראן הכריזה על בארבי כבר ב-1996 כבובה לא איסלאמית וציינה את "ההשלכות החברתיות והתרבותיות ההרסניות שלה". על אף האיסור, הבובות הנחשקות נמכרו בגלוי בחנויות בטהרן.

 

מוכר בטהרן הסביר כי המכירות נמשכות אך כדי להימנע מחיכוך מיותר עם המשטרה, החנויות מציגות בחלונות הראווה בובות מכוסות ברעלה, ואילו הבארביות "נמכרות בחשאי בפנים". אך לא רק הבלונדיוניות האמריקניות ארוכות הרגליים עוררו את חמתן של הרשויות האיראניות. הרפובליקה האיסלאמית גם הוסיפה בשנה שעברה את בובותיהם של בני משפחת סימפסון המצוירת לרשימת הצעצועים שאסורים לשיווק במדינה.

 

ובלוב שלאחר המהפכה מבקשים למנוע מיסיונריות נוצרית. גורם ביטחוני במדינה אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארבעה אזרחים זרים נעצרו בבנגזי בחשד לפעילות מיסיונרית והדפסת ספרים שקראו להמרת דת לנצרות.

 

"שידול להמרת דת אסור בלוב", הסביר חוסיין בן חמיד, דובר סוכנות "ביטחון מונע", שסיפר כי העצורים הם מצרי, דרום אפריקני, קוריאני ושוודי בעל דרכון אמריקני. "אנחנו 100 אחוז מדינה מוסלמית ופעילות מסוג זה משפיעה על הביטחון הלאומי שלנו", אמר חמיד. הוא אמר כי הסוכנות חוקרת את החשודים וכי תעביר אותם לרשויות המודיעין מחר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסל בודהה באינדונזיה
צילום: AP
מומלצים