שתף קטע נבחר

אחרי מותו: רון נחמן יקבל את פרס ישראל

ראש העיר אריאל לשעבר, שנפטר לפני חודש, יקבל השנה את פרס ישראל למפעל חיים. "הוא ראה לנגד עיניו את ההתיישבות ובניין הארץ כערך עליון", כתבה ועדת הפרס בנימוקיה. מועמדותו של נחמן הוגשה טרם מותו ואיפשרה דיון יוצא מן הכלל במקרה. אלמנתו: זו הכרה ברמה הלאומית, חבל שלא זכה לכך בחייו

בדיוק חודש לאחר מותו, התבשרה משפחת נחמן כי ראש העיר אריאל לשעבר יקבל את פרס ישראל למפעל חיים. שר החינוך, גדעון סער, הודיע היום (א') כי רון נחמן ז"ל, אחד מהמזוהים ביותר עם ההתיישבות היהודית מעבר לקו הירוק, יקבל את הפרס לשנת תשע"ג על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, ביחד עם חוקר הזמר העברי, אליהו הכהן. בהודעה הרשמית של משרד החינוך צוין כי מועמדותו של נחמן הוגשה טרם מותו ואיפשרה דיון יוצא מן הכלל במקרה. בעבר קיבו גם ניסן נתיב ואבות ישורון את פרס ישראל אחרי מותם - אבל להבדיל מנחמן, שניהם נפטרו לאחר שהתבשרו על זכייתם בפרס.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

שארית היום: "משמרת שנייה" בשוק הכרמל

מדעני נאס"א: פיצוץ המטאור - פי 30 מהירושימה

 

דורית נחמן, אלמנתו של ראש עיריית אריאל לשעבר, הביעה שמחה על זכייתו של בעלה ז"ל לצד עצב על כך שלא זכה בכך בחייו. "זה כל כך מגיע לו. זה מאוד סמלי שהוחלט על כך ביום ה-30 למותו. אני מרגישה גאווה גדולה ותחושה שהדבר הנכון נעשה. יש גם תחושה של ניצחון על כך שהוא זכה להכרה ברמה הלאומית, ואני יודעת שזה יוצא דופן להעניק את הפרס לאדם שנפטר. היו רגשות מעורבים כי לצד השמחה הזיכרון מרון כל כך טרי".

 

השר סער אישר את המלצת ועדת הפרס, בראשות שופט בית-המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל. חברי הוועדה ציינו בנימוקי ההחלטה כי נחמן "ראה לנגד עיניו את ההתיישבות ובניין הארץ כערך עליון. בשנת 1998 הביא להכרזת אריאל לעיר - בירת השומרון, ומאז ועד יום מותו כיהן כראש העיר. הוא הוביל להפיכת אריאל לעיר חכמה בטכנולוגיות עירוניות בתחום התקשורת, עיר המהווה מודל לחיקוי במישור המוניציפאלי".

 

בנימוקים ציינה הוועדה בנוסף כי נחמן, שהלך לעולמו בחודש שעבר בגיל 70, "נמנה על יוזמי האוניברסיטה באריאל, שבין כתליה לומדים בצוותא עולים חדשים לצד וותיקים, יהודים ובני מיעוטים, חילונים ודתיים כולם במצוינות אקדמית". נחמן היה מהגורמים הבולטים בתהליך שהביא להכרה במכללת אריאל כאוניברסיטה, וגם בשבועות האחרונים טרם אשפוזו האחרון עסק בעניין באופן אינטנסיבי.

 

במועצת יש"ע בירכו על הענקת הפרס לנחמן: "אנו מברכים את העיר אריאל על זכייתו של רון ז"ל בפרס ישראל. זהו פרס חשוב להתיישבות כולה על נחישות התמדה וציונות. רון ראוי לפרס ישראל וישראל ראויה למורשתו של רון".

 

השר סער הוסיף: "רון נחמן היה חלוץ ענק, איש חזון ואיש מעשה, מהמעטים שמפעל חייהם נותר על כנו לעין כל אחרי לכתם - עדות לפועלו. חבל שהוא לא זכה לפרס בחייו, אך טוב שביום העצמאות הקרוב ישראל תדע לפרוע לו חוב של כבוד".

 

נחמן נבחר ב-1978 לראשונה לראש מועצת אריאל, תפקיד שעליו ויתר אחרי שנה. בשנת 1985

הוא נבחר מחדש ועד יום מותו עמד בראש היישוב. הוא נבחר כחבר כנסת מטעם סיעת הליכוד בכנסת ה-13. בין היתר היה חבר בוועדת החוקה, חוק ומשפט, חבר בוועדת העלייה והקליטה וחבר בוועדה לנושאי הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו.

 

בשנת 2009 חלה נחמן במחלת הסרטן ובמהלך המאבק במחלה יצר קשר קרוב עם המחזאית ענת גוב ז"ל, שלקתה באותו סוג של המחלה. השניים היו שותפים יחדיו בטיפול ניסיוני טבעי ובמאבק המשותף במחלה. גוב נפטרה כמה שבועות לפניו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רון נחמן ז"ל
צילום: גיל לרנר
אוניברסיטת אריאל
צילום: אילן ארד
מומלצים