שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הלחימה בסוריה: המורדים בדרך למפנה בחלב?
  ייתכן שהתיקו המדמם בקרב על חלב, העיר הגדולה בסוריה, צפוי להסתיים בקרוב. המורדים השביתו את נמל התעופה של העיר, ומתקרבים לכיבושו. מנגד, הצבא שלח כוחות גדולים לפרוץ דרך להעברת אספקה ותגבורת לעיר החשובה, והרג מורדים רבים

  המורדים הסורים כבשו היום (ב') נקודת שליטה של הצבא על הדרך הראשית לנמל התעופה השני בגודלו במדינה, כחלק מהמאמץ הכללי של "צבא סוריה החופשי" לתפוס את המתקן בעל החשיבות האסטרטגית בחלב, העיר הגדולה במדינה. כך דיווחו גורמים באופוזיציה הסורית. במקביל, מנסה בקדחתנות צבאו של בשאר אסד לפרוץ דרך חדשה לחלב.

   

  מלחמת האזרחים בסוריה - העדכונים האחרונים:

  האו"ם: לוחמים זרים גורמים להקצנה בסוריה

   

  לוחמים בקרב המורדים משתתפים במתקפה באזור חלב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  לוחמים בקרב המורדים משתתפים במתקפה באזור חלב(צילום: AFP)

    

  מטוס תובלה בנמל התעופה בחלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מטוס תובלה בנמל התעופה בחלב(צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  המורדים החלו בשבוע שעבר במתקפה גדולה שמטרתה כיבוש נמל התעופה ושדה התעופה הצבאי נייראב, הסמוך אליו. מאז הם הצליחו להשתלט על בסיס צבאי חשוב המגן על האזור. השליטה בנמל התעופה עשויה להוות דחיפה משמעותית עבור האופוזיציה, ולסמן מפנה אסטרטגי במלחמת האזרחים הניטשת זה 23 חודשים.

   

  הלחימה בעיר ובסביבותיה מתנהלת זה זמן רב, אך רק בתחילת החודש הגיע השינוי שעשוי להיות ניצנו של המהפך במאבק על הבירה הכלכלית של סוריה. המורדים כבשו את השכונה שייח סעיד, הנמצאת ליד נמל תעופה, והצליחו בכך להביא להשבתתו. לדברי ארגון האופוזיציה "המצפה הסורי לזכויות אדם", המורדים השתלטו גם על תחנת דלק בשדה התעופה הצבאי הסמוך. לטענתם, בקרב החיילים הסורים נרשמו כמה נפגעים, וחמישה לוחמים מקרב המורדים נהרגו.

   

  הצבא השתמש בנמל התעופה להעביר אספקה ותגבורת לעיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  הצבא השתמש בנמל התעופה להעביר אספקה ותגבורת לעיר(צילום: רויטרס)

   

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מפעל קטן לפלדה בחלב שהמורדים הסבו למפעל פצצות מרגמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מפעל קטן לפלדה בחלב שהמורדים הסבו למפעל פצצות מרגמה(צילום: רויטרס)

   

  הקרב על חלב החל ביולי האחרון, והביא עמו כיבושים מהירים של כמה שכונות. אולם, מאז התנופה התחלפה בתיקו מדמם, שבו נהרסו רובעים שלמים בעיר, נהרגו אלפי בני אדם ועוד אלפים רבים אחרים נאלצו להימלט מהעיר. משטר אסד השליך חיילים רבים ומשאבים צבאיים ללחימה שם, אך מאז אוקטובר הצליחו המורדים להקשות על העברת האספקה והתגבורות לעיר, בכך שהשתלטו על העיירה החשובה מערת א-נומעאן, הנמצאת כ-80 קילומטר מחלב, וחולשת על הכביש המהיר לדמשק.

   

  כיבוש שכונת שייח סעיד ועצמה השבתת נמל התעופה פירושם שהמשטר גם לא הצליח להטיס אספקה לאזור בשל הלחימה. לדברי האופוזיציה, בשבועיים האחרונים הצליחו התגבורות של צבא אסד להגיע לעיירה ספירה שליד חלב, לאחר שהשתלטו על דרך מדברית המחברת בין מחוז חאמה לצפון סוריה.


  רובעים שלמים בחלב נהרסו בלחימה בחודשים האחרונים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  רובעים שלמים בחלב נהרסו בלחימה בחודשים האחרונים(צילום: רויטרס)

   

  אולם, הכוחות הללו, הכוללים אלפי חיילים ועשרות כלי רכב, לא הצליחו עדיין להגיע ליעדם – העיר חלב. כרגע הם מרותקים ללחימה עזה באזור ספירה ונמל התעופה. ספירה היא בית למתקני ייצור צבאיים, שהמורדים ניסו לתפוס ללא הצלחה בשבועות האחרונים. "המשטר עושה הכול כדי לפרוץ דרך לחלב", אמרו בשורות האופוזיציה.

   

  בדיווחי "מצפה זכויות האדם" נאמר כי שיירת התגבורת של הצבא, הדוחפת לכיוון צפון, הרגה בשבועיים האחרונים יותר מ-200 מלוחמי חזית "א-נוסרה", הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני המזוהה עם אל-קאעידה.

   

  אלמנט נוסף הוא השליטה על הנכסים האסטרטגיים במדינה כחלק מהמאבק הרחב יותר על השליטה במדינה. בשבוע שעבר תפסו המורדים סכר להפקת חשמל ושדה נפט חשוב, והוציאו מידי משטר אסד משאביפ חשובים הדרושים להישרדותו לטווח אטוך. כמו כן, המורדים כבשו בסיס צבאי של חיל ההגנה האווירית, והשתתפו בקרבות ליד עוד שני מתקנים צבאיים בצפון סוריה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נמל התעופה של חלב. מושבת כבר שבועיים
  צילום: רויטרס
  לוחם מצבא המורדים ליד חלב
  צילום: רויטרס
  מומלצים