שתף קטע נבחר

ג'ורג'יה: נדחתה הוצאה להורג של אסיר מפגר

וורן היל שנדון למוות בגין רצח אסיר אחר ניצל שוב לאחר שחוות דעת קבעה כי הוא סובל מפיגור שכלי. בעבר פסק בית המשפט העליון כי אסור להוציא להורג מורשעים עם פיגור שכלי

בית המשפט לערעורים בארצות הברית דחה את ההוצאה להורג של וורן היל בן ה-52 שנדון למוות במדינת ג'ורג'יה, בנימוק שהוא סובל מפיגור שכלי. הוצאתו להורג של היל הייתה אמורה להתבצע אמש (יום ג') בשעה שבע באמצעות זריקה קטלנית, אך עורך דינו בריאן קאמר השיג שלושה מומחים שסיפקו חוות דעת שקבעה כי היל סובל מפיגור שכלי, דבר שהביא לעצירת ההוצאה להורג חצי שעה לפני המועד שנקבע.

  

למרות חוות הדעת, המדינה טענה כי לא הוכח שהאסיר סובל מפיגור מעבר לכל ספק. למרות זאת פסקו השופטים על השהיית הריגתו לעת עתה. "אנחנו מרגישים הקלה אחרי החלטת בית המשפט", אמר עורך הדין קאמר.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

חדרה: הוצתו מיצגי העדלאידע ורכב ראש העיר

ביקורת בליכוד: "לבני תבלום ותסכל חקיקה ימנית"

שב"ס במגננה: "מי קבע את תנאי הפיקוח על X?"

אם נטשה חמשת ילדיה במשרדי עמותה בחיפה

 

היל נידון בשנת 1986 למאסר עולם לאחר שרצח את חברתו מיירה רייט ב-11 יריות. ארבע שנים מאוחר יותר, הוא רצח בין כותלי הכלא אסיר אחר בשם ג'וזף האנדספיק באמצעות קרש בעודו ישן ועל כך הוא נידון למוות.

 

בשנת 2002 קבע בית המשפט העליון כי אין להוציא להורג בארה"ב מורשעים הסובלים ממוגבלות שכלית, אולם ההחלטה ההיא הותירה לרשויות בכל אחת מהמדינות את האפשרות לקבוע בעצמן מה עונה להגדרה.

 

מדינת ג'ורג'יה הייתה למדינה הראשונה בארה"ב שאימצה את הפסיקה אך קבעה סטנדרטים גבוהים להוכחת המוגבלות. לאחר מעשי הרצח שביצע היל, קבע בית משפט כי סביר להניח שהוא סובל מפיגור שכלי בעקבות מבחני אינטליגנציה שבהם נמצא כי יש לו רמת איי קיו של 70, נתון שמגדיר אדם כמוגבל.

 

עם זאת, בשנת 2003 הובא מחדש תיקו של האסיר ובית המשפט העליון בג'ורג'יה פסק כי צוות ההגנה לא הצליח להוכיח את מוגבלותו של היל מעבר לכל ספק.

 

הדחייה הנוכחית מגיעה שבעה חודשים לאחר הדחייה הקודמת של גזר הדין שניתן להיל גם כן באותה טענה. בין הפועלים למניעת ההוצאה להורג היו הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר ואשתו רוזלין. "אסור שג'ורג'יה תפר את האיסור שלה נגד הוצאה להורג של אנשים עם יכולת שכלית מוגבלת", אמר הנשיא לשעבר.

 

במדינת טקסס לא אימצו את קביעת בית המשפט העליון ובחודש אוגוסט האחרון הוצא שם להורג מרווין וילסון בן ה-54 שרצח מודיע משטרתי ומנת המשכל שלו הייתה נמוכה מזו של היל ועמדה על 61.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
וורן היל. ניצל פעמיים מהוצאה להורג
צילום: AFP
מומלצים