שתף קטע נבחר

דיווח: המורדים כבשו את מתקן הגרעין בדיר א-זור

פעילי אופוזיציה בסוריה דיווחו כי המורדים השתלטו באופן מלא גם על המרכז למחקרים גרעיניים, שהופצץ על-פי פרסומים על-ידי ישראל ב-2007 ובסיס הגנה אווירית. במקביל, המורדים הודיעו כי יבחרו בשבוע הבא בממשלה שתפעל באזורים שנכבשו

המקום, שעל-פי פרסומים זרים, הופצץ על-ידי ישראל ב-2007, נפל בידי המורדים בסוריה? רשתות אל-ערבייה ואל-ג'זירה דיווחו אמש (יום ו') כי צבא סוריה החופשי השתלט על בסיס של גדוד הגנה אווירית בפרברי דיר א-זור. בנוסף טענו פעילי אופוזיציה סורים כי המורדים השתלטו באופן מלא גם על המרכז למחקרים גרעיניים "אל-כבר", שהופצץ לפני כחמש שנים וחצי. מאז ההפצצה המתקן לא שוקם ואין בו נשק להשמדה המונית.

 

כתבות נוספות על הנעשה בסוריה:

דמשק: פיגוע ליד מטה הבעת' ושגרירות רוסיה

סוריה: שחקן נהרג בנפילת פצמ"רים באצטדיון

אסד: "איני חיית פרא, שוכחים שאני בשר ודם"

 

המורדים פרסמו סרטון וידאו, שבו נראים טילים - ככל הנראה סקאדים. המורדים הלכו בחופשיות בבסיס הצבאי ודיברו על הטילים בבסיס שכבשו. המורדים הוסיפו כי הצליחו להשתלט על עוד שני גדודים צבאיים, מבנה של מרפאות ואולם ספורט במחוז דיר א-זור.

 

סרטון שבו נראים המורדים בבסיס של טילי סקאד

 
 
הכור בסוריה לפני שהופצץ (צילום: AP) (צילום: AP)
הכור בסוריה לפני שהופצץ(צילום: AP)

 

ב-6 בספטמבר 2007 דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי מטוס של חיל האוויר הישראלי נכנס לתחום האווירי של סוריה. צבא סוריה הודיע כי המטוס נכנס למרחב האווירי הסורי מכיוון הים וטס בצפון סוריה לכיוון צפון-מזרח, עבר את מהירות הקול ויצר "בום" על-קולי. מאוחר יותר דווח כי היעד לתקיפה היה כור גרעיני ליד דיר א-זור שהורכב בחלקו, ככל הנראה על בסיס דגם של כור צפון-קוריאני שנועד לשמש כמאגר לדלק גרעיני.

 

בתחילה הכחישו הסורים שהייתה תקיפה בשטחם. אחר כך טענו שהיה זה יעד במדבר, ולאחר מכן טענו שהיה זה מתקן אזרחי. גרסה מאוחרת יותר דיברה על בסיס טילים. עד היום לא אישרו כי המתקן היה כור גרעיני.

 

במקביל, גורם במועצה הלאומית הסורית המהווה גוף האופוזיציה הרשמי מסר כי בשבוע הבא באיסטנבול יתכנסו חברי המועצה כדי לבחור מנהיג עבור הממשלה שתפעל בשטחים בסוריה שנשלטים על ידי כוחות המורדים. הגורם ציין כי לאחר חילוקי דעות בין חברים במועצה, בהם אנשי האחים המוסלמים, נקבע כי הבחירה תתקיים ב-2 במרס בטורקיה.

 

יותר מ-110 הרוגים היום

עד כה דיווחו גורמי אופוזיציה בסוריה כי יותר מ-110 בני אדם נהרגו במהלך הקרבות בין הצבא הסורי למורדים, רובם בדמשק ובפרברי חלב. למרות המשך ההפצצות מהאוויר וההפגזות הארטילריות באמצעות טילי קרקע-קרקע, שהחריבו עשרות בתים בחלב ובמקומות אחרים, התקיימו אתמול ברחבי סוריה הפגנות רבות בדרישה לחופש ולהפלת משטרו של בשאר אסד. על פי רשת אל-ג'זירה, צבא סוריה החופשי הצליח להשתלט על מספר מתקנים צבאיים ברחבי סוריה ובין היתר באזור דיר א-זור במזרח סוריה.

 

בדמשק דיווחו גורמי אופוזיציה כי צבא סוריה החופשי תקף חוליה של אנשי חיזבאללה בחניית אוטובוסים בשכונת אל-קאבון בדרום דמשק. כתוצאה מהתקיפה נהרגו שישה בני אדם. כמו כן התנהלו קרבות בין המורדים לאנשיו של אסד בעוד כמה אזורים בדמשק וביניהם מחנה הפליטים אל-ירמוכ, שכונת אל-חג'ר אל-אסווד, א-תדאמון, ג'ובר וברזה. בפרברי דמשק גם כן נמשכו אתמול קרבות עזים בעיירה בבילא ובעיר דאריא המכותרת על ידי הצבא הסורי כבר כמה חודשים.

 

מחלצים לכודים מבין ההריסות בחלב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחלצים לכודים מבין ההריסות בחלב(צילום: AFP)
 

 

בחלב קרסו, לפי פעילי אופוזיציה, 30 בתים בהפגזה של צבא אסד. עשרות נהרגו ועשרות

 נותרו לכודים תחת הריסות הבניינים. "טיל פגע ישירות בשכונת אל-חמרה וגרם להרס רב. המשפחות פשוט נקברו בהריסות", אמר אחד הפעילים. "שום דבר לא יכול לתאר את המראות, זה נורא", הוא אמר.

 

סרטוני וידאו שצילמו כמה פעילי אופוזיציה בעיר תיעדו בניינים עולים באש ואזרחים מפנים פצועים למכוניות, שלוקחות אותם לבית החולים. פעיל זכויות אדם בריטי אמר כי לפחות 12 בני אדם נהרגו בהפצצה, אך מספר ההרוגים צפוי להיות גבוה בהרבה. הוא הוסיף כי 30 בתים נהרסו בהפגזות.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 22/02/2013 22:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים