שתף קטע נבחר

עציר פלסטיני מת בכלא מגידו; יאחב"ל תחקור

ערפאת ג'רדאת בן 29, שנעצר בשבוע שעבר בחשד שיידה אבנים על אזרח ישראל במהלך מבצע עמוד ענן, חש ברע אחרי ארוחת הצהריים ומת. הוא לא היה בין האסירים השובתים רעב. בשל הרגישות החקירה הוטלה על היחידה לחקירות בינלאומיות

ערפאת ג'רדאת, עציר פלסטיני בן 29, מת היום (שבת) בכלא מגידו מסיבה שעדיין אינה ברורה. על פי הערכה ראשונית, סיבת המוות היא דום לב. על פי הודעה שפרסם שב"כ, הוא נעצר בשבוע שעבר בחשד שיידה אבנים על אזרח ישראלי במהלך מבצע "עמוד ענן". היום לאחר ארוחת הצהריים הוא חש ברע, וכוחות שהוזעקו לטפל בו לא הצליחו להצילו. מיד לאחר מותו פתחה המשטרה בחקירת נסיבות המוות והודעה נמסרה למשפחתו.

 

ג'רדאת לא היה בין העצירים הפלסטינים ששובתים רעב בתקופה האחרונה - שביתת רעב שהביאה לעשרות פעולות הזדהות והפגנות בגדה. בני משפחתו טענו הערב כי הוא עבר עינויים במהלך חקירתו והרשות הפלסטינית דורשת להקים ועדת חקירה שתבדוק את נסיבות מותו.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

במערכת הביטחון ובמשטרה לא מוכנים לקחת סיכונים, ובשל הרגישות במקרה של מות עציר בטחוני, מי שתחקור את המוות תהיה היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל), שתגיש דו"ח מיוחד בעניין. זאת על פי החלטה של מפקד להב 433, ניצב מני יצחקי. חוקרי היחידה כבר הגיעו לכלא מגידו והחלו לגבות עדויות מהסוהרים ומהאנשים שהיו בקשר עם העציר טרם מותו. גורמים במערכת הביטחון שוחחו עם בכירים ברשות הפלסטינית והציעו להם לקחת חלק בנתיחה לאחר המוות - באם תבוצע כזאת - והדגישו שפרטי הדו"ח יועברו לידיהם.

 

ג'רדאת, תושב הכפר סעיר שליד חברון, נעצר לחקירת שב"כ בעקבות עדויות שנגבו מתושבי הכפר ולפיהן הוא היה מעורב באירוע של יידוי אבנים ב-18 בנובמבר ליד קריית ארבע, ובמהלכו נפצע קל אזרח ישראלי. על פי הודעת שב"כ, הוא הודה במעשים.

 

לפני מעצרו ובמהלך בחקירתו התברר כי ג'ראדאת סבל מכאבי גב ושנפצע בעבר מכדור גומי ברגלו השמאלית ומרימון גז בבטנו. במהלך החקירה, נמסר, הוא נבדק כמה פעמים על ידי רופא, כולל ביום חמישי האחרון, ולא אותרו בעיות רפואיות כלשהן.

 

משפחתו של ג'רדאת: ייחסו לו חברות בפתח

לג'רדאת שני ילדים ואשתו בהריון עם הילד השלישי. בניגוד להודעת שב"כ, משפחתו טוענת כי הוא נעצר כבר לפני שמונה ימים והועבר ישירות לכלא מגידו, שם נחקר בחשד להשתייכות לחולייה של פתח.

לטענתם הוא מת אחרי שעבר עינויים במהלך חקירתו בכלא.

 

מוסא, אחיו של ג'רדאת, אמר כי הוא נעצר בשעת לילה מאוחרת וכי בריאותו הייתה מצוינת בזמן המעצר. אשתו דלאל סיפרה כי דקות לאחר שנעצר, הוחזר לביתו על ידי אנשי כוחות הביטחון ואלה ביקשו ממנו להיפרד ממנה ומילדיו.

 

בתגובה למותו אמר שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, כי האחריות מוטלת על ממשלת ישראל ועל שירות בתי הסוהר. הוא דרש שתוקם ועדת חקירה שתבדוק את נסיבות מותו.

 

יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, כדורא פארס, גינה את ישראל וטען כי מדובר ברשלנות. לדבריו, ג'ראדאת מת בשל העובדה שמלכתחילה לא אובחן כראוי ומכיוון שלא הועבר במהירות לבית החולים. פארס קרא לקהילה הבינלאומית להתערב במצב כדי למנוע אסון בבתי הכלא. 

 

במקביל הודיעו מנהיגי האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל שיקיימו מחר שביתת רעב למשך יום אחד במחאה על מותו של ג'ראדאת. עם קבלת ההודעה על מותו של פרצו עימותים בין צעירים פלסטינים לבין כוחות הביטחון בחברון.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, יואב זיתון ורענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון. כלא מגידו
צילום: אפי שריר
מומלצים