שתף קטע נבחר

צילום: AP

הצעה מרוככת לאיראן: "הזמן לא פועל לטובתם"

המעצמות הציגו לטהרן הצעת פשרה, שבמרכזה אפשרות להחזיק דלק גרעיני לכור מחקרי והסרת הדרישה לסגור לחלוטין את פורדו. האיראנים מרוצים: "נקודת מפנה". נציגים אמריקנים המריאו מקזחסטן לישראל לעדכון על התוצאות. "הטלגרף" דיווח כי צילומי לוויין מוכיחים שהורחבה הפעילות במתקן ליד טהרן

מחכים לאיראן. סבב המשא-ומתן האחרון בין איראן לשש המעצמות הסתיים אתמול (ד') בהצעה מרוככת של המערב, שמחכה לתשובה מצד טהרן. "איראן משלמת מחיר על כל יום שהיא משתהה בפתרון הבעיה", אמר דיפלומט אמריקני בתגובה לטענות על סחבת נוספת בדיונים על תוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית.

 

הגרעין האיראני - כותרות אחרונות ב-ynet:

"סטוקסנט תקף את הכור בנתנז כבר ב-2007"

צילומי לוויין חשפו: איראן מייצרת פלוטוניום לפצצה

איראן הודיעה: מצאנו מרבצי אורניום גולמי חדשים

דו"ח סבא"א מאשר: איראן מממשת את כוונותיה

 

הדיפלומט המערבי הציג איום מרומז להגברת הסנקציות: "האיראנים ימשיכו לשלם מידי יום, והמחיר אף יתייקר". לפי סוכנות הידיעות AP, נציגי ארה"ב בשיחות שהתקיימו בקזחסטן צפויים להמריא לישראל, ירדן וסעודיה כדי לעדכן על תוצאות השיחות האחרונות.

 

המעצמות ואיראן סביב שולחן הדיונים אתמול (צילום: AP) (צילום: AP)
המעצמות ואיראן סביב שולחן הדיונים אתמול(צילום: AP)

 

המתקן בפורדו. דורשים להשהות פעילות - לא לסגור (צילום מסך מתוך ה"טלגרף") (צילום מסך מתוך ה
המתקן בפורדו. דורשים להשהות פעילות - לא לסגור(צילום מסך מתוך ה"טלגרף")

 

שש המעצמות - ארצות הברית, רוסיה, בריטניה, סין, צרפת וגרמניה – הציגו בסבב האחרון את ההצעה המרוככת ביותר שעלתה לדיון בין הצדדים. ראש צוות המו"מ האיראני, סעיד ג'לילי, הגדיר את המתווה החדש "נקודת מפנה", אולם מדינתו נמנעה מלהשיב להצעה. "אנו שוקלים זאת בחיוב, אך בפנינו דרך ארוכה", אמר הנציג האיראני הבכיר.

 

לאיראנים לא הוצב מועד אחרון להשיב להצעה החדשה, אך גורם אמריקני דחק באיראנים להשיב במהרה "כיוון שהזמן לא פועל לטובתם, מהרבה בחינות". בכיר אמריקני הדגיש כי העיצומים על משק הנפט והתעשייה באיראן לא יוסרו כל עוד נמשך המשא-ומתן.

 

מה עומד על הפרק? לפי הדיווחים, בהצעה החדשה אין נסיגה מהדרישה המרכזית מאיראן - להפסיק העשרה של אורניום ל-20%. מנגד, המעצמות הסכימו לאפשר לאיראן להחזיק מספיק דלק גרעיני לשימוש כור מחקרי בטהרן. הצעת הפשרה כללה נסיגה מהדרישה החד משמעית לסגור לחלוטין את המתקן בפורדו. ב-AP דווח כי טהרן התבקשה להשהות את פעילותה במתקן התת-קרקעי, במטרה להקשות עליה להפעילו מחדש, אך לא תידרש לסגור אותו לחלוטין.

 

נתניהו בצהריים. קרא לאיים ב"סנקציות צבאיות" (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו בצהריים. קרא לאיים ב"סנקציות צבאיות"(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

בתמורה לדרישות של המעצמות הציעו ארה"ב והאיחוד האירופי להסיר שורת סנקציות, בהיקף שלא פורסם.

בנוסף, האו"ם ומועצת הביטחון בפרט יימנעו מהטלת עיצומים חדשים על הרפובליקה האיסאלמית.

 

"דרישותינו מאיראן עדיין נרחבות", אמר גורם אמריקני שטען בתוקף: "לא הייתי מגדיר את ההצעה כריכוך עמדה. ההשפעה הכוללת שלה היא בהחלט משמעותית". צוות המשא-ומתן האיראני הסכים לערוך ב-18 למרס שיחות בדרגי מומחים באיסטנבול ולשוב לשולחן לשיחות בדרג גבוה ב-5 באפריל בקזחסטן.

 

בעוד המשא-ומתן נגרר, קרא ראש הממשלה בנימין נתניהו להחריף את האיום כלפי תוכנית הגרעין האיראנית. בפגישה אתמול בצהריים עם שר החוץ של סרי לנקה אמר נתניהו כי על הקהילה הבינלאומית לאיים ב"סנקציות צבאיות" על איראן.

 

תמונות לוויין: פעילות מוגברת בפרצ'ין

העיתון הבריטי "הטלגרף" דיווח כי צילומי לווויין מוכיחים את טענות סבא"א נגד האיראנים, שלפיהן הרפובליקה האסלאמית המשיכה להרחיב את המתקן הגרעיני בפרצ'ין שליד טהרן. לפי הטענות, מדובר במתקן שבו איראן עורכת ניסויים במנגנוני נפץ לנשק גרעיני.

 

בשמונה השנים האחרונות מנעה טהרן את כניסת הפקחים למתקן. מהתמונות שצולמנו באוקטובר האחרון עולה כי במקום ישנם שלושה בניינים חדשים ליד כניסה לתעלה. "זהו אזור שנראה כמתקן מחקר וניסוי", אמר חוקר בחברת הייעוץ המודיעיני מקנזי.

 

מתקן הגרעין האיראני בפרצ'ין (צילום: Google Earth, GeoEye) (צילום: Google Earth, GeoEye)
מתקן הגרעין האיראני בפרצ'ין(צילום: Google Earth, GeoEye)
 

"נראה שאחד הבניינים משמש לפעילות הדורשת אוורור, ייתכן שמדובר במתקן ניסוי או במעבדה. בניין גדול אחר נראה כמבנה שליטה לניטור הפעילות בבניין הראשון", אמר החוקר לעיתון.

 

כמו כן, המבנה הגדול מבין השלושה נבנה באזור יחסית מבודד, לתוך גבעה. "הדבר מצביע על פעילות שהיא עדינה מספיק כדי שיצטרכו להגן הסביבה, אם משהו ישתבש", נאמר בדיווח.

 

דיווח "הטלגרף" על הכור הגרעיני באראק ()
דיווח "הטלגרף" על הכור הגרעיני באראק

 

התמונות מוכיחות את הנאמר בדו"ח של סבא"א מוקדם יותר החודש. במסמך נכתב כי איראן המשיכה בבנייה במתקן, והתאמצה לטשטש בעבודות עדויות לפעילות קודמת במקום. "לאור הפעילויות הנרחבות שהיו – וממשיכות להיות – גם אם יותר לפקחים לבקר, יכולתם לנהל פעילות יעילה נפגעה משמעותית", כתבו המחברים.

 

אתמול חשף "הטלגרף" תמונות לוויין שצולמו בחודש שעבר, המוכיחות שאיראן הפעילה את הכור הגרעיני בעיר אראק, הממוקמת 150 ק"מ דרומית-מערבית לבירה בטהרן. התמונות מוכיחות שטהרן מנסה לייצר פצצה גם באמצעות פלוטוניום ולא רק בעזרת העשרת אורניום.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 27/02/2013 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השיחות אתמול בקזחסטן
צילום: AP
הנציג האיראני ג'לילי. "נקודת מפנה"
צילום: AP
צילום: Google Earth, GeoEye
העבודות במתקן הגרעין בפרצ'ין
צילום: Google Earth, GeoEye
מומלצים