שתף קטע נבחר

נתניהו קיבל ארכה: "מחרימים ציבור בישראל"

נשיא המדינה העניק שבועיים נוספים לנתניהו, שתלה את אי הצלחתו להרכיב ממשלה בחרם שהוטל על המפלגות החרדיות. הוא פנה לבוחרי הבית היהודי מעל ראשו של בנט: "מי שצריך להבין את זה יותר מכל זה ציבור המתיישבים שעובר חרמות יומיומיות". לפני כן הצהיר לפיד: "איני מאמין שש"ס ויהדות התורה יכולות לשבת בממשלה שתעשה שינוי"

ראש הממשלה מחריף את המתקפה על ברית לפיד בנט, ומאשים עם קבלת ארכה להרכבת הממשלה: "יש החרמה של ציבור במדינת ישראל וזה לא מתאים להשקפתי".  נשיא המדינה, שמעון פרס, העניק ליו"ר הליכוד ביתנו, בנימין נתניהו, מנדט של שבועיים נוספים להרכבת ממשלה. נתניהו אמר כי בשבועות שחלפו פעל להקמת ממשלה רחבה ככל האפשר. לדבריו, "הציבור החרדי מוכן לקבל את ההבנות הללו, אך הסיבה העיקרית שלא הצלחתי במשימתי היא חרם".

 

מחכים לממשלה - כותרות אחרונות ב-ynet:

הקרע מעמיק: "גם הבית היהודי מחרים חרדים"

הליכוד ללפיד: תוותר על בנט - ונפנה התנחלויות

הפרד ומשול  - אטילה שומפלבי על המשא-ומתן

 

ראש הממשלה דיבר לציבור הבוחרים של הבית היהודי מעל לראשו של יושב ראש המפלגה: "מי שצריך להבין את זה יותר מכל זה ציבור המתיישבים שעובר חרמות יומיומיות. בהיסטוריה שלנו עברנו הרבה טרגדיות כתוצאה משנאת-חינם ומריב אחים, והיום כשאנחנו מסתכלים סביבנו ואנחנו רואים את האתגרים הכבירים מסביבנו, אתגרים ביטחוניים, אתגר של ניהול תהליך מדיני אחראי, האתגרים הללו להערכתי מחייבים איחוד כוחות ולא פילוג כוחות".

 

 

בתגובה להאשמות של נתניהו, מסר ח"כ אורי אריאל יו"ר צוות המשא-ומתן של הבית היהודי: "בטרם ראש הממשלה מפנה חיצי ביקורת כלפי הציבור הדתי לאומי בהקשר של חרמות והחיבור שלנו עם יש עתיד, אשמח לקבל תשובה ברורה כיצד הוא מסביר את החיבור התמוה עוד יותר שלו עם גברת ציפי לבני שהאג׳נדה שלה בענין חרמות והקפאות על ציבור המתיישבים ידועים לכל".

 

לפני הפגישה בבית הנשיא, פרסם יו"ר יש עתיד הודעה חד משמעית ביחס למפלגות החרדיות. "לא יקרה שום אסון אם בקדנציה הקרובה הם יישבו באופוזיציה", כתב לפיד בדף הפייסבוק שלו. עוד אמר כי רוב אזרחי המדינה בעד סדר יום אזרחי חדש ואחר, "אבל המפלגות החרדיות מתנגדות לו בתוקף. זו זכותם כמובן, אבל פוליטיקאים צריכים גם להיות מוכנים לפעמים לשלם את המחיר על עמדותיהם".

 

"את החרדים עצמם עלינו לחבק ולקיים איתם דיאלוג אמיתי על עתיד המדינה", כותב לפיד אך מצהיר: "המפלגות החרדיות הן סיפור אחר לגמרי. איני מאמין שש"ס ויהדות התורה יכולות לשבת בממשלה שתעשה את השינוי שעליו הלכנו לבחירות: השינוי בקריטריונים לדיור, לימודי ליבה לכול, השיוויון בנטל הגיוס, הקיצוץ המתבקש בתקציבי הישיבות".

 

 

בבית הנשיא אמר פרס לנתניהו: "לאחר שבדקתי את הסיכויים הגעתי למסקנה שאתה צריך להיות האיש שיקים את הממשלה". בזמן שחלף חתמה רק מפלגת התנועה של ציפי לבני על הצטרפותה לממשלה וכפי שהדברים נראים נכון לעכשיו מתקשה נתניהו לשבור את הברית בין יש עתיד של יאיר לפיד לבית היהודי בראשות נפתלי בנט וגם המאמצים לקרב את העבודה בראשות שלי יחימוביץ' לשולחן הממשלה עלו בתוהו.

 

בימים האחרונים גבר המתח בין הליכוד ביתנו לבין המפלגות יש עתיד והבית היהודי שחברו לברית. בישיבת המשא ומתן האחרונה אתמול בין נציגי הליכוד ביתנו לנציגי הבית היהודי, תקף נציגו של נתניהו - עו"ד דוד שמרון - את יאיר לפיד. "גם אם החרדים יתגייסו בגיל 14 ויקבלו צו ראשון בגיל בר מצווה, אנשי לפיד פוסלים אותם מלשבת בממשלה", טען שמרון.

 

עו"ד שמרון (משמאל). פתח במתקפה על לפיד ובנט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עו"ד שמרון (משמאל). פתח במתקפה על לפיד ובנט(צילום: מוטי קמחי)

   

התייצבותו של נתניהו בבית הנשיא בבקשה לתוספת זמן אינה זרה לו. גם לפני ארבע שנים הגיע בנימין נתניהו למשכנו של פרס אחרי 28 ימים, וקיבל ארכה של 14 ימים.

אולם אז לא ניצל נתניהו את מלוא התקופה שהוקצבה לו והצליח להרכיב ממשלה אחרי שניצל כמחצית מהזמן. בסיבוב הנוכחי קיים שיקול נוסף שצפוי להשפיע על התקדמות המגעים - ביקור נשיא ארה"ב ברק אובמה ב-20 במרס. נתניהו שואף להקים ממשלה עד אז.

 

החוק מקנה לנשיא שיקול דעת אם להיענות לבקשתו של נתניהו. תיאורטית יכול הנשיא להחליט שהוא לא נותן ארכה או שהוא מאפשר ארכה חלקית בלבד. אם גם לאחר הארכה לא יצליח נתניהו להרכיב ממשלה, יטיל פרס את המשימה על מועמד אחר. אך בשיחות סגורות הבהיר פרס כי הוא מתכוון להיענות לבקשתו של ראש הממשלה ולהעניק לו את מלוא 14 הימים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 02/03/2013 17:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו לצד פרס; "איחוד כוחות, לא פילוג"
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים